Bohatý západ, chudý východ

26. září 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ (dr)
26. září 2005, 00:00

KUPNÍ SÍLA Kupní síla obyvatel jednotlivých regionů se v Česku výrazně liší. Významná část výdajů -mnohem více než v západních zemích - padne v tuzemsku na potraviny. Česká republika není pro obchodníky všude stejným rájem. Souvisí to s kupní silou, která se v tuzemsku výrazně liší.

KUPNÍ SÍLA

Kupní síla obyvatel jednotlivých regionů se v Česku výrazně liší. Významná část výdajů -mnohem více než v západních zemích - padne v tuzemsku na potraviny.

Česká republika není pro obchodníky všude stejným rájem. Souvisí to s kupní silou, která se v tuzemsku výrazně liší. Zřejmě bez překvapení vede s velkým náskokem Praha. V přepočtu na obyvatele dosahuje kupní síla v hlavním městě téměř 133 procent celorepublikového průměru. Na opačném pólu jsou desítky obcí, kde jsou průměrné hodnoty indexu kupní síly pod sedmdesáti procenty. Vyplývá to z průzkumu kupní síly obyvatel společností Incoma Research a GfK. „Zjednodušeně lze hovořit o bohatém západu a chudém východu,“ uvedla Martina Drtinová z Incoma Research. Nad republikovým průměrem se pohybují také kraje Karlovarský, Liberecký, Středočeský a Plzeňský. Kraj Vysočina dosahuje jen 90,3 procenta. Mezi nejbohatší okresy se vedle Prahy a přilehlých okresů dostaly také Plzeň-město a Cheb. Nejslabší kupní síla - 85 procent průměru - je v okrese Bruntál. Kupní sílu pak kopírují také příležitosti, kde peníze utrácet. Nejvíc nákupních center je v Praze, nejméně pak v kraji Vysočina. Letošní výsledky pravidelného hodnocení úrovně kupního potenciálu spotřebitelů ukázaly, že kupní síla obyvatel České republiky se přibližuje evropské hladině zatím jen pomalu. Svou paritou kupní síly v přepočtu na obyvatele se pohybujeme přibližně na 66 procentech průměrné úrovně evropské „patnáctky“. Lépe než my jsou na tom Slovinci, kteří dosahují 74 procent. Na druhé straně jsou Maďaři s 59, Slováci s 49 a Poláci s 45 procenty. Pro obyvatele střední a východní Evropy jsou největším problémem náklady na jídlo. Ekonom Petr Gola v měsíčníku Lobby uvádí, že v deseti nových členských státech Evropské unie mají domácnosti mnohem vyšší náklady na jídlo než v původních patnácti členských zemích. Podle něho je to tím, že ceny základních potravin jsou v nových členských zemích přibližně poloviční, ale platy jsou sotva třetinové. Nejvíce za jídlo platí Litevci (36 procent výdajů), dále Lotyši (33 procent) a Maďaři (29 procent). Jejich protipólem jsou v Unii Britové, kteří za jídlo utratí desetinu výdajů, následováni Nizozemci a Němci s jedenácti procenty. Vedle toho náklady na bydlení se liší stále méně. V západní Evropě nejsou výdaje na tento účel nikde nižší než dvacet procent, v tuzemsku se pak ocitají na procentech devatenácti. Nejvíc ukrajují z celkového koláče bydlení Švédům, kteří za tuto životní potřebu zaplatí 31 procent výdajů, Dánové 26 procent a u Němců představuje čtvrtinu výdajů.

NEJBOHATŠÍ OKRESY

1. Praha

2. Praha-východ  

3. Praha-západ

4. Plzeň-město

5. Cheb

NEJCHUDŠÍ OKRESY 73. Karviná

74. Znojmo

75. Svitavy

76. Třebíč

77. Bruntál

Pramen: Incoma ResearchGfK

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít