Black&Decker chce hlavně tuzemské dodavatele

14. října 2002, 00:00 - Dana Rybáková
14. října 2002, 00:00

Americká firma vyklidila pozice ve Velké Británii a přišla za pobídkou do Trmic Výrobce elektrického nářadí zahájil produkci v severních Čechách. Kromě pobídek ho k tomu vedla kvalitní a levná pracovní síla a dobré napojení na státy EU.

Americká firma vyklidila pozice ve Velké Británii a přišla za pobídkou do Trmic

Výrobce elektrického nářadí zahájil produkci v severních Čechách. Kromě pobídek ho k tomu vedla kvalitní a levná pracovní síla a dobré napojení na státy EU.

Výrobu a montáž elektrického nářadí zahájila na začátku října ve svém novém závodě v Trmicích u Ústí nad Labem americká společnosti Black &Decker. „Investice v počátečním objemu zhruba pěti milionů amerických dolarů s sebou přinese minimálně šest set nových pracovních míst. Pro ústecký region, který trpí jednou z nejvyšších měr nezaměstnanosti v České republice, to bude mít významný ekonomický a sociální přínos,“ konstatoval generální ředitel agentury pro podporu přímých zahraničních investic CzechInvest Martin Jahn. Předpokládaná spolupráce s českými subdodavateli přinese podle něho další nepřímo vytvořená pracovní místa a vedle toho perspektivní výrobní možnosti pro stávající české podniky. Přidaná hodnota projektu se pro Česko bude zvyšovat se vzrůstajícím podílem tuzemských subdodavatelů. Ten by měl podle očekávání společnosti Black&Decker dosahovat až sedmdesáti procent. Profitu se podařilo získat více než dvě desítky současných tuzemských dodavatelů této firmy (viz tabulka). Převážnou část nových zaměstnanců budou tvořit lidé se základním vzděláním, tedy lidé, kteří se nejhůře uplatňují na trhu práce.

Většina výroby půjde na vývoz

„Dalším velmi důležitým přínosem této investice pro českou ekonomiku jsou výdaje společnosti, realizované v tuzemsku na nákup materiálu, platy zaměstnanců a další pravidelné náklady, které firma odhaduje na 34,3 milionu dolarů ročně. Navíc téměř sto procent produkce Black&Decker se bude vyvážet, což příznivě ovlivní obchodní bilanci ČR,“ uvedl manažer projektu Petr Hájek z CzechInvestu. V Ústeckém kraji, kde se investice realizuje, dosahuje ukazatel hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele 49 procent ve srovnání s průměrem hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele v EU. „Strategické rozhodnutí společnosti Black&Decker investovat a otevřít výrobní závod v České republice je klíčem k tomu, abychom si udrželi vysokou konkurenceschopnost na evropském trhu. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro rozhodnutí o umístění naší investice právě zde bylo dobré logistické napojení na státy Evropské unie,“ řekl ředitel závodu Black and Decker (Czech) Stewart Wingate. Zdůraznil také, že s ohledem na výrobní strategii společnosti založenou na blízkosti subdodavatelů k výrobnímu závodu hodlá firma maximálně využít potenciál tuzemských podniků. Podle jeho slov nalezli s pomocí státní agentury CzechInvest řadu vhodných kandidátů na subdodávky, a to zejména v oblasti lisování plastů a obalových materiálů. „Zároveň jsme našim stávajícím subdodavatelům doporučili přesun jejich výrobních aktivit do blízkosti českého výrobního závodu,“ dodal Wingate.

Rozhodujícím faktorem byly investiční pobídky

Ředitel odboru podpory průmyslových investic ministerstva průmyslu a obchodu Martin Turnovský uvedl, že při rozhodování firmy Black&Decker sehrála podstatnou roli i možnost získání investičních pobídek. Firma podala žádost o jejich poskytnutí ve formě daňové úlevy a hmotné podpory na nově vytvořená pracovní místa a rekvalifikace. Společnost Black&Decker je výrobce elektrických nástrojů a součástek, zahradních nástrojů, stavebních výrobků, instalatérských potřeb, těsnicího, čisticího a osvětlovacího zařízení. Vyrábí jak pro domácí kutily, tak pro profesionály. V oblasti produkce elektrických nástrojů a součástek je firma Black&Decker největším světovým výrobcem. Její produkty se prodávají ve více než stovce zemí, její výrobní závody jsou ve čtrnácti státech. Celosvětově má firma více než 22 tisíc zaměstnanců. V rámci restrukturalizace se společnost Black&Decker rozhodla přesunout existující výrobní závody ze Severní Ameriky a Velké Británie do existujících firem v Číně a Mexiku a zároveň otevřít nový výrobní závod v České republice. Pro realizaci tohoto záměru poslouží zčásti nevyužitý objekt v obci Trmice u Ústí nad Labem.

Subdodavatelé firmy Black and Decker (Czech)

SKD Průmstav

Vzduchotechnika

Cheming, a. s.

Elma-Therm

Cifka Architekti, s. r. o.

Com Plus

Metal, a. s.

Kappa Žebrák

Fuchs Oil Corporation, s. r. o.

Beneš a Lat

Europal, s. r. o.

Carlton company

SCA Packaging

Plaston ČR, s. r. o.

Plastik HT, a. s.

Peroutka Martin

J. P. Plast, s. r. o.

BTV Plast Comp., LTD

Thimm obaly

Dupont CZ, s. r. o.

FORMY Tachov, s. r. o.

Keytec České Budějovice

C5, s. r. o.

Severobal

Seneka Ústí n. L.

Ametek Elektromotory, s. r. o.

Pramen: Black and Decker (Czech)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít