Bohatí radí investovat

02. dubna 2010, 16:34 - Kateřina Menzelová
02. dubna 2010, 16:34

MMF předpovídá další pokles cen, objevují se ale i opačné názory

Špatná zpráva pro ty, kteří chtějí prodat byt či rodinný dům, dobrá naopak pro všechny, kteří nákup nového bydlení ještě zvažují. Dle analýzy Mezinárodního měnového fondu (MMF) půjdou ceny rezidenčních nemovitostí v největších světových ekonomikách ještě dolů. Přitom od roku 2007 tamní objekty určené k bydlení zlevnily v průměru o pět procent. Dle Prakashe Lounganiho z MMF pohyby cen na rezidenčních trzích ještě nebyly dostatečné, aby vymazaly excesy z dob největšího boomu. Jenže najde se i početná skupina, která zastává naprosto opačný názor, totiž že byty a rodinné domy už levnější nebudou a letos je ta správná doba k nákupům.

Prostor k poklesu
Zástupce MMF tvrdí, že stále existuje prostor pro další snížení ceny rezidenčních objektů. V mnoha zemích jsou prý tyto nemovitosti předražené. MMF ale neupřesnil, kterých zemí by se další pád cen měl týkat. V březnovém vydání časopisu Finance and Development MMF konstatuje, že hodnoty nemovitostí budou i nadále klesat, protože jsou nad úrovní, jíž dosahovaly kolem roku 2000, kdy začínal stavební boom. Dalším argumentem je fakt, že sumy, které se za bydlení platí, jsou vyšší, než na jaké lze usuzovat z nájemného, od jehož hodnoty se dlouhodobě ceny odvozují. Prakash Loungani tvrdí, že mezi lety 1970 až 1995 rostly ceny rezidenčních objektů v osmnácti zemích světa v průměru vždy po dobu pěti let a zvýšily se, pokud hodnotu očistíme o vliv inflace, o čtyřicet procent. Během stejného období trvaly poklesy cen v průměru čtyři roky a spadly přibližně o polovinu částky, o niž se v předchozím období zvedly. Růst, jenž předcházel současné krizi, trval 41 čtvrtletí, tedy téměř dvojnásobnou dobu, než kterou trvala fáze oživení dříve. Ceny rezidenčních objektů se téměř ztrojnásobily. „Odeznívající krize se trváním blíží těm, které jsme zažili dříve, a pokles cen je též srovnatelný. Jenže ceny během posledního boomu rostly daleko strměji než kdy předtím. Tomu ale dosavadní pokles neodpovídá,“ tvrdí Loungani. „Ceny rezidenčních nemovitostí v mnoha zemích mají ještě prostor k dalšímu poklesu,“ dodává.
Tento názor má ale mnoho oponentů. Například britský Centre for Economic and Business Research predikuje, že ve Velké Británii, kterou lze zařadit mezi významné světové ekonomiky, budou v letošním roce ceny rezidenčních nemovitostí růst v průměru o dvě až čtyři procenta. Instituce také odhaduje, že do roku 2013 budou ceny bydlení o pětinu vyšší, než jsou dnes. A navíc prý hodnoty dosáhly svého dna, od té doby se již zvýšily v průměru o deset procent. Na trhu se objevuje stále více kupujících a banky částečně upustily od striktních podmínek při poskytování hypotečních úvěrů. Lze tedy předpokládat, že dolů se ceny ve Velké Británii již posunovat nebudou.

Bohatí nakupují Další zastánci „růstové“ teorie jsou movití investoři. Ti považují letošní rok za vhodnou dobu k nákupům rezidenčních nemovitostí. Dle studie mezinárodní realitní společnosti Knight Frank Wealth Report 2010 připadá na nemovitosti největší podíl z investičního portfolia bohatých jednotlivců, a to téměř třetina. Ti si pořizují rezidenční objekty nejen kvůli příjmu, který plyne z pronájmu, ale hlavně kvůli dlouhodobému růstu hodnoty realit. Chuť k akvizicím nyní podporují nízké úrokové míry. Movití investoři stále vyhledávají příležitosti na zavedených trzích – v Londýně, New Yorku a v Hongkongu. Od března loňského roku v Londýně podražily luxusní rezidence o patnáct procent a v Hongkongu o více než 40 procent.
Také v Česku se většinový názor kloní k tomu, že další zlevňování rezidenčních objektů už nenastane. Poradenská společnost Deloitte tvrdí, že český rezidenční trh se stabilizoval a od letošního roku se dá očekávat jak mírné oživení prodeje bytů, tak i pozvolný nárůst poskytovaných hypoték. Deloitte konstatuje, že developeři očekávají v následujících dvou letech postupné zvyšování cen. Ty by se prý letos měly dostat na hodnotu 89 procent roku 2008 a v příštím roce na úroveň 92 procent z cen roku 2008.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít