Bílé opice z Mánesu

21. listopadu 2007, 10:01 - Pavel Matocha
21. listopadu 2007, 10:01

Kreslíř Jiří Slíva získal nejvyšší vyznamenání České unie karikaturistů

perex místo podtitulku Týdeník EURO vychází již desátý rok, a přesto existuje autor, který publikoval své komentáře v každém jeho vydaném čísle. Kdo hádá, že jde o šéfredaktora, netrefil se. Tím neuvěřitelným vytrvalcem je kreslíř Jiří Slíva. A právě Jiřího Slívu vyznamenala v listopadu jeho stavovská organizace, Česká unie karikaturistů, svým nejvyšším vyznamenáním Řádem bílé opice. Spolu se Slívou byl za mimořádné zásluhy o český výtvarný humor oceněn i dlouholetý organizátor výstav kresleného humoru Robert Radosta.

Kde bere letos šedesátiletý Jiří Slíva každý týden nápady ke svým vtipným, někdy laskavým, jindy sarkastickým kresleným komentářům? Nebo jak ho napadlo geniálně spojit Monu Lisu, Charlieho Chaplina a Mickeyho Mouse v zavinovačce v obraz Svaté rodiny?
„Kde bere člověk nápady?“ ptal se také Josef Kobra Kučera, když před čtvrt stoletím zahajoval vernisáž Jiřího Slívy v Galerii Fronta. Odpověděl si citací z Chaplinova životopisu: „Prostě tím, že vytrvá až na sám pokraj šílenství.“ Letošní laureát Řádu bílé opice začal studiem slévárenství na střední průmyslové škole strojní. Po něm chronologicky následovaly: bigbeatová skupina The Spiders, práce v dřevotruhlárně ve Frankfurtu nad Mohanem a toulky po Beneluxu, studium na Vysoké škole ekonomické, práce v oddělení prognostiky Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV, básničky ilustrované perokresbami, svatba s Marcelou Hekšovou, hra na bicí v pásmech Skoumala a Vodňanského, syn Jan, příležitostné publikování kresleného humoru. Pak přišel 1. červenec 1979, kdy Jiří Slíva „zběhl na volnou nohu“. Narodila se mu dcera Hana a začal se živit jako kreslíř. Ke kresbě postupně přidal litografie, lepty a oleje, řadu výstav i souborných publikací. Káva, jazz a víno patří k jeho nejčastějším tématům. Mít vlastní kavárnu či vinárnu, neváhal bych ani vteřinu, jaké obrazy či litografie pověsit na zeď. Vinný anděl nad opilcem balancujícím na tenké kládě nad propastí nebo Přípitek klaunů žonglujících se třinácti sklenkami s červeným vínem by byly přesně těmi výjevy, pod nimiž bych nyní popíjel svatomartinské. A kavárenské schůzky bych si dával u stolku pod obrazem Tabu, o nemožnosti popovídat si v rámci pravidel prudérní politické korektnosti, která zasahuje i do velmi nepolitických slovníků.
Česká unie karikaturistů předala Slívovi a Radostovi řád při své valné hromadě v pražském Mánesu. Její místopředseda, již zmíněný Josef Kobra Kučera, byl toho večera dobře naložený a na letošní držitele ceny pěl dlouhé ódy. A když došlo na Řád bílé opice, zaznělo od předsednického stolu závažné upozornění: po nejvyšších vyznamenáních unie karikaturistů vždy následují i nejvyšší státní vyznamenání České republiky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít