Bilance jako ementál

06. března 2009, 17:06 - (red)
06. března 2009, 17:06

Kapitola 167

Skořepa je král * Nejlepší obrana je útok * Dlouhodobé předpovědi ekonomického počasí * Hysterická matka * Barack Rozdavač Obama

Skořepa je král Uprchlý finančník Miloš Skořepa, hlavní postava kauzy 558 milionů korun, které byly v roce 2005 vyvedeny z České konsolidační agentury do Švýcarska a pak zmizely na soukromých účtech, byl zadržen ve Spojených arabských emirátech. Skořepa ale zaplatil kauci a na svobodě čeká na vydávací řízení.
V souvislosti s jeho zatčením se objevila informace, že Skořepa by měl disponovat částkou 200 milionů korun. V době finanční krize, kdy se říká, že cash is king, to není k zahození. Inu, spořivý kluk.

Nejlepší obrana je útok Ratingová agentura Moody´s minulý týden oznámila, že může snížit úvěrové ohodnocení třem největším americkým bankám kvůli jejich nízkým rezervám. Jedna z potrefených – JPMorgan – vzápětí zveřejnila vlastní analýzu, že evropské banky budou muset navýšit kapitál až o čtyřicet miliard eur kvůli úvěrovým ztrátám ve střední a východní Evropě.
Zdá se čím dál zřejmější, že západní finanční ústavy na obou březích Atlantiku, které spojují jejich vlastní ementálové bilance, se shodnou, že největší problém leží v regionu střední a východní Evropy.

Dlouhodobé předpovědi ekonomického počasí Prognózy a varování analytiků všech dob a zemí je však třeba brát s větší rezervou, než dlouhodobé předpovědi počasí. Zatímco meteorologové většinou i v dlouhodobých předpovědích trefí, že v lednu bude na horách padat sníh a v srpnu bude u Středozemního moře horko, analytici se dost často pletou i v těchto velmi hrubých odhadech.
Při jarním úklidu pracovních stolů v redakci týdeníku EURO se na světlo dostaly i noviny z loňského října s prognózami analytiků o hospodářském růstu v České republice pro rok 2009. Optimisti se pohybovali mezi třemi až čtyřmi procenty, pesimisti atakovali shora dvouprocentní růst. Celkově se shodovali, že závratná tempa růstu z minulých let jsou asi pryč, ale že ekonomika nadále hezky pošlape a poroste. Uplynulo jen pár měsíců a všichni, kdo spekulovali podle doporučení analytiků na růst, prodělali kalhoty. Dnes se analytici shodují, že HDP letos neporoste vůbec a dle svého naturelu mluví o kladné nebo o záporné nule.

Hysterická matka K panice dnes stačí málo. Jeden významný zahraniční bankéř z Prahy jménem Murphy (ve skutečnosti se jmenuje jinak), čelil nedávno vzrušenému telefonátu z evropské centrály. Rozčilení akcionáři mateřské společnosti se dozvěděli, že jedna z nejproblémovějších finančních institucí na světě propustila člena managementu, který se jmenoval také Murphy. Hovor probíhal asi takhle: Centrála: Murphy, odvolali Murphyho z té banky. Murphy: Já vím.
Centrála: To je váš příbuzný?
Murphy: Ne. Jen se stejně jmenujeme. Centrála: Vážně?
Murphy: Vážně.
Centrála: Opravdu?
Murphy: Opravdu.
Centrála: Tak dobře.
Co by se s pražským Murphym stalo, kdyby příbuzní skutečně byli, se týdeníku EURO nepodařilo zjistit.

Barack Rozdavač Obama Americký prezident varoval před neschválením svého balíčku na stimulaci ekonomiky. Je to prý otázka přežití Spojených států amerických. Co tedy mimo jiné nalezneme v tomto nezbytném a zásadním balíčku?
Rovných 50 milionů dolarů je vyčleněno pro Národní nadaci pro umění, 380 milionů pro sociální pomoc ženám, dětem a sirotkům, 300 milionů na granty pro boj proti násilí páchaném na ženách, 1,2 miliardy poputuje na program letních brigád pro mládež, 87 milionů na nový ledoborec, 2,4 miliardy na renovaci opuštěných bytů, 150 milionů na chovatele dobytka, ryb a včel, 150 milionů na výkup zemědělských komodit, 7,6 milionu na rozvoj venkovských komunit, 650 milionů na digitální TV kupony, 34 milionů na renovaci ministerstva obchodu, 350 milionů na nové počítače pro ministerstvo zemědělství, 88 milionů na přestěhování ministerstva zdravotnictví do nové budovy, 30 miliard na zdravotnický program pro sociálně slabé Cobra, 55 milionů na Historic Preservation Fund (podpora archeologie a historické architektury. Dále je celá miliarda vyčleněna pro statistické úřady, 89 miliard pro zdravotní pojištění pro nemajetné (Medicaid), 36 miliard na pomoc nezaměstnaným, 20 miliard na potravinové poukázky, 850 milionů pro Amtrak (státem vlastněná vlaková společnost), 1,7 milionu pro National Park Service (agentura pro správu národních parků), 150 milionů na Smithsonian Institution, 500 milionů na rozvoj National Institute of Health, 160 milionů pro placené dobrovolníky v sociálních službách a tak dále.
Bez těchto výdajů by USA patrně nadobro zkolabovaly.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít