Blížíme se evropskému průměru

09. října 2006, 00:00 - PETR BÝM
09. října 2006, 00:00

REZIDENČNÍ TRHCelkem 135 tisíc transakcí se loni uskutečnilo na domácím rezidenčním trhu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné studie společnosti ERA. Náklady spojené s převody nemovitostí dosahovaly v průměru 7,5 procenta.Český rezidenční trh se nevymyká evropským poměrům.

REZIDENČNÍ TRH Celkem 135 tisíc transakcí se loni uskutečnilo na domácím rezidenčním trhu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné studie společnosti ERA. Náklady spojené s převody nemovitostí dosahovaly v průměru 7,5 procenta.

Český rezidenční trh se nevymyká evropským poměrům. Jedinou výjimku představují ceny, které jsou mezi sledovanými zeměmi jednoznačně nejnižší. Průměrná cena bytu či domu podle průzkumu společnosti ERA v Česku (respektive v Praze) loni činila 77 a 139 tisíc eur. Například v Řecku to bylo 170 a 198 a v Portugalsku 100 a 185 tisíc eur.

Naopak standardní je počet rezidenčních obchodů - v tuzemsku jich loni proběhlo 135 tisíc, v Rakousku 91 tisíc, v Řecku 165 tisíc. Totéž platí i pro vlastnické bydlení: podle průzkumu je jeho podíl na celku v Česku 64 procent, takřka tentýž jako v Rakousku, ale méně než v třeba Irsku, a naopak více než v Německu.

„Pro všechny země používáme stejnou metodologii. Statistická báze v Česku ovšem není příliš silná, některé údaje se nesledují. V zásadě jsme vycházeli ze zpráv statistického úřadu, bank a realitních společností,“ komentoval tvorbu průzkumu evropských rezidenčních trhů Petr Najmon z ERA. Tato společnost vstoupila do Česka letos na jaře - jde o jednu z největších realitních franšízingových společností na světě, která má v sedmnácti evropských zemích přes 1350 poboček.

„Na žebříček je nutné dívat se očima podnikatele, nikoli prodejců či kupců, protože třeba vyšší provize jsou hodnoceny pozitivně,“ podotýká Najmon k hodnocení realitního podnikatelského klimatu. Jako ideální země pro podnikání vyšlo z průzkumu Španělsko. Za ním následovaly Irsko, Finsko a na čtvrtém místě Česko.

Pořadí vychází z pěti parametrů: výše provize, podílu realitních kanceláří na obchodech, pohybu cen, počtu a rychlosti transakcí a významu vlastnického bydlení. Na pozitivním hodnocení Česka má zásluhu především nárůst cen - loni stouply o 18,4 procenta, zatímco například v Rakousku stagnovaly a ve Švédsku dokonce klesaly.

Český rezidenční trh je také dynamický: nabídka je vyřízena za 50 až 100 dní, vNěmecku či Švýcarsku je zapotřebí dvojnásobná doba. Pozitivně lze hodnotit i míru využívání služeb realitních kanceláří. U nás se jejich prostřednictvím realizovala celá polovina obchodů. V Británii či Irsku je to 90 procent, v sousedním Německu 58 procent. Je pravděpodobné, že postupem doby se i v Česku začnou lidé spíše než na svépomoc spoléhat na odborný servis.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít