Bohumil Doležal: Miloš Zeman a západní mnichovanství

28. dubna 2014, 07:36 - Bohumil Doležal
28. dubna 2014, 07:36

V Praze se odehrál summit Východního partnerství. Hlavním tématem byla, jak jinak, krize na Ukrajině. Na závěr prezident Miloš Zeman oznámil, že Česko nabízí zprostředkování mezi Kyjevem a Ruskem, samozřejmě budou-li obě strany souhlasit.

Má jít podle učené formulace (nezapomínejme, že prezident Zeman je vědec) o „takzvané dobré služby neboli zprostředkovatelské služby v zájmu deeskalace tohoto konfliktu“.

Zeman také uvedl, že zúčastněné země tento návrh podpořily a schválily dvě „doporučení“, jedno pro Rusko a druhé pro Ukrajinu. Rusku doporučují, aby stáhlo své vojáky z ukrajinských hranic, Ukrajině, aby dle závěrů ženevské konference uskutečnila decentralizaci své země.

Je třeba poznamenat, že setkání se nezúčastnil nikdo z čelných představitelů EU. A že komentář českého ministerstva zahraniční je zdrženlivý: „Ministerstvo sledovalo průběh jednání a budeme s jeho závěry pracovat.“ Zdá se, že zprostředkovatelská role Česka je osobní iniciativou či přáním prezidenta. Nejasná ústava a ústavní zvyklosti, které prezident naplňuje a zároveň spoluutváří, mu k takovým věcem poskytují prostor. Je to nicméně praxe poněkud nezvyklá.

Současná situace je taková, že Rusko nepovažuje ukrajinskou vládu za legitimní. Navíc Rusko fakticky anektovalo část Ukrajiny a mírně řečeno podporuje současný neklid na východě země. A konečně Rusko přesunulo na hranice Ukrajiny početné a po zuby ozbrojené vojenské jednotky. A pokud Ukrajinu napadnou, nebude mít Západ možnost poskytnout jí účinnou vojenskou pomoc, ani kdyby zrovna chtěl.

Západ má však stejně jinou představu, mírotvornou: dohodu na ose Západ–Rusko tom, jak má být Ukrajina do budoucna uspořádána. Tato snaha byla rozehrána už v Ženevě, ovšem s tím, že není jasno ani v tom, zda se Ukrajina jednání o vlastním uspořádání vůbec účastní jako jedna z jednajících stran.

Rusové jsou přesvědčeni, že ne. Co je důležitější, Západ svým chováním fakticky přistoupil na ruskou představu, že na Ukrajině je třeba udělat pořádek, že Ukrajinci sami na to nestačí a Rusko má legitimaci k tomu, aby se na dělání pořádku podílelo. Zatímco pravda je, že Ukrajina se stala obětí ruské agrese a je třeba jí pomoci.

Do tohoto v jádru mnichovanského konceptu zapadá také iniciativa prezidenta Zemana. Ten v rámci vymezeném Západem uplatňuje maximum z ruských představ. Česká republika, v níž vládnou dosti neuspořádané nové pořádky, bude hrát roli Josefa Švejka usmiřujícího svou morální autoritou ukrajinského kanárka s ruskou kočkou. Prezident Zeman si dělá svou vlastní politiku, nemá jasnou podporu Bruselu. Vláda a ministerstvo zahraničí se za ním ovšem mohou seřadit, budou-li chtít. A veřejnost tahle krajně důležitá věc netrápí; žije spíše jinými starostmi.

Autor je politolog


Čtěte také:

Ukrajina se bojí ruské mírotvorné mise

Ukrajina se hodlá případné ruské "mírové" misi vojensky bránit

V bojích o Slavjansk zemřelo pět separatistů, Putin hrozí Kyjevu důsledky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se…
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít