Bohumil Pečinka: Coming out Andreje Babiše

18. března 2016, 07:34 - Bohumil Pečinka
18. března 2016, 07:34

Koaliční krize graduje. KDU-ČSL odmítla hrát roli zpovědníka a chce, aby se šéf ANO sám obhájil před veřejností. Babiš původně chtěl ve věci Čapího hnízda jen poslat vysvětlovací dopis poslancům a všechno zdůvodnit na koaliční radě. To lidovci odmítli a podpořili požadavek opozice na mimořádnou poslaneckou schůzi.

Předseda ANO sice souhlasil s tím, že tam položí karty na stůl, ale pořád chce, aby mohli vystoupit jen poslanci s přednostním právem. To jsou ale jen takové kulisy. Za nimi se odehrávají podstatnější posuny v české politice.

Příběh první. Andreje Babiše poprvé naplno dostihla minulost. Politicky byl bezmála neporazitelný, ale protivníci konečně našli jeho slabé místo – možný dotační podvod, do něhož se svými současnými vyjádřeními osudově zapletl. Příští středu předstoupí před sněmovnu a přednese velký projev, v němž se zřejmě vymluví na rodinné příslušníky.

A je docela možné, že aféra tím utichne. Alespoň do září, kdy má evropský kontrolní orgán OLAF sdělit výsledky svého vyšetřování. Pak to začne znovu. Výsledek je ale jasný už nyní. Babiš i jeho ANO přijdou o pel těch, kteří jsou prozřetelností zplnomocněni vyjadřovat se ke „kradení a lhaní“.

Přichází prezident

Příběh druhý. Přestřelky mezi politickými stranami způsobily, že byl po týdnech opět vtažen do hry prezident Zeman. Najednou se z hlavy státu stává rozhodčí posuzující zákroky v pokutovém území soupeře. Zeman, tradičně uvažující o pár tahů dopředu, přijímá tu předsedu komunistů Filipa, tu ministra financí Babiše a s jejich pomocí modeluje novou situaci. Do kuloárů vzkazuje, že pokud premiér náhodou dá návrh na odvolání Babiše z vlády, nepřijme jej.

Příběh třetí. Před Andrejem Babišem, který byl dosud zvyklý jen na obchodní taktizování, stojí skutečně strategické rozhodnutí. Má svou defenzivní a ofenzivní variantu, které se nemusejí vylučovat. V prvním případě vystoupí ve sněmovně a udělá první coming out ve svém životě.


Přečtěte si: Úřady prý vyměřily Čapímu hnízdu milionové pokuty, Babiš to dosud popíral


Provede silnou sebekritiku své osoby, což naposled udělal možná v komunistické straně, ale zřejmě ani tam ne. Pokud bude mít dost fantazie, doplní ji později ofenzivním gestem – prostě vystoupí z vlády. Získá k dobru několik měsíců do krajských a rok a půl do sněmovních voleb.

Bude moci několikrát dokola objet republiku, rozdat mraky peněz a obrátit svou energii proti „pučistickým“ stranám, které zneužily jeho dávné chyby a zradily ho. Tím by překryl podstatu sporu, získal image mučedníka a měl slušnou šanci vyhrát příští volby. Zřejmě vůbec nejhorší by pro něj bylo prodlužování dnešního stavu – deset deka výmluv, deset deka pravdy.
V takovém tempu Babiš do půl roku vykrvácí a jeho fenomén se rozplyne.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Daniel Novák: Čapí trus

Babiš obrátil, zveřejní jméno bývalého majitele Čapího hnízda

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít