Bohumil Doležal: Máme čas přemýšlet: stálo to za to?

03. února 2014, 08:56 - Bohumil Doležal
03. února 2014, 08:56

Konečně ji máme. Rozuměj vládu. Po půlročních úspěšných manévrech prezidentovi nezbylo než ji jmenovat. Svou nechuť dal dost jasně najevo při jmenovacím ceremoniálu. Jmenování vlády je závěrečným akordem Velké protikorupční revoluce, která zachvátila masy někdy předloni na jaře, loni přivodila nejprve zvolení Miloše Zemana prezidentem a pak smetla Nečasovu vládu (cosi jako pád Bastily).

Vítězem ale kupodivu není ČSSD, která revoluci v zápase s „pravicí“ podnítila a živila, ale „nestandardní“ politické strany – KSČM, Okamurův Úsvit a hlavně Babišovo ANO. Tomu pan Sobotka vybojoval faktické vítězství, takže mu teď smí dělat premiéra.

Předchozí dvě parlamentní vlády – Topolánkova a Nečasova – představovaly vrchol politické nestability. Každý podle nátury buď s nadějemi, nebo s napětím čekal, „kdy to praskne“. Prasklo to několikrát, naposledy a definitivně loni. Jaké vyhlídky má vláda Sobotkova?

Sobotka a řádění pravice

Mnozí komentátoři nejen Babišových listů vyjadřují radost, že po půlroční zemanovské epizodě máme konečně legitimní vládu vzešlou z voleb. Chudák pan Sobotka musí proto zdůrazňovat, že hlavním ideovým úkolem jeho kabinetu je napravovat řádění pravice, nikoli pánů Zemana a Rusnoka. Už to je trochu směšné.

Co mají společného strany nové koalice? ČSSD je dejme tomu standardní politická strana. Jejím ideovým zázemím je historický kompromis mezi demokracií a marxismem-leninismem. Zřejmě to souvisí s tím, v jaké době získaly průpravu její špičky. Nynější premiér loni v létě správně tušil, že podporou Rusnoka bourá parlamentní demokracii, ale neodolal. Teď sklízí odměnu.

Standardní stranou je i KDU-ČSL. Má jen jednu zvláštnost – jakmile se někde vytvoří nějaká koalice, okamžitě do ní vleze. V tomto případě k tomu má ovšem pádný důvod, její lídři ho sami zformulovali: jsou tam hlavně proto, aby tam nebyl Okamura. Z toho ovšem také plyne, že na lidovcích až tak nezáleží. Kdyby náhodou vypadli, on už je někdo nahradí.

Babišovo mísení celebrit a manažerů

Záleží hlavně na Andreji Babišovi. Z čistě technického hlediska je jeho ANO obdivuhodný útvar: mísí se v něm čelní manažeři s celebritami. Docela to funguje. Program nemá, což je výhoda, lze jej tvořit ad hoc podle toho, co si okolnosti žádají. Napořád to nevydrží, ale na pár let ano. Co přijde pak, na to raději nemyslet.

Současné mocenské konstelaci vévodí Zeman, Sobotka a Babiš. Za Sobotkou stojí formálně silná, ale vnitřně nahnilá ČSSD. Za Zemanem nestojí nikdo, zato je nesesaditelný. Babiš je nejsilnější. Nemají se rádi, ale jeden bez druhého a třetího vládnout nemohou.

Parlament se tentokrát dokáže obrovitou většinou (ČSSD, KSČM, ANO, Úsvit, KDU-ČSL) dohodnout na lecčems. Určitě však ne na předčasných volbách. A tak budeme mít pár let času na přemýšlení: stálo nám to všechno opravdu za to?

Autor je politolog


Čtěte také:

Pavel Páral: Reformy nám nehrozí, hádky ano

Zeman jmenoval Sobotkovu vládu. Ta požádá o důvěru v půlce února

Ovládl Rusnokovu vládu klientelismus? Sobotka to prověří

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít