Blížíme se evropskému průměru

09. října 2006, 00:00 - PETR BÝM
09. října 2006, 00:00

REZIDENČNÍ TRHCelkem 135 tisíc transakcí se loni uskutečnilo na domácím rezidenčním trhu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné studie společnosti ERA. Náklady spojené s převody nemovitostí dosahovaly v průměru 7,5 procenta.Český rezidenční trh se nevymyká evropským poměrům.

REZIDENČNÍ TRH Celkem 135 tisíc transakcí se loni uskutečnilo na domácím rezidenčním trhu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné studie společnosti ERA. Náklady spojené s převody nemovitostí dosahovaly v průměru 7,5 procenta.

Český rezidenční trh se nevymyká evropským poměrům. Jedinou výjimku představují ceny, které jsou mezi sledovanými zeměmi jednoznačně nejnižší. Průměrná cena bytu či domu podle průzkumu společnosti ERA v Česku (respektive v Praze) loni činila 77 a 139 tisíc eur. Například v Řecku to bylo 170 a 198 a v Portugalsku 100 a 185 tisíc eur.

Naopak standardní je počet rezidenčních obchodů - v tuzemsku jich loni proběhlo 135 tisíc, v Rakousku 91 tisíc, v Řecku 165 tisíc. Totéž platí i pro vlastnické bydlení: podle průzkumu je jeho podíl na celku v Česku 64 procent, takřka tentýž jako v Rakousku, ale méně než v třeba Irsku, a naopak více než v Německu.

„Pro všechny země používáme stejnou metodologii. Statistická báze v Česku ovšem není příliš silná, některé údaje se nesledují. V zásadě jsme vycházeli ze zpráv statistického úřadu, bank a realitních společností,“ komentoval tvorbu průzkumu evropských rezidenčních trhů Petr Najmon z ERA. Tato společnost vstoupila do Česka letos na jaře - jde o jednu z největších realitních franšízingových společností na světě, která má v sedmnácti evropských zemích přes 1350 poboček.

„Na žebříček je nutné dívat se očima podnikatele, nikoli prodejců či kupců, protože třeba vyšší provize jsou hodnoceny pozitivně,“ podotýká Najmon k hodnocení realitního podnikatelského klimatu. Jako ideální země pro podnikání vyšlo z průzkumu Španělsko. Za ním následovaly Irsko, Finsko a na čtvrtém místě Česko.

Pořadí vychází z pěti parametrů: výše provize, podílu realitních kanceláří na obchodech, pohybu cen, počtu a rychlosti transakcí a významu vlastnického bydlení. Na pozitivním hodnocení Česka má zásluhu především nárůst cen - loni stouply o 18,4 procenta, zatímco například v Rakousku stagnovaly a ve Švédsku dokonce klesaly.

Český rezidenční trh je také dynamický: nabídka je vyřízena za 50 až 100 dní, vNěmecku či Švýcarsku je zapotřebí dvojnásobná doba. Pozitivně lze hodnotit i míru využívání služeb realitních kanceláří. U nás se jejich prostřednictvím realizovala celá polovina obchodů. V Británii či Irsku je to 90 procent, v sousedním Německu 58 procent. Je pravděpodobné, že postupem doby se i v Česku začnou lidé spíše než na svépomoc spoléhat na odborný servis.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít