Blížíme se evropskému průměru

09. října 2006, 00:00 - PETR BÝM
09. října 2006, 00:00

REZIDENČNÍ TRHCelkem 135 tisíc transakcí se loni uskutečnilo na domácím rezidenčním trhu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné studie společnosti ERA. Náklady spojené s převody nemovitostí dosahovaly v průměru 7,5 procenta.Český rezidenční trh se nevymyká evropským poměrům.

REZIDENČNÍ TRH Celkem 135 tisíc transakcí se loni uskutečnilo na domácím rezidenčním trhu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné studie společnosti ERA. Náklady spojené s převody nemovitostí dosahovaly v průměru 7,5 procenta.

Český rezidenční trh se nevymyká evropským poměrům. Jedinou výjimku představují ceny, které jsou mezi sledovanými zeměmi jednoznačně nejnižší. Průměrná cena bytu či domu podle průzkumu společnosti ERA v Česku (respektive v Praze) loni činila 77 a 139 tisíc eur. Například v Řecku to bylo 170 a 198 a v Portugalsku 100 a 185 tisíc eur.

Naopak standardní je počet rezidenčních obchodů - v tuzemsku jich loni proběhlo 135 tisíc, v Rakousku 91 tisíc, v Řecku 165 tisíc. Totéž platí i pro vlastnické bydlení: podle průzkumu je jeho podíl na celku v Česku 64 procent, takřka tentýž jako v Rakousku, ale méně než v třeba Irsku, a naopak více než v Německu.

„Pro všechny země používáme stejnou metodologii. Statistická báze v Česku ovšem není příliš silná, některé údaje se nesledují. V zásadě jsme vycházeli ze zpráv statistického úřadu, bank a realitních společností,“ komentoval tvorbu průzkumu evropských rezidenčních trhů Petr Najmon z ERA. Tato společnost vstoupila do Česka letos na jaře - jde o jednu z největších realitních franšízingových společností na světě, která má v sedmnácti evropských zemích přes 1350 poboček.

„Na žebříček je nutné dívat se očima podnikatele, nikoli prodejců či kupců, protože třeba vyšší provize jsou hodnoceny pozitivně,“ podotýká Najmon k hodnocení realitního podnikatelského klimatu. Jako ideální země pro podnikání vyšlo z průzkumu Španělsko. Za ním následovaly Irsko, Finsko a na čtvrtém místě Česko.

Pořadí vychází z pěti parametrů: výše provize, podílu realitních kanceláří na obchodech, pohybu cen, počtu a rychlosti transakcí a významu vlastnického bydlení. Na pozitivním hodnocení Česka má zásluhu především nárůst cen - loni stouply o 18,4 procenta, zatímco například v Rakousku stagnovaly a ve Švédsku dokonce klesaly.

Český rezidenční trh je také dynamický: nabídka je vyřízena za 50 až 100 dní, vNěmecku či Švýcarsku je zapotřebí dvojnásobná doba. Pozitivně lze hodnotit i míru využívání služeb realitních kanceláří. U nás se jejich prostřednictvím realizovala celá polovina obchodů. V Británii či Irsku je to 90 procent, v sousedním Německu 58 procent. Je pravděpodobné, že postupem doby se i v Česku začnou lidé spíše než na svépomoc spoléhat na odborný servis.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít