Bič na podnikatele? Nakonec snad ne

17. října 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
17. října 2005, 00:00

NOVÝ TRESTNÍ ZÁKONÍK Bude nový trestní zákoník k podnikatelům přísnější než dosavadní norma? Na to zatím nelze s určitostí odpovědět. Zpřísnění postihu v oblasti hospodářské trestné činnosti totiž zůstává i po druhém čtení návrhu stále ve hře.

NOVÝ TRESTNÍ ZÁKONÍK Bude nový trestní zákoník k podnikatelům přísnější než dosavadní norma? Na to zatím nelze s určitostí odpovědět. Zpřísnění postihu v oblasti hospodářské trestné činnosti totiž zůstává i po druhém čtení návrhu stále ve hře.

Poslanecká sněmovna jednala minulý týden ve druhém čtení o novém trestním zákoníku. Součástí této normy by mělo být i navrácení postihu takzvaných příprav trestných činů do oblasti hospodářské kriminality. Právě trestnost přípravy děsí podnikatele, protože z dosavadního zákoníku byla příslušná ustanovení vypuštěna. Není totiž zcela jasné, co to vlastně příprava trestného činu je.

Současný trestní zákoník rozlišuje pouze dvě stadia trestného činu: pokus a jeho dokonání. Podle kritiků opětovného zavádění trestnosti přípravy by mohlo dojít k absurdním situacím, že by jakýkoli stav, který by eventuálně mohl vést ke spáchání trestného činu, mohl být již sám o sobě považován za součást trestné činnosti. Přitom samo naplnění skutkové podstaty a oprávněnost podezření ze spáchání takového trestného činu by byly velmi obtížně prokazovatelné. Záleželo by totiž pouze na libovůli policejního orgánu, zda určité jednání, které zatím nedospělo ani do stadia pokusu, vyhodnotí jako trestné, či nikoli. Není rovněž jasné, jak by se dala příprava trestného činu hodnotit jako společensky nebezpečná, což je jednou ze základních podmínek postihu. Přípravou by totiž nemusela být způsobena žádná hmotná škoda ani žádný jiný společensky škodlivý následek.

Ústavněprávní výbor proto navrhl z nového trestního zákoníku přípravu trestných činů hospodářské povahy (v podobě, jak jej předložila vláda), vypustit. Tento krok v tichosti podporuje rovněž ministerstvo spravedlnosti, které zákon připravilo. Proti se však postavil vlivný poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. A protože komunisté zachování trestnosti přípravy podporují, bude záležet na tom, jak se nakonec k jednotlivým ustanovením postaví celý klub nejsilnější vládní strany.

U hospodářských a majetkových trestných činů je ve hře rovněž návrh na snížení horní hranice trestu v takzvaných vyšších odstavcích jednotlivých paragrafů, tedy u společensky nebezpečnějších jednání. Tyto sazby se totiž svou výší blížily postihu za trestné činy proti životu a zdraví. Zastánci zmírnění argumentují i tím, že u majetkových a hospodářských trestných činů se lze domáhat adekvátní nápravy i soukromoprávní cestou.

Z dílčích ustanovení trestního zákoníku týkajících se hospodářské trestné činnosti je důležité to, že vypadl návrh na trestnost nesvolání valné hromady. Zrušen by měl být rovněž dosavadní trestný čin zneužívání informací v obchodním styku. Právě na základě tohoto problematického paragrafu byl v minulosti odsouzen například podnikatel a bývalý tenista Milan Šrejber.

Nově se zavádí rovněž rozlišení na zločiny a přečiny, což byla kategorie méně nebezpečných trestných činů, která se uplatňovala před rokem 1989. Mezi novinky patří i návrh lidovců, aby za druhý násilný trestný čin dostal pachatel doživotní trest -zejména když při činu zemře člověk. Do hry se tak vrátila ještě tvrdší verze dávného návrhu „třikrát a dost“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít