Bitvu v ODS vyhrál Topolánek, Gross hledí ke komunistům

19. července 2004, 00:00 - ERICH HANDL, PAVEL ŠNAJDR
19. července 2004, 00:00

SESTAVOVÁNÍ VLÁDY POKRAČUJE ODS odmítá jakoukoliv spolupráci se sociální demokracií. Varianta takzvané duhové koalice tedy po minulém týdnu definitivně padla a Stanislav Gross dále sbírá potřebných 101 hlasů pro staronovou koalici. Dívá se ale ido komunistických poslaneckých lavic.

Mirek Topolánek zahájil vítězné tažení

SESTAVOVÁNÍ VLÁDY POKRAČUJE

ODS odmítá jakoukoliv spolupráci se sociální demokracií. Varianta takzvané duhové koalice tedy po minulém týdnu definitivně padla a Stanislav Gross dále sbírá potřebných 101 hlasů pro staronovou koalici. Dívá se ale ido komunistických poslaneckých lavic.

Žádná úřednická vláda! Chceme jen předčasné volby, vzkázala minulý týden národu ODS. I když to její šéf Mirek Topolánek tvrdí už dlouho, až do středečního zasedání výkonné rady nebylo jisté, že se občanští demokraté přece jen nějak se Stanislavem Grossem nedohodnou. Pro by byl předseda poslaneckého klubu strany Vlastimil Tlustý, který navrhoval sestavení úřednické vlády nebo takzvané duhové koalice, která by vládla až do voleb 2006 a provedla nepopulární reformy. Tlustý ale se svou variantou na výkonné radě tvrdě narazil a byl ve čtyřhodinovém jednání přehlasován. Znamená to dvě věci: Gross musí hledat podporu jinde, Topolánek posílil svoji pozici před podzimním stranickým kongresem. Stanislav Gross se po bitvě v ODS začal ohlížet i do lavic komunistických poslanců. V dopise spolustraníkům napsal, že při prosazování jednotlivých zákonů se bude na komunisty více spoléhat. Zároveň však přímou spolupráci s rudou stranou označuje za „obtížně přijatelnou“. Hlavní cestou, jak získat podporu, je pro něj nadále sestavování vládní koalice s lidovci a unionisty. Šéf ČSSD sbírá podpisy věrnosti novému koaličnímu kabinetu, které musí předložit prezidentovi Václavu Klausovi a jedná dál o personálním složení vlády.

US-DEU DOSTANE KŘESLA

Jak bude případná vláda vypadat? Oficiálně nechce nikdo být příliš konkrétní. Zatím se dá spoléhat pouze na kuloárové informace a nejmenované zdroje. Vypadá to, že zkrátka nepřijde ani původně odepisovaná Unie svobody-Demokratická unie. Její předseda Pavel N ěmec je přesvědčen, že dosavadní středová koalice je za dané situace nejlepším řešením. „Rozhodně lepším, než koalice ČSSD a komunistů, lepší než pokusy o sestavování menšinových vlád,“ uvedl. Pomoci udržet vládu s křehkými 101 hlasy by měl i poslanec této strany Zdeněk Kořistka, který v P oslanecké sněmovně nahradil unionistu Martina Bielesze. Rozhovor se Zdeňkem Kořistkou přinášíme na straně 16. Zatím žádná ze zúčastněných stran nechce říkat konkrétní jména a klade důraz na nově připravované programové prohlášení. Již dnes je ale jisté, že ČSSD požaduje minimálně 11 křesel. Sociální demokraté rozhodně chtějí finance, vnitro, průmysl, ministerstvo práce a sociálních věcí, KDU-ČSL požaduje všechny „své“ rezorty, tedy zahraničí, dopravu a životní prostředí. Podle posledních informací není vyloučeno, že se novým ministrem stane i první místopředseda US-DEU Karel Kühnl. Každá strana nominuje lidi, kteří jsou viditelní, mají určitou podporu ve své straně. Ta je u nás po nedávném republikovém shromáždění docela dobře měřitelná,“ říká k tomu Němec. Přestože se předseda lidovců Miroslav Kalousek snaží stát mimo odstupující i připravovanou vládu, trvá podle zdrojů z ČSSD Stanislav Gross i nadále na tom, aby členy jeho kabinetu byli išéfové zúčastněných stran.

VÍCE ODBORNÍKŮ

Kalousek si údajně stanovil takovou podmínku, aby byla prakticky nesplnitelná. Požadoval křeslo ministra financí. To mu chce nyní Gross splnit, i když to znamená najít nové uplatnění pro dosavadního ministra Bohuslava Sobotku. Ten by podle plánu mohl vystřídat na Ministerstvu průmyslu a obchodu Milana Urbana, nebo získat vlivné místo ve sněmovně. Nahrazení Sobotky někým jiným nedávno nevyloučil v rozhovoru pro Profit ani místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. N a druhé straně je pro lidovce a unionisty nepřijatelný kandidát na ministra vnitra a předseda poslanců ČSSD Petr Ibl. Podle nejmenovaného vysokého představitele KDU-ČSL jeho strana rozhodně nepřipustí, aby v čele vnitra stál „bývalý normalizační bachař“. Škromach by rád viděl ve vládě odborníky. Odmítá však říkat konkrétní jména. Vyloučena tedy nejsou žádná překvapení. I někdejší ministr spravedlnosti, neúspěšný kandidát na prezidenta a současný místopředseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš připustil, že by se ve vládě mohl objevit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít