Bilance 2006–2009

27. března 2009, 12:33 - (red)
27. března 2009, 12:33

Jak plnila vláda své programové prohlášení

Co si vláda premiéra Mirka Topolánka uložila v programovém prohlášení a stihla (nestihla) splnit

Sociální oblast

Zahájení důchodové reformy.
Zahájeno, vláda schválila všechny tři reformní etapy. O návrhu zákona se však bude ještě jednat a osud reformy by v Parlamentu byl krajně nejistý i bez pádu kabinetu.

Flexibilní rodičovská dovolená.
Matky si už mohou vybrat, jak dlouho budou s dítětem po porodu doma, a podle toho jim stát vyplácí podporu.

Snížení sociálního příplatku a posílení jeho adresnosti. Také splněno. Výše příspěvku se snížila, zúžil se okruh rodin, které mají na dávku nárok, a rovněž klesla hranice příjmu opravňující nárok na dávku.

Nová pravidla aktivní politiky zaměstnanosti. Dnes je mnohem snadnější vyřazení z evidence úřadu práce, pokud nezaměstnaný nespolupracuje. Doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti se zkrátila a podmínky vyplácení se zpřísnily. Navíc vzrostly pokuty za nelegální práci.

Změna systému nemocenské. Jak si vláda předsevzala, první tři dny nemoci jsou bez dávek a prvních čtrnáct dnů vyplácí nemocenskou zaměstnavatel, kterému se zároveň snížily odvody na nemocenském pojištění. Jenže právě tato opatření levici dráždí.

Zdravotnictví

Spoluúčast pacientů
Své úmysly v zavedení regulačních poplatků a stanovení maximálního ročního limitu finanční spoluúčasti vláda splnila alespoň zčásti. Ministerstvo zdravotnictví však bylo vládními poslanci i opozicí donuceno ke kompromisům.

Nemocnice
Nahrazení zákona o neziskových nemocnicích zákonem o neziskových organizacích. Vznik univerzitních nemocnic. Nesplněno. Na znění příslušných zákonů se koalice nedohodla.

Zdravotní pojištění.
Oblast zahrnovala několik záměrů: transformaci zdravotních pojišťoven a vytvoření dohledu nad jejich fungováním, zavedení zdravotního pojištění s vyšší spoluúčastí a přípravu na případné zavedení zdravotního spoření s podporou státu, dále legalizování možnosti oficiálně si připlatit na nadstandardní péči nebo uzavřít na tuto péči připojištění. Nesplněno. Se zákony, které připravilo ministerstvo zdravotnictví, nesouhlasila část koalice.

Transparentní a efektivní úhrady léků a zdravotnických prostředků. Splněno. Stanovení cen a úhrad léků se zprůhlednilo.

Financování záchranné služby.
Vláda mínila zavést jednotný způsob financování zdravotnické záchranné služby a upřesnit její roli v integrovaném záchranném systému. Tento záměr uskutečnit nestihla. O zákonu o záchranné službě bude sněmovna teprve jednat.

Školství a věda

Bezplatné vzdělávání
V programovém prohlášení vláda slíbila zachovat bezplatné základní a střední vzdělání ve standardním rozsahu a zajištění rovnosti podpory. Tak se i stalo. Resort se, zdá se, stabilizoval (navýšil i platy učitelů o půl miliardy) a pro čerpání fondů vytvořil profesionální tým.

Reforma vysokých škol
Vláda schválila koncepční Bílou knihu, jež směřuje k tomu, k čemu se vláda zavázala: „Nezavede školné, ale otevře diskusi o větším zapojení soukromých zdrojů.“ S tím souvisí i příprava VŠ zákona a zákona o podpoře studentů. Po pádu vlády je však projednávání zastaveno.

Reforma vědy a výzkumu
Počítá se zúžením finančních toků a lepší návazností na aplikace, v této podobě prošla Parlamentem. V prohlášení bylo akcentováno i využívání operačních programů z EU, které zlomilo v říjnu 2007 vaz ministryni Daně Kuchtové (SZ) a přivedlo do úřadu Ondřeje Lišku.

Ochrana životního prostředí

Provoz kamionů
Hlavní neúspěch. Regulační režim pro kamiony o víkendech a svátcích není dosud schválen. Příčinou je rozdílný přístup koaličních stran k dopravcům.

Operační program životní prostředí
Jeho rozvržení je zdařilé a čerpání peněz rychlé a účelné. Cílovými programy jsou nakládání s odpady, zateplování veřejných budov nebo péče o přírodu a krajinu. Zejména se podařilo prolomit zastavené financování v oblasti ochrany vod. Celková podpora v roce 2008 byla 30,1 miliardy korun. Sporné vodohospodářské projekty, které se svým charakterem vymykají podmínkám EU, bude třeba hradit z jiných, především domácích zdrojů.

Další právní normy
– Vláda schválila zásah proti recyklační krizi. Uložila ministerstvu dopravy využívat protihlukové bariéry z recyklovaného plastu a zavázala se prosazovat snížení DPH na recyklované výrobky. – Schválená novela zákona o ovzduší umožní vyčistit vzduch v nejvíce postižených oblastech, zejména na severu Moravy i Čech. – Nová „smogová vyhláška“ umožní krátkodobé omezení významných zdrojů emisí. – Dovoz zahraničního odpadu do českých spaloven je omezen. – Klimaticko-energetický balíček EU převzatý do české legislativy má nastartovat rozvoj efektivních šetrných technologií.
– Národní lesnický program schválený vládou přeměňuje lesní monokultury zpět na přírodě blízký les. – Ministerstvo životního prostředí zamítlo záměry na devastační těžbu zlata a uranu. – Novela zákona o odpadech vyhání z českých silnic znečišťující ojetiny.

Energetika

Koncepce, kterou dva roky připravovali státní úředníci, měla udat směr, jímž se česká energetika bude ubírat v následujících desetiletích. Dokument kromě jiného počítá s dvojnásobným podílem jaderné energie na výrobě elektřiny do roku 2030. S tím nesouhlasí poslanci Strany zelených. Vlastní koncepci chce předložit také ČSSD. Oba materiály jsou však za současného rozložení sil v Poslanecké sněmovně neprůchodné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se…
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít