Blíží se záchrana?

27. ledna 2009, 12:39 - Evžen Korec
27. ledna 2009, 12:39

Svaz podnikatelů ve stavebnictví vypracoval návrh, který má v době krize oživit trh s byty

V současnosti vlády téměř všech zemí světa řeší otázku, jak v době světové finanční krize a nastupující recese hospodářského systému ovlivnit ekonomiku. Do bank ve Spojených státech amerických i v Evropě „nateklo“ několik set miliard dolarů a eur za účelem jejich záchrany a znovunastolení finanční stability. Jde však pouze o částečné a nekoncepční řešení, které samo o sobě nemůže zabránit světové recesi, eventuálně hospodářské krizi. Bylo by naivní domnívat se, že se recese může České republice vyhnout. Nevyhne. Proto je třeba včas učinit správné a systémové kroky.

Marné čekání

Stavebnictví je jedním z největších tahounů české ekonomiky. Je přímo spojené s výrobou stavebních materiálů a poskytuje významný počet pracovních míst. Velký podíl ve stavebnictví zaujímá bytová výstavba. Ta je však v současné době vystavena výraznému propadu poptávky (o více než 50 procent). Co je příčinou tohoto náhlého poklesu? Důvodem určitě není skutečný nezájem o nové bydlení. Spíše jím je psychologický dopad hospodářské krize a mediálně vytvořené očekávání, jež se týká zlevňování nových bytů. Významnější zlevňování však za současné situace určitě nenastane. Developerské společnosti budou schopné snižovat ceny, až zlevní i stavební práce. Stavební firmy však zlevní pouze za cenu zásadního snížení režie, což se bohužel neobejde bez masivního propouštění zaměstnanců. Jedním z logických důsledků rostoucí nezaměstnanosti je však také pokles kupní síly obyvatel – tedy opět ochlazení poptávky po novém bydlení.

Probuzení poptávky

Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) České republiky vypracoval návrh, kterým chce oživit trh s byty, aniž by použil přímé vládní dotace ze státního rozpočtu. Návrh vychází z předpokladu, že pokles sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u nových bytů ze současných devíti na nula až pět procent na dobu dvou až tří let umožní developerům snížit ceny bytů. Tím se má zásadně zvýšit poptávka a přispět k udržení objemu zakázek pro stavební firmy a výrobce stavebních hmot.

Modelový případ

Na českém trhu s byty má rozhodující podíl bytová výstavba v Praze. Společnost Ekospol proto vypracovala podrobnou analýzu pražského trhu s byty. A zahrnula do ní všechny developerské projekty v Praze, u nichž ještě nebyl zahájen prodej, nebo bylo prodáno méně než 30 procent bytů. Výstavba většiny těchto projektů dosud nezačala. Z výsledků průzkumu vyplývá, že v současnosti se v Praze připravuje výstavba zhruba patnácti tisíc bytových jednotek v prodejní ceně přibližně 46 miliard korun bez DPH. Bude-li však pokračovat současný trend poptávky, pak mnoho developerů zatížených úvěry skončí a většina projektů zůstane pouze na papíře. Lze dokonce očekávat, že nebudou uskutečněny až dvě třetiny všech připravovaných projektů, v lepším případě „pouze“ polovina. Pokud se v Praze v příštích letech postaví – a především prodá – jen polovina plánovaných bytů, pak stát za současné devítiprocentní sazby DPH vybere zhruba dvě miliardy korun. Bude-li sazba DPH snížena na pět procent, lze předpokládat stimulaci poptávky. V jejím důsledku budou uskutečněny všechny připravované projekty nebo většina z nich. V takovém případě stát vybere DPH v hodnotě 2,3 miliardy korun. Tato částka vybraná státem za daň z přidané hodnoty bude vyšší, než když se uskuteční pouze polovina připravovaných projektů při devítiprocentní sazbě DPH. Návrh Svazu podnikatelů ve stavebnictví však jde ještě dál. SPS kvůli razantnějšímu oživení poptávky po novém bydlení navrhuje snížit daň z přidané hodnoty až na nula procent. Stát by sice přišel o několik miliard z výběru DPH, ale předešel by hromadnému propouštění ve stavebnictví a na ně navazujících oborech. Tím by ušetřil nezanedbatelné finanční prostředky, které by musel vyplatit na sociálních dávkách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít