Bitevníků L-159A ubývá

04. prosince 2009, 11:44 - Mgr. Rudolf Marek
04. prosince 2009, 11:44

Dvoumístné letouny mají nahradit dosluhující typy L-39 Albatros

Ministerstvo obrany si v Aeru Vodochody předběžně objednalo dosud největší přestavbu jednomístných bitevníků L-159A na dvoumístné. Mají nahradit dosluhující letouny L-39 Albatros, kterým v příštím desetiletí končí životnost. „Podle koncepce vzdušných sil by měla Armáda České republiky provozovat celkem deset dvoumístných letounů L-159T1, jež nahradí stejný počet cvičných letounů L-39ZA, jimž končí technická životnost v letech 2010 až 2020,“ potvrdil Jan Pejšek z tiskové a informační služby ministerstva obrany. V současné době má armáda čtyři dvoumístné verze L-159T1 pro výcvikové účely, z nichž však je potřeba odečíst dva letouny určené pro barterový obchod s firmou EADS. Ty bude nutné nahradit ihned a montáž dvou nových letadel L-159T1 ze čtyř L-159A byla proto již ve Vodochodech v listopadu zahájena.
V letech 2001 až 2002 armáda v Aeru Vodochody postupně uskladnila 48 nepotřebných letounů L-159A. Po odečtení jednoho havarovaného, osmi využitých na konverzi dvoumístné verze a tří pro barterový obchod s firmou EADS (EURO 18/2008) by mělo armádě zůstat ještě 36 nepotřebných strojů. „Z původního počtu nepotřebných letounů L-159A zůstane po přestavbách a směně v rámci již uzavřených kontraktů v Aeru Vodochody uložených 36 letounů,“ potvrdil Pejšek.
V roce 2007 si nechalo ministerstvo obrany z nadbytečných armádních zásob přestavět za zhruba 450 milionů korun z osmi jednomístných L-159A čtyři dvoumístné letouny L-159T1. Nyní se pracuje na dalších dvou, což sníží počet uskladněných strojů na 32. „Na L-159T1 není nutné vždy použít komponenty ze dvou jednomístných L-159A. Je možné je nově vyrobit, což ale vede k navýšení ceny přestavby a prodloužení doby realizace. Proto se většinou postupuje cestou přestavby v poměru 1:2,“ doplnil Pejšek.
Počet volných letounů L-159A ze skladových zásob pro případný prodej do Iráku, Afghánistánu nebo Kanady se tak rapidně zmenšuje. Odečteme-li ještě 16 v alobalu zabalených letounů, z nichž se má postavit osm dvoumístných do plánovaného počtu deseti v roce 2020, může armáda nabídnout jen 16 volných bitevníků. „Dodávka letounů do Afghánistánu nebo Iráku je jednou z mnoha možností exportu L-159, o nichž se jedná. Diskutovat počet letounů a další detaily je ve stávající fázi zcela předčasné,“ upozorňuje Pejšek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít