Bohatých Čechů je stále více

26. června 2006, 00:00 - (čtk)
26. června 2006, 00:00

DOLAROVÍ MILIONÁŘI Díky dobré kondici české ekonomiky loni stoupl počet Čechů s investičním majetkem přes jeden milion dolarů na 13,1 tisíce osob. Vyplývá to ze studie společností Merrill Lynch a Capgemini. Počet dolarových milionářů (tedy lidí s investičním majetkem přes 23 milionů korun) vloni v Česku meziročně vzrostl o 10,6 procenta.

DOLAROVÍ MILIONÁŘI

Díky dobré kondici české ekonomiky loni stoupl počet Čechů s investičním majetkem přes jeden milion dolarů na 13,1 tisíce osob. Vyplývá to ze studie společností Merrill Lynch a Capgemini. Počet dolarových milionářů (tedy lidí s investičním majetkem přes 23 milionů korun) vloni v Česku meziročně vzrostl o 10,6 procenta. Zdejší tempo růstu tak překonalo Evropu jako celek, kde se počet dolarových milionářů zvýšil o 4,5 procenta, na 2,8 milionu osob. „Za růstem milionářů v Evropě stojí právě východní Evropa,“ říká ředitel Capgemini Czech Republic Patrik Horný. Počet bohatých Čechů rostl také rychleji než například v Kanadě (7,2 procenta) nebo v USA (6,8 procenta). Podle analytika Vladimíra Pikory není tento růst v Česku překvapivý. Stát se dolarovým milionářem není totiž podle něj tak složité jako v minulosti. „Zatímco v červenci 2001 bylo kvůli kurzu koruny k dolaru potřeba na milion dolarů více než 40 milionů korun, počátkem června 2006 k tomu stačilo jen necelých 22 milionů korun. Kromě toho, kdo investoval do českých akcií, ten v průměru vloni vydělával skoro dvakrát více než ten, kdo investoval do evropských,“ vysvětluje. Z ČECHŮ VEDE KELLNER Studie World Wealth Report neuvádí jména konkrétních bohatých lidí. Do jejich jmění navíc zahrnuje pouze investiční majetek, nezapočítává tak nemovitosti, v nichž tito lidé bydlí. K počtu dolarových milionářů studie dospěla sledováním dostupných informací od statistických úřadů, bank, z kapitálových trhů a vývoje jednotlivých ekonomik. Podle časopisu Forbes je nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě 50 miliard dolarů (1,13 bilionu korun) šéf softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. Letos se mezi dolarovými miliardáři objevil poprvé i Čech Petr Kellner s majetkem v hodnotě tří miliard dolarů (68 miliard korun). Dolarovými milionáři jsou v České republice podle Horného lidé s trvalým pobytem v České republice nebo s otevřeným bankovním kontem. Lidé jako například Viktor Kožený nebo Radovan Krejčíř tak podle něj nebyli do statistiky zahrnuti. INVESTICE SE PŘESUNOU NA NOVÉ TRHY**

Celosvětově vloni vzrostl počet boháčů o 6,5 procenta na 8,7 milionu osob. Hodnota jejich majetku dosáhla 33,3 bilionu amerických dolarů. Nejvíce majetku koncentrují milionáři v Severní Americe, celkem 10,2 bilionu dolarů. Následuje Evropa s 9,4 biliony dolarů a oblast Asie-Pacifik s 7,6 biliony dolarů.

V blízké budoucnosti se přesune majetek bohatých z vyspělých na rozvíjející se trhy, což může jejich ekonomiky ovlivnit. „Investice milionářů budou v Severní Americe a Evropě klesat v průběhu dalších let a přesunou se do Jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky,“ říká Horný s tím, že s přesunem majetku počítá 83 procent bohatých. Podle něj by z tohoto trendu mohla těžit i Česká republika, která je studií řazena spíše k rozvíjejícím se trhům.

Mění se i struktura investic boháčů. Podle studie je celosvětově patrný trend přesunu peněz do více agresivních investičních nástrojů. „Bohatí opouštějí méně rizikové investice, jako reality, a přesouvají investice do privátních podniků, především do Indie a Číny,“ upřesňuje Horný.

„Ačkoli se uvádí, že mnozí dolaroví milionáři nyní s oblibou investují do exotických aktiv, při pohledu na poměr mezi rizikem a výnosem se nám přece jenom zdají klasické domácí investice zajímavější,“ dodává Pikora.

V následujících letech by bohatství dolarových milionářů mělo růst v průměru o šest procent ročně, až na 44,6 bilionu amerických dolarů v roce 2010.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít