Bohumil Doležal: Jde o víc než jen o Zemana

08. prosince 2014, 07:26 - Bohumil Doležal
08. prosince 2014, 07:26

Dominantou českého politického dění je zhruba od 17. listopadu letošního roku „kontroverzní“ osobnost Miloše Zemana. Náš prezident se stal bezděčně a spontánně středobodem listopadových oslav. Po klidném protestu na Národní třídě následoval méně klidný na Albertově. Přilétlo pár vajíček, nad nimiž bylo následně prolito moře krokodýlích slz. Problém však nebyl ve vajíčkách, je tu zásadnější otázka: jaký smysl mají či mohou mít politické protesty tohoto druhu?

Protesty z letošního 17. listopadu byly méně početné než například ty z roku 1999 (akce Děkujeme, odejděte!). O mnoho mohutnější byly i moskevské demonstrace z přelomu let 2011 a 2012, ale jistě, Rusko je daleko větší země. Jedno však mají všechny společné: za nějakou dobu bylo po všem. Protestu proti Zemanovi se minulé pondělí zúčastnilo už jen sotva 300 lidí. Fiasko nezastřou ani výmluvy na šeredné počasí, ani virtuální internetová petice se sto tisíci signatáři. A co zbylo dnes z obřích protestů v Moskvě?

Země, které se ani za 25 let nevyhrabaly z trosek rudého samoděržaví a nedopracovaly se ke kloudné demokracii, mají s politickými protesty problém. Politický život se formuje a organizuje na sociálních sítích a zviditelňuje se na náměstích a v podpisových akcích. To jsou jistě praktické a legitimní politické prostředky, jenže samy o sobě nic nezaručují a nic nevytrhnou. Výsledkem jsou emocionální a hysterické akce s jepičím životem.

Mimo jiné je totiž třeba také přemýšlet. Organizátor protizemanovského protestu ze 17. listopadu v pátečním Právu bezelstně přiznal, že teprve krátce po protestu si uvědomil, jaký mají před sebou „poměrně důležitý úkol“, totiž najít novou hlavu státu. Jak je možné, že to nevěděli už předem? Měl by to prý být „liberálně pravicový kandidát“. Proč? Není důležitější, aby to nebyl darebák nebo blb?

A konečně: Miloš Zeman je jistě vážný problém české politiky. Ale je to opravdu hlavní problém? Nadělá určitě hodně rámusu a přitáhne nejvíc pozornosti. Nejsou ale přinejmenším stejně nebezpeční ti, kteří v tomto stínu „nežvaní a makají“ na nových pořádcích, na tiché demontáži české parlamentní demokracie? Tím nemá být řečeno, že je Zeman nedůležitý, jen že je třeba ho vidět v kontextu nynějšího politického dění. Politické protesty mají smysl, jsou-li kryty nějakým pozitivním programem a jestliže jsou opřeny o nějakou politickou strukturu (strana, hnutí, spolek, zájmové uskupení).

Vybudovat je dá velkou práci. Je to práce dlouhodobá, nimravá, otravná, na rozdíl od pouličních kraválů málo efektní. Je však nutná v době, kdy je třeba čelit plíživému zavádění nových pořádků a kdy dosavadní standardní demokratické strany selhaly. Navíc není času nazbyt: dnešní česká společnost je nemocné zvíře přitahující pozornost lačných predátorů. Jeden už číhá za rohem, dobře ho známe. Co si budeme povídat, není to žádný „islámský stát“.


Čtěte také:

Zeman: Špidla byl neúspěšný premiér, eurokomisař i šéf ČSSD

Hovory z vidlán, politici kritizují vulgarity Zemana

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít