Blýskání na lepší časy

06. června 2012, 13:23 - Pavel Hanslíček
06. června 2012, 13:23

Regulovaná odvětví, nákupy půdy i vnitrofiremní kriminalita – advokátní kanceláře s rakouskými kořeny hledají nové zdroje příjmů

Existuje jen málo odvětví, ve kterých poptávka dobře předpovídá další vývoj celé ekonomiky. Jedním z nich je poskytování právních služeb. A právě to je jeden ze segmentů českého hospodářství, kde působí hned několik silných hráčů s rakouskými kořeny. Jedná se zejména o advokátní kanceláře Schönherr, TaylorWessing ENWC a Wolf Theiss.
A právě v předpovědi dalšího vývoje české ekonomiky jsou právní kanceláře s rakouskými kořeny opatrně optimistické. „Zdá se, že se oživuje trh fúzí a akvizic. Na jaře se objevilo větší množství poptávek na koupi firem ve střední a východní Evropě. Například aktuálně pracujeme na due diligence společnosti působící v oblasti inženýrských služeb a jedné maloobchodní firmy. Přitom se jedná o klasické M&A transakce na rozdíl od posledních dvou let, kdy šlo o akvizice firem ve finančních potížích,“ říká Tomáš Rychlý, který nastupuje do pozice vedoucího partnera pražské pobočky Wolf Theiss po Paulu Sestakovi, jenž po třinácti letech řízení české kanceláře Wolf Theiss odchází na studijní pobyt do USA. Oživení trhu M&A vidí i řídící partner české pobočky TaylorWessing ENWC Erwin Hanslik. „V posledních měsících vnímáme silný zájem investorů z Německa a Rakouska sondujících možnosti nákupu českých firem i nemovitostí. Nyní připravuji týdně až čtyři nabídky právního poradenství pro M&A, ještě před půl rokem to byla nanejvýš jedna,“ říká Hanslik. Partner pražské kanceláře Schönherr Martin Kubánek ale není tak optimistický. „Počet nabídek na poradenství v oblasti menších a středních transakcí sice roste, ale řada ze započatých akvizičních projektů se zastaví během due diligence, protože nedojde k dohodě na ceně. Vloni tak skončila asi čtvrtina transakcí. Ovšem potenciál tu je – v současnosti hledá řada českých stárnoucích majitelů kupce pro své firmy, které budovali patnáct dvacet let, a nyní jim chybí nástupce,“ popisuje situaci na trhu Kubánek, jehož kancelář vloni radila například při prodeji tuzemské pobočky Volksbank International ruské Sberbank a také při akvizici obchodního centra Olympia Brno, největší realitní transakci roku 2011.

Síla regionu

Při vyjmenovávání důvodů, proč zvolit advokátní kancelář s rakouskými kořeny z výše zmíněné trojky namísto kanceláře s pobočkou jen v Česku, hraje důležitou roli schopnost poskytovat právní poradenství v několika zemích současně. Například Wolf Theiss vlastní kanceláře ve dvanácti zemích střední a východní Evropy (CEE). Konkurenční Schönherr je na tom podobně a navíc má pobočky i v Turecku a v Bruselu. „To je naše síla – schopnost obsloužit klienta ve více jurisdikcích současně,“ říká Rychlý z firmy Wolf Theiss. Jak důležitá je síť kanceláří v CEE, potvrzuje příklad společnosti TaylorWessing ENWC. Ta donedávna nesla název pouze ENWC a právě počátkem května se spojila s kanceláří TaylorWessing. „TaylorWessing s více než sedmi stovkami právníků je aktivní v západní Evropě, Číně a Singapuru. Vloni se rozhodli rozšířit záběr o CEE, a tak pro ně byla síť kanceláří ENWC v sedmi zemích regionu velmi zajímavá,“ vysvětluje Erwin Hanslik. Přitom spojení s velkou britsko-německou kanceláří je zajímavé i pro původní ENWC. „Již nyní dostáváme ze sítě TaylorWessing hodně práce, proto budeme rozšiřovat tým – během roku a půl bychom měli mít místo současných třinácti celkem dvacet právníků,“ doplňuje Hanslik.
Zatímco v názoru na oživení M&A sektoru se oslovené kanceláře s rakouskými kořeny liší, shodují se v tom, že velmi zajímavé pro poskytování právních služeb jsou státem regulovaná odvětví ekonomiky. „V této oblasti pracujeme například pro skupinu KKCG na plynárenských projektech nebo pro společnosti, jako je Pražská energetika či ČEZ. Také jsme radili Lukoilu při zavádění zákaznických karet,“ říká Tomáš Rychlý s tím, že zajímavých projektů v oblasti regulovaných odvětví se pro firmu Wolf Theiss rýsuje daleko více. K největším patří transakce týkající se lokálních distribučních soustav a také exportní financování rozsáhlého důlního projektu v zemích Společenství nezávislých států. Ovšem regulovaná odvětví, to není jen energetika, ale například i oblast zdravotnictví. Zde Wolf Theiss poskytuje poradenství například u projektů klinických studií a při komunikaci se Státním úřadem pro kontrolu léčiv. Velký potenciál pro právní poradenství ve zdravotnictví vidí i TaylorWessing ENWC. „Pro TaylorWessing je zdravotnictví velmi důležitá oblast, a tak i my chceme v Česku v této oblasti růst. Již nyní zastupujeme společnost Vamed provozující nemocnice,“ potvrzuje Hanslik s tím, že další oblastí, kterou ENWC po spojení s TaylorWessing bude posilovat, je právo duševního vlastnictví. Regulovaná odvětví jsou zajímavá i pro Schönherr. „Určitě vnímáme poptávku po právním poradenství třeba u dovozu plynu a elektřiny. Aktuálně řešíme pro klienta otázku případné náhrady škody v případě výpadku části elektrizační soustavy kvůli vlivu obnovitelných zdrojů v Německu,“ doplňuje Kubánek.

Nové obzory

Advokátním kancelářím s rakouskými kořeny se navíc daří objevovat nové oblasti pro nabídku právního poradenství. Například u firmy Wolf Theiss je to outsourcing. „Ekonomická situace vytváří tlak na náklady, takže outsourcing neklíčových aktivit je zajímavý pro všechny obory,“ říká Tomáš Rychlý s tím, že Wolf Theiss registruje poptávku po outsourcingových projektech z oblasti správy majetku, energetiky a telekomunikací. Zajímavou příležitost představuje i nákup zemědělské půdy. „Zde vidíme velký potenciál, česká půda je stále výrazně levnější než v Německu a v Rakousku. Například vloni jsme radili společnosti Tegut při akvizici zemědělského podniku v Česku. Jednalo se o právně komplikovaný nákup podniku hospodařícího na několika tisících hektarech lesů a polí nedaleko Tachova,“ říká Hanslik z TaylorWessing ENWC. Zájem o nákup tuzemské půdy potvrzuje i Kubánek z Schönherr s tím, že jeho kancelář pomáhá rakouským klientům hledat půdu kromě Česka i v Rumunsku. Schönherr objevil i další slibnou nitku. „Stále zajímavější je pracovní právo. Registrujeme zájem o právní poradenství při zřizování časových kont v továrnách i maloobchodních řetězcích. Velkým tématem se stává i právní asistence při interních auditech společností, které mají odhalit vnitrofiremní kriminalitu jako uplácení či zpronevěru,“ vysvětluje Kubánek s tím, že poptávka po šetření uvnitř firem přichází hlavně od dodavatelů pro velké investiční celky.

Přes všechny jmenované příležitosti pro právní poradenství se advokátní kanceláře v Česku musejí srovnávat s velmi silnou konkurencí. „Praha byla v 90. letech místem, odkud západní firmy dobývaly střední Evropu. Proto sem přišla i řada mezinárodních právnických firem, a Česko se tak stalo zřejmě nejkonkurenčnějším trhem právních služeb v celém regionu, a tak i velké kanceláře chodí do dumpingových nabídek,“ vysvětluje Hanslik z TaylorWessing ENWC. Ovšem trvání na nejnižší ceně má svá úskalí – odvedená práce nebývá dostatečně kvalitní. „Nyní řešíme případy, kde malé právní kanceláře udělaly řadu chyb, jejichž náprava je pro klienta drahá a složitá. Vnímáme to jako jakousi časovanou bombu,“ uzavírá Martin Kubánek z Schönherr.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít