Bohumil Pečinka: Dalík, darebákova práva

05. února 2016, 07:01 - Bohumil Pečinka
05. února 2016, 07:01

Padl výrok prvoinstančního soudu ve věci korupce, která se měla odehrát v době výběrového řízení na obrněné transportéry Pandur. Výsledkem je pět let vězení a pětimilionová pokuta pro lobbistu Marka Dalíka. Je to zajímavý příběh nejen o politickém lobbingu, ale dost možná i o fungování české justice.

Zatím neexistuje písemné zdůvodnění rozsudku, musíme si měsíc dva počkat. Snad se nám pak dostane odpovědi na otázku, proč soudkyně překvapivě překvalifikovala údajný Dalíkův trestný čin. Státní zástupce přišel s verzí, že když Dalík žádal 480 milionů korun, choval se jako podvodník: neměl možnost uvést do chodu mechanismy, jež by rakousko-americké firmě Steyer zajistily zakázku.

Stručně řečeno, podle žalobce chtěl Dalík zástupce firmy oklamat. Nicméně soudkyně překvalifikovala jeho trestný čin na pokus získat úplatek.

Čtěte více: Soud poslal Dalíka na pět let do vězení za korupci. Má také zaplatit pokutu

V písemném zdůvodnění bude zajímavé sledovat, do jaké míry k tomuto obratu přispěly výpovědi lidí jako Martin Barták a Mirek Topolánek, kteří potvrdili, že Dalík stál skutečně blízko reálného výkonu politické moci. Z ústního zdůvodnění soudkyně bylo patrné, že Dalíkovo postavení poradce a intima expremiéra Topolánka brala vážně. Tedy že za možný úplatek skutečně mohl odvést reálné služby.

Mírné pochybnosti v celé kauze vzbuzuje jen to, že všechno se točí kolem pozdní svědecké výpovědi jednoho manažera firmy Steyer. Spíše se proto čekalo, že když neexistují přímé důkazy a žaloba má v ruce jen nepřímé indicie, výsledkem bude zproštění.

Bude proto extrémně důležité, jak si soudkyně vyhodnotila sled nepřímých důkazů a jestli skutečně dávají logický řetězec. I darebák má totiž právo na spravedlivý proces.

I kdyby odvolací soud pro důkazní nouzi Dalíka osvobodil, rozhodně tím nebude rehabilitována politická éra spojená se jmény Stanislava Grosse a Marka Dalíka. Oba, jeden jako ministr a později premiér, druhý jakožto nejbližší z nejbližších expremiéra Topolánka, dovedli k dokonalosti systém politického podnikatelství. Byli to oni a jejich tah na peníze skrze politickou objížďku, který zasadil politickému systému u nás těžkou ránu. A připravil pozice pro nástup oligarchů typu Andreje Babiše.

Někdo může vytasit jména mnoha jiných politických kmotrů. Rozdíl mezi nimi a duem Gross–Dalík byl však v tom, že kmotři parazitovali na systém zvnějšku. Ti druzí „těžili“ uvnitř systému. Možná jde o zdánlivou slovní hříčku, ale když je systém „napaden“ zvnějšku, je na to připravován a má určitou šanci se bránit. Když ho však začnou měnit lidé zevnitř, stane se křehkým a má tendenci se rozsypat jako onen americkým seriálem proslavený domek z karet.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Soud poslal Dalíka na pět let do vězení za korupci. Má také zaplatit pokutu

Sedm let vězení a 22 milionů pokuta. Žalobce navrhl trest pro Dalíka

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít