Article, show

Bitevníků L-159A ubývá

04. prosince 2009, 11:44 - Mgr. Rudolf Marek
04. prosince 2009, 11:44

Dvoumístné letouny mají nahradit dosluhující typy L-39 Albatros

Ministerstvo obrany si v Aeru Vodochody předběžně objednalo dosud největší přestavbu jednomístných bitevníků L-159A na dvoumístné. Mají nahradit dosluhující letouny L-39 Albatros, kterým v příštím desetiletí končí životnost. „Podle koncepce vzdušných sil by měla Armáda České republiky provozovat celkem deset dvoumístných letounů L-159T1, jež nahradí stejný počet cvičných letounů L-39ZA, jimž končí technická životnost v letech 2010 až 2020,“ potvrdil Jan Pejšek z tiskové a informační služby ministerstva obrany. V současné době má armáda čtyři dvoumístné verze L-159T1 pro výcvikové účely, z nichž však je potřeba odečíst dva letouny určené pro barterový obchod s firmou EADS. Ty bude nutné nahradit ihned a montáž dvou nových letadel L-159T1 ze čtyř L-159A byla proto již ve Vodochodech v listopadu zahájena.
V letech 2001 až 2002 armáda v Aeru Vodochody postupně uskladnila 48 nepotřebných letounů L-159A. Po odečtení jednoho havarovaného, osmi využitých na konverzi dvoumístné verze a tří pro barterový obchod s firmou EADS (EURO 18/2008) by mělo armádě zůstat ještě 36 nepotřebných strojů. „Z původního počtu nepotřebných letounů L-159A zůstane po přestavbách a směně v rámci již uzavřených kontraktů v Aeru Vodochody uložených 36 letounů,“ potvrdil Pejšek.
V roce 2007 si nechalo ministerstvo obrany z nadbytečných armádních zásob přestavět za zhruba 450 milionů korun z osmi jednomístných L-159A čtyři dvoumístné letouny L-159T1. Nyní se pracuje na dalších dvou, což sníží počet uskladněných strojů na 32. „Na L-159T1 není nutné vždy použít komponenty ze dvou jednomístných L-159A. Je možné je nově vyrobit, což ale vede k navýšení ceny přestavby a prodloužení doby realizace. Proto se většinou postupuje cestou přestavby v poměru 1:2,“ doplnil Pejšek.
Počet volných letounů L-159A ze skladových zásob pro případný prodej do Iráku, Afghánistánu nebo Kanady se tak rapidně zmenšuje. Odečteme-li ještě 16 v alobalu zabalených letounů, z nichž se má postavit osm dvoumístných do plánovaného počtu deseti v roce 2020, může armáda nabídnout jen 16 volných bitevníků. „Dodávka letounů do Afghánistánu nebo Iráku je jednou z mnoha možností exportu L-159, o nichž se jedná. Diskutovat počet letounů a další detaily je ve stávající fázi zcela předčasné,“ upozorňuje Pejšek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít