Bohumil Pečinka: Coming out Andreje Babiše

18. března 2016, 07:34 - Bohumil Pečinka
18. března 2016, 07:34

Koaliční krize graduje. KDU-ČSL odmítla hrát roli zpovědníka a chce, aby se šéf ANO sám obhájil před veřejností. Babiš původně chtěl ve věci Čapího hnízda jen poslat vysvětlovací dopis poslancům a všechno zdůvodnit na koaliční radě. To lidovci odmítli a podpořili požadavek opozice na mimořádnou poslaneckou schůzi.

Předseda ANO sice souhlasil s tím, že tam položí karty na stůl, ale pořád chce, aby mohli vystoupit jen poslanci s přednostním právem. To jsou ale jen takové kulisy. Za nimi se odehrávají podstatnější posuny v české politice.

Příběh první. Andreje Babiše poprvé naplno dostihla minulost. Politicky byl bezmála neporazitelný, ale protivníci konečně našli jeho slabé místo – možný dotační podvod, do něhož se svými současnými vyjádřeními osudově zapletl. Příští středu předstoupí před sněmovnu a přednese velký projev, v němž se zřejmě vymluví na rodinné příslušníky.

A je docela možné, že aféra tím utichne. Alespoň do září, kdy má evropský kontrolní orgán OLAF sdělit výsledky svého vyšetřování. Pak to začne znovu. Výsledek je ale jasný už nyní. Babiš i jeho ANO přijdou o pel těch, kteří jsou prozřetelností zplnomocněni vyjadřovat se ke „kradení a lhaní“.

Přichází prezident

Příběh druhý. Přestřelky mezi politickými stranami způsobily, že byl po týdnech opět vtažen do hry prezident Zeman. Najednou se z hlavy státu stává rozhodčí posuzující zákroky v pokutovém území soupeře. Zeman, tradičně uvažující o pár tahů dopředu, přijímá tu předsedu komunistů Filipa, tu ministra financí Babiše a s jejich pomocí modeluje novou situaci. Do kuloárů vzkazuje, že pokud premiér náhodou dá návrh na odvolání Babiše z vlády, nepřijme jej.

Příběh třetí. Před Andrejem Babišem, který byl dosud zvyklý jen na obchodní taktizování, stojí skutečně strategické rozhodnutí. Má svou defenzivní a ofenzivní variantu, které se nemusejí vylučovat. V prvním případě vystoupí ve sněmovně a udělá první coming out ve svém životě.


Přečtěte si: Úřady prý vyměřily Čapímu hnízdu milionové pokuty, Babiš to dosud popíral


Provede silnou sebekritiku své osoby, což naposled udělal možná v komunistické straně, ale zřejmě ani tam ne. Pokud bude mít dost fantazie, doplní ji později ofenzivním gestem – prostě vystoupí z vlády. Získá k dobru několik měsíců do krajských a rok a půl do sněmovních voleb.

Bude moci několikrát dokola objet republiku, rozdat mraky peněz a obrátit svou energii proti „pučistickým“ stranám, které zneužily jeho dávné chyby a zradily ho. Tím by překryl podstatu sporu, získal image mučedníka a měl slušnou šanci vyhrát příští volby. Zřejmě vůbec nejhorší by pro něj bylo prodlužování dnešního stavu – deset deka výmluv, deset deka pravdy.
V takovém tempu Babiš do půl roku vykrvácí a jeho fenomén se rozplyne.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Daniel Novák: Čapí trus

Babiš obrátil, zveřejní jméno bývalého majitele Čapího hnízda

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít