Beztrestnost za devět miliard

11. února 2010, 17:01 - Pavel Matocha
11. února 2010, 17:01

Šest let trvající vyšetřování koncernu BAE Systems skončilo podivnou dohodou

Na křídlech bombardérů a stíhaček vyvážejí USA s některými svými evropskými spojenci svoji představu demokracie a volného trhu do třetích zemí již řadu let. Nyní společně s Velkou Británií na křídlech letounů Gripen a Eurofighter ukázaly, jaká je jejich představa spravedlnosti. Šest let trvající vyšetřování britského zbrojařského koncernu BAE Systems pro podezření z korupce při získávání zakázek v zahraničí a dalších trestných činů skončilo pragmatickou a spravedlnost znevažující dohodou. BAE Systems zaplatí Američanům a Britům téměř devět miliard korun a ti za to už nebudou dále pokračovat ve vyšetřování a nikoho z obchodníků a manažerů koncernu nepostaví před soud. Vyšetřování neveřejných úplatků tak končí úplatkem veřejným.
Oddechnout si může zejména rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, jenž byl na konci ledna obžalován britským protikorupčním úřadem SFO z korupce při zajišťování dodávek stíhaček Gripen pro Českou republiku a Maďarsko a vzat do vazby. Z vazby byl po několika dnech propuštěn na kauci ve výši milionu liber. Mensdorff-Pouilly byl obžalován, že mezi 1. lednem 2002 a 31. prosincem 2008 spolu s dalšími osobami korumpoval neznámé představitele vlád České republiky, Maďarska a Rakouska. Na tyto úplatky měl od společnosti BAE Systems dostat přes tři sta milionů korun.
V zápětí po podepsání dohody s BAE Systems Britové stáhli obžalobu na Mensdorffa-Pouillyho, protože jeho stíhání již prý není ve veřejném zájmu. BAE Systems se v rámci mimosoudního vyrovnání přiznala, že úmyslně falšovala dokumenty a že porušovala účetní pravidla. Obvinění z korupce sice odmítla přiznat, ale jen málokdo tomu věří. BAE Systems musela přijmout část obvinění, aby byl důvod pro onu pokutu, a tak se přiznala k té části obvinění, která se týkala pouze jí samé. V případě přiznání korupce by totiž logicky následovala otázka na spoluviníky – kdo byl korumpován? A do toho se zbrojařský koncern samozřejmě nechtěl zaplétat.
Zkorumpovaní politici a státní úředníci jsou tak nyní zbrojařům z BAE Systems zavázáni hned dvakrát. Nejen že dostali zaplaceno, ale ještě i při vyšetřování udržel koncern jejich jména v tajnosti. Ostatně možná si ani Britové a Američané nepřáli, aby jejich alianční partneři čelili ve svých zemích velkému korupčnímu skandálu. A možná tyto země získaly od BAE Systems nejen 400 milionů dolarů (USA) a 30 milionů eur (Velká Británie), ale i jména oněch beneficientů, a tím na tyto představitele České republiky a Maďarska šikovný a kdykoli využitelný špagát. Přestože tedy vyšetřování BAE Systems nyní ve Velké Británii a v USA zřejmě definitivně končí a uzavřeno bylo i švédské vyšetřování výrobce Gripenů společnosti Saab AB (v níž má BAE Systems 21procentní podíl) rovněž vedené pro podezření z korupce, v České republice tím kauza určitě uzavřena nebude. A to hned ze dvou důvodů.
Prvním jsou blížící se volby, ve kterých se dá očekávat – a některá vystoupení v Parlamentu to již naznačují – že ODS bude chtít použít kauzu Gripen proti ČSSD. Smlouvu o pronájmu čtrnácti gripenů uzavřela v roce 2003 sociálnědemokratická vláda Vladimíra Špidly a ODS nyní – nejen kvůli pražské opencard – potřebuje nějakou kvalitní korupční munici. A ČSSD bude černého Petra armádní korupce přehazovat na TOP 09 kvůli minulosti Miroslava Kalouska na ministerstvu obrany a jeho přátelským vazbám na zbrojaře Richarda Hávu. Sotva ale můžeme očekávat, že se při tom dozvíme, kdo kolik inkasoval. Nejpravděpodobněji totiž v tomto případě šlo o kobercový nálet, plošnou korupci, kdy všimné dostávali představitelé všech rozhodujících politických stran. Do detailů a konkrétností tedy žádná z politických stran nebude ani při předvolební kampani zacházet, a stejně tak zde ani po volbách jistě nebude politická vůle tuto otázku policejně vyšetřit.
Druhým důvodem potom je blížící se konec desetiletého pronájmu gripenů české armádě. Ta proto nejpozději příští rok bude muset řešit otázku, jak tyto stíhačky nahradit. A protože v tu chvíli půjde o nový kontrakt za desítky (v případě pronájmu) či stovky (v případě koupě) miliard korun, bude dost prostředků i na kvalitní podporu pro získání této zakázky. V té chvíli se opět mohou začít objevovat důvěrné připomínky a v druhém kroku i delikátní informace od nejmenovaných zdrojů o některých z těch, kteří inkasovali v roce 2002.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít