Bioveta úspěšně vyvíjí vakcínu proti borelióze

16. dubna 2009, 00:00 - Marcela Honsová
16. dubna 2009, 00:00

Do šesti let slibuje firma Bioveta z Ivanovic na Hané dodat na trh vakcínou proti lymské borelióze. Prototyp očkovací látky vznikl v laboratořích této společnosti, která se dosud specializuje na přípravky pro veterinární použití.

Autor: Profit

Nyní Bioveta vyvíjí vakcínu i pro humánní účely a hledá silného partnera, který by jí pomohl financovat náročně testy, píše pondělní vydání podnikatelského týdeníku Profit.

Prevenci proti této zákeřné nemoci, kterou přenášejí klíšťata, zatím marně hledají renomované zahraniční týmy. Úspěch tuzemské společnosti by proto byl jedinečným průlomem, jak obránit lidi proti častým následkům nemoci, jež postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.

Bioveta dodávající veterinární přípravky na domácí trh i do dalších padesáti zemí světa připravuje preparát proti borelióze jak pro humánní tak i veterinární využití. „Pro použití u zvířat, jsme sehnali významného partnera, s nímž budeme dělat preklinické a klinické zkoušky, schválení a registraci i přípravu výroby. Pro humánní využití, tedy očkovací látku použitelnou pro lidi ještě společníka mezi světovými hráči hledáme. Ale předpokládám, že letos uzavřeme smlouvu, abychom společně financovali náročné testy, které přijdou na stovky milionů korun. Zatím zkoušky probíhají na zvířatech,“ uvádí ředitel Biovety Libor Bittner. V týdeníku Profit slibuje, že vakcína pro zvířata bude do pěti let, pro lidi o rok později.

V současné době na rozdíl od očkovací látky pro lidi vakcína proti borelióze pro zvířata už existuje, ovšem pro imunizaci se využívá celá inaktivovaná bakterie včetně buněčné stěny. Zatímco v novém preparátu je jen to, co je odpovědné za tvorbu protilátek. Nově vyvíjený přípravek vzniká takzvaně rekombinantní cestou. „Nedávají se do něj všechny buněčné komponenty, ale jen část genomu jednotlivých borelií. Laicky řečeno bude čistší, modernější,“ vysvětluje v Profitu Bittner s tím, že na této bázi vzniká vakcína pro lidi i pro zvířata.

Spojené státy americké už očkovací látku proti borelióze vyráběly, ale stáhly ji z trhu kvůli zdravotním potížím klientů, i když se neprokázalo, že byl na vině preparát. Vyvinout účinnou látku proti této nemoci je velmi složité, protože existuje mnoho druhů borelií, které se liší.

„To výrazně snižuje možnosti vzniku očkovací látky, pokud by se nenašel společný antigen,“ uvádí v Profitu primářka Infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze Hana Roháčová, která už zaslechla o Biovetě a jejích plánech. „Pokud vím, ještě neprobíhají klinické studie. Testování je běh na dlouho trať, řádově roky. Kdyby to vyšlo, byla by to bomba,“ otiskuje Profit názor primářky.

VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO TÉMATU V PONDĚLÍ 20. DUBNA V TÝDENÍKU PROFIT

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít