Biokrovky pro našince

23. května 2008, 12:23 - Martin Rychlík
23. května 2008, 12:23

Krátké zprávy

Věda

Leze to, skáče to a míří to na české talíře… Co to je? Vědci z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity (MZLU) jsou propagátory entomofágie čili pojídání, no ano, hmyzu. Jde o unikátní pracoviště, další mají jen Mexičané. Marie Borkovcová vede výzkum, jenž může pomoci se dvěma problémy: podvyživeností i obezitou. V zemích třetího světa by hmyzožravost mohla vyřešit potravinovou krizi, jinde může prospívat seniorům.
„Staří lidé nedokážou sníst dostatečný objem pestré stravy. A to může hmyz napravit. V menším objemu je množství potřebných látek,“ říká Borkovcová. Křupající havěť obsahuje hodně minerálů i stopových prvků. V budoucnu se možná budou vyrábět přídavky do jídla; dodávky hmyzích konzerv by se hodily při humanitární pomoci, ale v lahůdkové úpravě by mohly zamířit i do restaurací. „Letošek je zlomový. Začali se ozývat i zájemci z komerční sféry,“ tvrdí entomofágoložka o jednáních s firmou Brixton Catering.
Receptura je prostá. Kupte si poživatelného brouka ve Zverimexu, pár dní ho vykrmujte, následně nechte tři dny vyhladovět a usmrťte vhozením do vroucí vody. Dochuťte. Ale všeho moc škodí, nepřecpěte se: týdně postačí hrst. Brrrr? Chápu. Ale platí, co napsal vitaminolog Wilhelm Stepp ve spise Ernärungslehre (1939): „Není všeobecného předpisu na optimální výživu národů, každý národ musí se snažiti tuto otázku sám pro sebe rozřešiti.“ Takže kdo ví, třeba i Čechy čeká za pár generací, až potlačí odpor, takové to domácí „chroustání“.

BOX:
Co se ve světě baští?
brouci, mravenci, včely, vosy, sarančata, švábi, cvrčci, ploštice, cikády, křísi, vážky, červi, jepice, chrostíci, srpice, mouchy, komáři i vši
Pramen: MZLU
Martin Rychlík

Váchal pomohl Bariérám
Téměř dvacet kilogramů váží unikátní obří kniha Josefa Váchala Šumava umírající a romantická. Váchal ji napsal, nakreslil a vytiskl v jedenácti vyhotoveních v letech 1918 až 1931. Jedno z nejvýznamnějších českých uměleckých děl 20. století bylo vydraženo při mimořádné aukci obrazů darovaných společností ČEZ pro Konto Bariéry. Vyvolávací cena 1 200 000 korun byla podstatně překonána, soukromý majitel knihu vydražil za 3 100 000 korun. Aukce přinesla Kontu Bariéry, které je projektem Nadace Charty 77 a pomáhá zlepšovat život hendikepovaných spoluobčanů, celkem 4 460 000 korun. Na snímku jsou s Váchalovou mimořádnou knihou zleva majitel galerie Martin Kodl, ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků a jeho partneři herec Jan Kačer a zpěvačka Lucie Bílá.

Vietnamsko-český čarovný nápoj
Kolekci originálních modelů jaro/léto 2008 představila na zahradě pražského Slovanského domu návrhářka Mimi Lan, která v Česku i v zahraničí působí pod módní značkou La Femme Mimi. Mimi Lan se narodila ve Vietnamu, rodačka ze Saigonu však žije již čtrnáct let v České republice. Dva kulturní proudy, asijský a evropský, se prolínají i v jejích módních návrzích. Mimi Lan tvrdí, že její tvorba je jako vietnamsko-český míchaný nápoj, ne moc sladký, ne moc suchý a jemně elegantní, ale přitom originalitu a detaily klade na první místo.
Módní návrhy Mimi Lan a Natálie Steklové (působí pod značkou Kika), která v roce 2004 získala titul Talent sezóny na Prague Fashion Week, doplnily šperky návrhářky Jiřiny Riantové. Známá autorka zejména broží byla v loňském roce nominována na návrhářku roku v soutěži Czech Grand Design. Popisek:
Jeden z typických modelů Mimi Lan na přehlídce ve Slovanském domě

Jednoduchý luxus
Značka Christian Dior získala světový věhlas především díky módním kreacím a originálním parfémům. V poslední době se na nejvyšší úrovni prosazuje také svými šperky, které nyní módní dům Christian Dior představil i v Praze. První řadu šperků uvedl Dior Fine Jewellery na trh právě před deseti lety. Již tehdy byly jeho originální šperky především dílem pařížské extravagantní návrhářky Victoire de Castellane, která svými nápady pozměnila většinou konvenční a upjatý svět luxusních šperků. Jejím oblíbeným materiálem jsou výrazné barevné kameny, jako turmalíny, ametysty, citríny nebo akvamaríny. Ve špercích pro Dior Fine Jewellery unikátně kombinuje odstíny, průsvitné materiály, exotiku a zároveň něžné kameny s výraznými. Vše podle hesla „Svět luxusu by měl být jednoduchý,“ které Victoire de Castellane vyznává.
Novou řadu šperků uvádí Dior Fine Jewellery na trh každý druhý rok. V mezidobí Victoire vytváří cenově dostupnější kolekce. Popisek:
Některé ze šperků Victoire de Castellane, které představil Dior v Praze

Popisek
Jako poslední z pražských hradních zahrad byla opravena Velká Fürstenberská. Rekonstrukce strmého svahu (na němž byly původně vinice) s řadou teras, schodišť a vyhlídkovým pavilonem přišla zhruba na 200 milionů korun. Zahradu založil v osmnáctém století Václav Kazimír Netolický, ve dvacátých letech devatenáctého století koupili palác a přilehlou zahradu Fürstenberkové. Po druhé světové jim je zkonfiskoval stát. Vchod do zahrady je ze Starých zámeckých schodů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít