Bohumil Pečinka: Dalík, darebákova práva

05. února 2016, 07:01 - Bohumil Pečinka
05. února 2016, 07:01

Padl výrok prvoinstančního soudu ve věci korupce, která se měla odehrát v době výběrového řízení na obrněné transportéry Pandur. Výsledkem je pět let vězení a pětimilionová pokuta pro lobbistu Marka Dalíka. Je to zajímavý příběh nejen o politickém lobbingu, ale dost možná i o fungování české justice.

Zatím neexistuje písemné zdůvodnění rozsudku, musíme si měsíc dva počkat. Snad se nám pak dostane odpovědi na otázku, proč soudkyně překvapivě překvalifikovala údajný Dalíkův trestný čin. Státní zástupce přišel s verzí, že když Dalík žádal 480 milionů korun, choval se jako podvodník: neměl možnost uvést do chodu mechanismy, jež by rakousko-americké firmě Steyer zajistily zakázku.

Stručně řečeno, podle žalobce chtěl Dalík zástupce firmy oklamat. Nicméně soudkyně překvalifikovala jeho trestný čin na pokus získat úplatek.

Čtěte více: Soud poslal Dalíka na pět let do vězení za korupci. Má také zaplatit pokutu

V písemném zdůvodnění bude zajímavé sledovat, do jaké míry k tomuto obratu přispěly výpovědi lidí jako Martin Barták a Mirek Topolánek, kteří potvrdili, že Dalík stál skutečně blízko reálného výkonu politické moci. Z ústního zdůvodnění soudkyně bylo patrné, že Dalíkovo postavení poradce a intima expremiéra Topolánka brala vážně. Tedy že za možný úplatek skutečně mohl odvést reálné služby.

Mírné pochybnosti v celé kauze vzbuzuje jen to, že všechno se točí kolem pozdní svědecké výpovědi jednoho manažera firmy Steyer. Spíše se proto čekalo, že když neexistují přímé důkazy a žaloba má v ruce jen nepřímé indicie, výsledkem bude zproštění.

Bude proto extrémně důležité, jak si soudkyně vyhodnotila sled nepřímých důkazů a jestli skutečně dávají logický řetězec. I darebák má totiž právo na spravedlivý proces.

I kdyby odvolací soud pro důkazní nouzi Dalíka osvobodil, rozhodně tím nebude rehabilitována politická éra spojená se jmény Stanislava Grosse a Marka Dalíka. Oba, jeden jako ministr a později premiér, druhý jakožto nejbližší z nejbližších expremiéra Topolánka, dovedli k dokonalosti systém politického podnikatelství. Byli to oni a jejich tah na peníze skrze politickou objížďku, který zasadil politickému systému u nás těžkou ránu. A připravil pozice pro nástup oligarchů typu Andreje Babiše.

Někdo může vytasit jména mnoha jiných politických kmotrů. Rozdíl mezi nimi a duem Gross–Dalík byl však v tom, že kmotři parazitovali na systém zvnějšku. Ti druzí „těžili“ uvnitř systému. Možná jde o zdánlivou slovní hříčku, ale když je systém „napaden“ zvnějšku, je na to připravován a má určitou šanci se bránit. Když ho však začnou měnit lidé zevnitř, stane se křehkým a má tendenci se rozsypat jako onen americkým seriálem proslavený domek z karet.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Soud poslal Dalíka na pět let do vězení za korupci. Má také zaplatit pokutu

Sedm let vězení a 22 milionů pokuta. Žalobce navrhl trest pro Dalíka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít