Bohatý západ, chudý východ

26. září 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ (dr)
26. září 2005, 00:00

KUPNÍ SÍLA Kupní síla obyvatel jednotlivých regionů se v Česku výrazně liší. Významná část výdajů -mnohem více než v západních zemích - padne v tuzemsku na potraviny. Česká republika není pro obchodníky všude stejným rájem. Souvisí to s kupní silou, která se v tuzemsku výrazně liší.

KUPNÍ SÍLA

Kupní síla obyvatel jednotlivých regionů se v Česku výrazně liší. Významná část výdajů -mnohem více než v západních zemích - padne v tuzemsku na potraviny.

Česká republika není pro obchodníky všude stejným rájem. Souvisí to s kupní silou, která se v tuzemsku výrazně liší. Zřejmě bez překvapení vede s velkým náskokem Praha. V přepočtu na obyvatele dosahuje kupní síla v hlavním městě téměř 133 procent celorepublikového průměru. Na opačném pólu jsou desítky obcí, kde jsou průměrné hodnoty indexu kupní síly pod sedmdesáti procenty. Vyplývá to z průzkumu kupní síly obyvatel společností Incoma Research a GfK. „Zjednodušeně lze hovořit o bohatém západu a chudém východu,“ uvedla Martina Drtinová z Incoma Research. Nad republikovým průměrem se pohybují také kraje Karlovarský, Liberecký, Středočeský a Plzeňský. Kraj Vysočina dosahuje jen 90,3 procenta. Mezi nejbohatší okresy se vedle Prahy a přilehlých okresů dostaly také Plzeň-město a Cheb. Nejslabší kupní síla - 85 procent průměru - je v okrese Bruntál. Kupní sílu pak kopírují také příležitosti, kde peníze utrácet. Nejvíc nákupních center je v Praze, nejméně pak v kraji Vysočina. Letošní výsledky pravidelného hodnocení úrovně kupního potenciálu spotřebitelů ukázaly, že kupní síla obyvatel České republiky se přibližuje evropské hladině zatím jen pomalu. Svou paritou kupní síly v přepočtu na obyvatele se pohybujeme přibližně na 66 procentech průměrné úrovně evropské „patnáctky“. Lépe než my jsou na tom Slovinci, kteří dosahují 74 procent. Na druhé straně jsou Maďaři s 59, Slováci s 49 a Poláci s 45 procenty. Pro obyvatele střední a východní Evropy jsou největším problémem náklady na jídlo. Ekonom Petr Gola v měsíčníku Lobby uvádí, že v deseti nových členských státech Evropské unie mají domácnosti mnohem vyšší náklady na jídlo než v původních patnácti členských zemích. Podle něho je to tím, že ceny základních potravin jsou v nových členských zemích přibližně poloviční, ale platy jsou sotva třetinové. Nejvíce za jídlo platí Litevci (36 procent výdajů), dále Lotyši (33 procent) a Maďaři (29 procent). Jejich protipólem jsou v Unii Britové, kteří za jídlo utratí desetinu výdajů, následováni Nizozemci a Němci s jedenácti procenty. Vedle toho náklady na bydlení se liší stále méně. V západní Evropě nejsou výdaje na tento účel nikde nižší než dvacet procent, v tuzemsku se pak ocitají na procentech devatenácti. Nejvíc ukrajují z celkového koláče bydlení Švédům, kteří za tuto životní potřebu zaplatí 31 procent výdajů, Dánové 26 procent a u Němců představuje čtvrtinu výdajů.

NEJBOHATŠÍ OKRESY

1. Praha

2. Praha-východ  

3. Praha-západ

4. Plzeň-město

5. Cheb

NEJCHUDŠÍ OKRESY 73. Karviná

74. Znojmo

75. Svitavy

76. Třebíč

77. Bruntál

Pramen: Incoma ResearchGfK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a…
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít