Bohumil Doležal: Miloš Zeman a západní mnichovanství

28. dubna 2014, 07:36 - Bohumil Doležal
28. dubna 2014, 07:36

V Praze se odehrál summit Východního partnerství. Hlavním tématem byla, jak jinak, krize na Ukrajině. Na závěr prezident Miloš Zeman oznámil, že Česko nabízí zprostředkování mezi Kyjevem a Ruskem, samozřejmě budou-li obě strany souhlasit.

Má jít podle učené formulace (nezapomínejme, že prezident Zeman je vědec) o „takzvané dobré služby neboli zprostředkovatelské služby v zájmu deeskalace tohoto konfliktu“.

Zeman také uvedl, že zúčastněné země tento návrh podpořily a schválily dvě „doporučení“, jedno pro Rusko a druhé pro Ukrajinu. Rusku doporučují, aby stáhlo své vojáky z ukrajinských hranic, Ukrajině, aby dle závěrů ženevské konference uskutečnila decentralizaci své země.

Je třeba poznamenat, že setkání se nezúčastnil nikdo z čelných představitelů EU. A že komentář českého ministerstva zahraniční je zdrženlivý: „Ministerstvo sledovalo průběh jednání a budeme s jeho závěry pracovat.“ Zdá se, že zprostředkovatelská role Česka je osobní iniciativou či přáním prezidenta. Nejasná ústava a ústavní zvyklosti, které prezident naplňuje a zároveň spoluutváří, mu k takovým věcem poskytují prostor. Je to nicméně praxe poněkud nezvyklá.

Současná situace je taková, že Rusko nepovažuje ukrajinskou vládu za legitimní. Navíc Rusko fakticky anektovalo část Ukrajiny a mírně řečeno podporuje současný neklid na východě země. A konečně Rusko přesunulo na hranice Ukrajiny početné a po zuby ozbrojené vojenské jednotky. A pokud Ukrajinu napadnou, nebude mít Západ možnost poskytnout jí účinnou vojenskou pomoc, ani kdyby zrovna chtěl.

Západ má však stejně jinou představu, mírotvornou: dohodu na ose Západ–Rusko tom, jak má být Ukrajina do budoucna uspořádána. Tato snaha byla rozehrána už v Ženevě, ovšem s tím, že není jasno ani v tom, zda se Ukrajina jednání o vlastním uspořádání vůbec účastní jako jedna z jednajících stran.

Rusové jsou přesvědčeni, že ne. Co je důležitější, Západ svým chováním fakticky přistoupil na ruskou představu, že na Ukrajině je třeba udělat pořádek, že Ukrajinci sami na to nestačí a Rusko má legitimaci k tomu, aby se na dělání pořádku podílelo. Zatímco pravda je, že Ukrajina se stala obětí ruské agrese a je třeba jí pomoci.

Do tohoto v jádru mnichovanského konceptu zapadá také iniciativa prezidenta Zemana. Ten v rámci vymezeném Západem uplatňuje maximum z ruských představ. Česká republika, v níž vládnou dosti neuspořádané nové pořádky, bude hrát roli Josefa Švejka usmiřujícího svou morální autoritou ukrajinského kanárka s ruskou kočkou. Prezident Zeman si dělá svou vlastní politiku, nemá jasnou podporu Bruselu. Vláda a ministerstvo zahraničí se za ním ovšem mohou seřadit, budou-li chtít. A veřejnost tahle krajně důležitá věc netrápí; žije spíše jinými starostmi.

Autor je politolog


Čtěte také:

Ukrajina se bojí ruské mírotvorné mise

Ukrajina se hodlá případné ruské "mírové" misi vojensky bránit

V bojích o Slavjansk zemřelo pět separatistů, Putin hrozí Kyjevu důsledky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít