Blíží se záchrana?

27. ledna 2009, 12:39 - Evžen Korec
27. ledna 2009, 12:39

Svaz podnikatelů ve stavebnictví vypracoval návrh, který má v době krize oživit trh s byty

V současnosti vlády téměř všech zemí světa řeší otázku, jak v době světové finanční krize a nastupující recese hospodářského systému ovlivnit ekonomiku. Do bank ve Spojených státech amerických i v Evropě „nateklo“ několik set miliard dolarů a eur za účelem jejich záchrany a znovunastolení finanční stability. Jde však pouze o částečné a nekoncepční řešení, které samo o sobě nemůže zabránit světové recesi, eventuálně hospodářské krizi. Bylo by naivní domnívat se, že se recese může České republice vyhnout. Nevyhne. Proto je třeba včas učinit správné a systémové kroky.

Marné čekání

Stavebnictví je jedním z největších tahounů české ekonomiky. Je přímo spojené s výrobou stavebních materiálů a poskytuje významný počet pracovních míst. Velký podíl ve stavebnictví zaujímá bytová výstavba. Ta je však v současné době vystavena výraznému propadu poptávky (o více než 50 procent). Co je příčinou tohoto náhlého poklesu? Důvodem určitě není skutečný nezájem o nové bydlení. Spíše jím je psychologický dopad hospodářské krize a mediálně vytvořené očekávání, jež se týká zlevňování nových bytů. Významnější zlevňování však za současné situace určitě nenastane. Developerské společnosti budou schopné snižovat ceny, až zlevní i stavební práce. Stavební firmy však zlevní pouze za cenu zásadního snížení režie, což se bohužel neobejde bez masivního propouštění zaměstnanců. Jedním z logických důsledků rostoucí nezaměstnanosti je však také pokles kupní síly obyvatel – tedy opět ochlazení poptávky po novém bydlení.

Probuzení poptávky

Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) České republiky vypracoval návrh, kterým chce oživit trh s byty, aniž by použil přímé vládní dotace ze státního rozpočtu. Návrh vychází z předpokladu, že pokles sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u nových bytů ze současných devíti na nula až pět procent na dobu dvou až tří let umožní developerům snížit ceny bytů. Tím se má zásadně zvýšit poptávka a přispět k udržení objemu zakázek pro stavební firmy a výrobce stavebních hmot.

Modelový případ

Na českém trhu s byty má rozhodující podíl bytová výstavba v Praze. Společnost Ekospol proto vypracovala podrobnou analýzu pražského trhu s byty. A zahrnula do ní všechny developerské projekty v Praze, u nichž ještě nebyl zahájen prodej, nebo bylo prodáno méně než 30 procent bytů. Výstavba většiny těchto projektů dosud nezačala. Z výsledků průzkumu vyplývá, že v současnosti se v Praze připravuje výstavba zhruba patnácti tisíc bytových jednotek v prodejní ceně přibližně 46 miliard korun bez DPH. Bude-li však pokračovat současný trend poptávky, pak mnoho developerů zatížených úvěry skončí a většina projektů zůstane pouze na papíře. Lze dokonce očekávat, že nebudou uskutečněny až dvě třetiny všech připravovaných projektů, v lepším případě „pouze“ polovina. Pokud se v Praze v příštích letech postaví – a především prodá – jen polovina plánovaných bytů, pak stát za současné devítiprocentní sazby DPH vybere zhruba dvě miliardy korun. Bude-li sazba DPH snížena na pět procent, lze předpokládat stimulaci poptávky. V jejím důsledku budou uskutečněny všechny připravované projekty nebo většina z nich. V takovém případě stát vybere DPH v hodnotě 2,3 miliardy korun. Tato částka vybraná státem za daň z přidané hodnoty bude vyšší, než když se uskuteční pouze polovina připravovaných projektů při devítiprocentní sazbě DPH. Návrh Svazu podnikatelů ve stavebnictví však jde ještě dál. SPS kvůli razantnějšímu oživení poptávky po novém bydlení navrhuje snížit daň z přidané hodnoty až na nula procent. Stát by sice přišel o několik miliard z výběru DPH, ale předešel by hromadnému propouštění ve stavebnictví a na ně navazujících oborech. Tím by ušetřil nezanedbatelné finanční prostředky, které by musel vyplatit na sociálních dávkách.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít