Bilance 2006–2009

27. března 2009, 12:33 - (red)
27. března 2009, 12:33

Jak plnila vláda své programové prohlášení

Co si vláda premiéra Mirka Topolánka uložila v programovém prohlášení a stihla (nestihla) splnit

Sociální oblast

Zahájení důchodové reformy.
Zahájeno, vláda schválila všechny tři reformní etapy. O návrhu zákona se však bude ještě jednat a osud reformy by v Parlamentu byl krajně nejistý i bez pádu kabinetu.

Flexibilní rodičovská dovolená.
Matky si už mohou vybrat, jak dlouho budou s dítětem po porodu doma, a podle toho jim stát vyplácí podporu.

Snížení sociálního příplatku a posílení jeho adresnosti. Také splněno. Výše příspěvku se snížila, zúžil se okruh rodin, které mají na dávku nárok, a rovněž klesla hranice příjmu opravňující nárok na dávku.

Nová pravidla aktivní politiky zaměstnanosti. Dnes je mnohem snadnější vyřazení z evidence úřadu práce, pokud nezaměstnaný nespolupracuje. Doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti se zkrátila a podmínky vyplácení se zpřísnily. Navíc vzrostly pokuty za nelegální práci.

Změna systému nemocenské. Jak si vláda předsevzala, první tři dny nemoci jsou bez dávek a prvních čtrnáct dnů vyplácí nemocenskou zaměstnavatel, kterému se zároveň snížily odvody na nemocenském pojištění. Jenže právě tato opatření levici dráždí.

Zdravotnictví

Spoluúčast pacientů
Své úmysly v zavedení regulačních poplatků a stanovení maximálního ročního limitu finanční spoluúčasti vláda splnila alespoň zčásti. Ministerstvo zdravotnictví však bylo vládními poslanci i opozicí donuceno ke kompromisům.

Nemocnice
Nahrazení zákona o neziskových nemocnicích zákonem o neziskových organizacích. Vznik univerzitních nemocnic. Nesplněno. Na znění příslušných zákonů se koalice nedohodla.

Zdravotní pojištění.
Oblast zahrnovala několik záměrů: transformaci zdravotních pojišťoven a vytvoření dohledu nad jejich fungováním, zavedení zdravotního pojištění s vyšší spoluúčastí a přípravu na případné zavedení zdravotního spoření s podporou státu, dále legalizování možnosti oficiálně si připlatit na nadstandardní péči nebo uzavřít na tuto péči připojištění. Nesplněno. Se zákony, které připravilo ministerstvo zdravotnictví, nesouhlasila část koalice.

Transparentní a efektivní úhrady léků a zdravotnických prostředků. Splněno. Stanovení cen a úhrad léků se zprůhlednilo.

Financování záchranné služby.
Vláda mínila zavést jednotný způsob financování zdravotnické záchranné služby a upřesnit její roli v integrovaném záchranném systému. Tento záměr uskutečnit nestihla. O zákonu o záchranné službě bude sněmovna teprve jednat.

Školství a věda

Bezplatné vzdělávání
V programovém prohlášení vláda slíbila zachovat bezplatné základní a střední vzdělání ve standardním rozsahu a zajištění rovnosti podpory. Tak se i stalo. Resort se, zdá se, stabilizoval (navýšil i platy učitelů o půl miliardy) a pro čerpání fondů vytvořil profesionální tým.

Reforma vysokých škol
Vláda schválila koncepční Bílou knihu, jež směřuje k tomu, k čemu se vláda zavázala: „Nezavede školné, ale otevře diskusi o větším zapojení soukromých zdrojů.“ S tím souvisí i příprava VŠ zákona a zákona o podpoře studentů. Po pádu vlády je však projednávání zastaveno.

Reforma vědy a výzkumu
Počítá se zúžením finančních toků a lepší návazností na aplikace, v této podobě prošla Parlamentem. V prohlášení bylo akcentováno i využívání operačních programů z EU, které zlomilo v říjnu 2007 vaz ministryni Daně Kuchtové (SZ) a přivedlo do úřadu Ondřeje Lišku.

Ochrana životního prostředí

Provoz kamionů
Hlavní neúspěch. Regulační režim pro kamiony o víkendech a svátcích není dosud schválen. Příčinou je rozdílný přístup koaličních stran k dopravcům.

Operační program životní prostředí
Jeho rozvržení je zdařilé a čerpání peněz rychlé a účelné. Cílovými programy jsou nakládání s odpady, zateplování veřejných budov nebo péče o přírodu a krajinu. Zejména se podařilo prolomit zastavené financování v oblasti ochrany vod. Celková podpora v roce 2008 byla 30,1 miliardy korun. Sporné vodohospodářské projekty, které se svým charakterem vymykají podmínkám EU, bude třeba hradit z jiných, především domácích zdrojů.

Další právní normy
– Vláda schválila zásah proti recyklační krizi. Uložila ministerstvu dopravy využívat protihlukové bariéry z recyklovaného plastu a zavázala se prosazovat snížení DPH na recyklované výrobky. – Schválená novela zákona o ovzduší umožní vyčistit vzduch v nejvíce postižených oblastech, zejména na severu Moravy i Čech. – Nová „smogová vyhláška“ umožní krátkodobé omezení významných zdrojů emisí. – Dovoz zahraničního odpadu do českých spaloven je omezen. – Klimaticko-energetický balíček EU převzatý do české legislativy má nastartovat rozvoj efektivních šetrných technologií.
– Národní lesnický program schválený vládou přeměňuje lesní monokultury zpět na přírodě blízký les. – Ministerstvo životního prostředí zamítlo záměry na devastační těžbu zlata a uranu. – Novela zákona o odpadech vyhání z českých silnic znečišťující ojetiny.

Energetika

Koncepce, kterou dva roky připravovali státní úředníci, měla udat směr, jímž se česká energetika bude ubírat v následujících desetiletích. Dokument kromě jiného počítá s dvojnásobným podílem jaderné energie na výrobě elektřiny do roku 2030. S tím nesouhlasí poslanci Strany zelených. Vlastní koncepci chce předložit také ČSSD. Oba materiály jsou však za současného rozložení sil v Poslanecké sněmovně neprůchodné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít