Bioveta úspěšně vyvíjí vakcínu proti borelióze

16. dubna 2009, 00:00 - Marcela Honsová
16. dubna 2009, 00:00

Do šesti let slibuje firma Bioveta z Ivanovic na Hané dodat na trh vakcínou proti lymské borelióze. Prototyp očkovací látky vznikl v laboratořích této společnosti, která se dosud specializuje na přípravky pro veterinární použití.

Autor: Profit

Nyní Bioveta vyvíjí vakcínu i pro humánní účely a hledá silného partnera, který by jí pomohl financovat náročně testy, píše pondělní vydání podnikatelského týdeníku Profit.

Prevenci proti této zákeřné nemoci, kterou přenášejí klíšťata, zatím marně hledají renomované zahraniční týmy. Úspěch tuzemské společnosti by proto byl jedinečným průlomem, jak obránit lidi proti častým následkům nemoci, jež postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.

Bioveta dodávající veterinární přípravky na domácí trh i do dalších padesáti zemí světa připravuje preparát proti borelióze jak pro humánní tak i veterinární využití. „Pro použití u zvířat, jsme sehnali významného partnera, s nímž budeme dělat preklinické a klinické zkoušky, schválení a registraci i přípravu výroby. Pro humánní využití, tedy očkovací látku použitelnou pro lidi ještě společníka mezi světovými hráči hledáme. Ale předpokládám, že letos uzavřeme smlouvu, abychom společně financovali náročné testy, které přijdou na stovky milionů korun. Zatím zkoušky probíhají na zvířatech,“ uvádí ředitel Biovety Libor Bittner. V týdeníku Profit slibuje, že vakcína pro zvířata bude do pěti let, pro lidi o rok později.

V současné době na rozdíl od očkovací látky pro lidi vakcína proti borelióze pro zvířata už existuje, ovšem pro imunizaci se využívá celá inaktivovaná bakterie včetně buněčné stěny. Zatímco v novém preparátu je jen to, co je odpovědné za tvorbu protilátek. Nově vyvíjený přípravek vzniká takzvaně rekombinantní cestou. „Nedávají se do něj všechny buněčné komponenty, ale jen část genomu jednotlivých borelií. Laicky řečeno bude čistší, modernější,“ vysvětluje v Profitu Bittner s tím, že na této bázi vzniká vakcína pro lidi i pro zvířata.

Spojené státy americké už očkovací látku proti borelióze vyráběly, ale stáhly ji z trhu kvůli zdravotním potížím klientů, i když se neprokázalo, že byl na vině preparát. Vyvinout účinnou látku proti této nemoci je velmi složité, protože existuje mnoho druhů borelií, které se liší.

„To výrazně snižuje možnosti vzniku očkovací látky, pokud by se nenašel společný antigen,“ uvádí v Profitu primářka Infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze Hana Roháčová, která už zaslechla o Biovetě a jejích plánech. „Pokud vím, ještě neprobíhají klinické studie. Testování je běh na dlouho trať, řádově roky. Kdyby to vyšlo, byla by to bomba,“ otiskuje Profit názor primářky.

VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO TÉMATU V PONDĚLÍ 20. DUBNA V TÝDENÍKU PROFIT

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost…
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
Technologie
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít