Blízkost Prahy není jen výhodou

13. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
13. června 2005, 00:00

ŘEDITELKA KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY STŘEDNÍ ČECHY IVANA CHOTTOVÁ: To, že Středočeský kraj ze všech stran obepíná hlavní město, je pro podnikání výhodou i nevýhodou zároveň. Říká to šéfka středočeské hospodářské komory Ivana Chottová. Podnikání v tomto regionu je podle ní ale každopádně na rychlém vzestupu.

ŘEDITELKA KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY STŘEDNÍ ČECHY IVANA CHOTTOVÁ: To, že Středočeský kraj ze všech stran obepíná hlavní město, je pro podnikání výhodou i nevýhodou zároveň. Říká to šéfka středočeské hospodářské komory Ivana Chottová. Podnikání v tomto regionu je podle ní ale každopádně na rychlém vzestupu. * Středočeský kraj je tradičně považován za jeden z nejlepších regionů pro podnikání. Odpovídá tato představa skutečnosti? Tento kraj samozřejmě těží z toho, že leží v geografickém středu republiky a že je vždy v dosahu hlavního města. Je zde skvělé dopravní spojení, ať už díky silničnímu systému, železničnímu koridoru či samozřejmě i letišti v Praze-Ruzyni. Další výhodou je velké množství kvalifikovaných pracovních sil a kupní síla obyvatelstva. Pro informaci, loni zde meziročně vzrostl objem tržeb ze služeb a prodeje vlastních výrobků o 14 procent a kraj měl nejvyšší tržby z průmyslové činnosti na jednoho zaměstnance. * Jak se tyto příznivé podmínky projevují na počtu firem a živnostníků?

Hned po Praze jsme krajem s nejvyšším počtem registrovaných ekonomických subjektů. V současnosti jich tu je víc než 262 tisíc, z toho 216 fyzických osob. Za poslední rok vzrostl počet zde zapsaných firem o pět a půl tisíce, tedy o víc než dvě procenta. A to i přes všechny problémy, které podnikatele trápí, tedy například povinnou minimální daň. Pro informaci, loni zde meziročně vzrostl objem tržeb ze služeb a prodeje vlastních výrobků o 14 procent.

* Má kraj z hlediska podnikání i nějaké slabiny?

Vždycky se ptáme, jestli není blízkost Prahy v něčem také nevýhodou. Hlavní město totiž nasává ze Středočeské kraje pracovní síly a také tlačí na mzdy. Zaměstnanci jsou z Prahy zvyklí na vyšší platy, které pak mají tendenci požadovat i od místních podnikatelů. Také je nutno připomenout, že mnohé firmy reálně působí ve Středočeském kraji, ale registrovány jsou v Praze.

* Jakým oborům se zde v současnosti daří nejlépe? Tradičně zde prosperuje strojírenství, chemie, potravinářství. Zastoupení zde má i sklářství, keramika či polygrafie a progresivní nárůst vykazují služby a zejména stavebnictví. Patříme k oblastem s nejrozsáhlejší bytovou výstavbou. Trend je totiž ten, že se lidé stěhují z Prahy do přilehlých oblastí. Za středočeské úspěšné firmy bych jmenovala například výrobce elektrických zařízení a radiostanic Apex, prodejce kabelů CDL Kabel nebo firmu Abrasiv, která se zabývá dovozem bambusových podlah, včetně provedení pro podlahové topení nebo schodových prvků. * Je zde nějaká zatím nevyužitá podnikatelská příležitost? Ve středních Čechách je spousta památek a myslím, že stále ještě není dostatečně využit potenciál turistického ruchu. Na něj se váže pohostinství, rozvoj dopravy, ubytování, výroba suvenýrů. Týká se to třeba Kutné Hory. Je to jediné středočeské město zanesené v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a míří tam spousta zahraničních turistů. Ale Kutnohorsko přitom paradoxně vykazuje relativně vyšší nezaměstnanost, než jiné středočeské okresy. * A příležitosti v průmyslu?

Funguje tu mnoho průmyslových zón, kde je možnost rozvinout podnikání. Velkou investicí, o které se uvažuje v souvislosti s průmyslovou zónou v Nymburce, by mohl být třeba příchod největšího čínského výrobce televizorů.

* Jak je to v kraji s nezaměstnaností? Průměrná míra nezaměstnanosti je zde jen 6,8 procenta. Ještě nižší čísla mají tradičně okresy Praha-východ a Praha-západ, kde je nezaměstnanost kolem dvou procent. Relativně dobře se po útlumu hutní výroby vzpamatovává Kladno, kde nastartovalo mnoho menších firem. Je to třeba společnost Linet, kterou jsme nedávno viděli nabízet služby až v Číně. * Nakolik se do podnikání ve Středočeském kraji promítne otevření velké automobilky TCPA u Kolína? Vzhledem ktomu, že byl teprve nedávno dostaven výrobní závod firmy TPCA a zahájena seriová výroba, ještě není na místě hodnotit dopady působnosti této firmy. Předpokládá se určité snížení míry nezaměstnanosti, příliv peněz. Otázkou ovšem bude zapojení českých subdodavatelů a vliv na výši mezd v regionu, kterého se obávají někteří podnikatelé. * A co druhá velká automobilka, ta mladoboleslavská… Škoda Auto naopak ve větší míře služeb menších českých dodavatelů využívá a dává práci značné části obyvatel Mladoboleslavska. Určité negativum lze spatřovat ve výši průměrné mzdy v podniku, která výrazně ovlivňuje mzdovou politiku ostatních podnikatelů, kteří jsou bohužel nastavenými parametry tlačeni do kouta. * Co vadí místním podnikatelům při komunikaci se státem?**

Narážejí na problémy, které řeší podnikatelé i jinde v republice. Časté změny legislativy, pomalý zápis do obchodního rejstříku, vysoké daně a další odvody státu, přílišná administrativa. Stát by mohl být vstřícnější při stanovování pravidel pro získání různých dotací. Často se setkáváme se sice zajímavým podnikatelským projektem, na jehož realizaci ale firma nemá dost peněz a kvůli přísným kritériím nedostane grant. Naštěstí má krajský úřad určitý prostor při naplňování obecných pravidel, takže se snaží podnikatelům vyjít vstříc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít