Bezpečnost práce při soukromé činnosti

14. března 2005, 00:00 - Eva Dandová
14. března 2005, 00:00

PORADNA* V areálu podniku budeme likvidovat přístřešek. Zvažujeme možnost, že si náš zaměstnanec po pracovní době demontuje krytinu z přístřešku a použije ji pro svou potřebu. Činnost sice bude dělat v areálu firmy, ale po skončení své pracovní doby. Jak máme postupovat v případě, že se mu přihodí úraz?

PORADNA

* V areálu podniku budeme likvidovat přístřešek. Zvažujeme možnost, že si náš zaměstnanec po pracovní době demontuje krytinu z přístřešku a použije ji pro svou potřebu. Činnost sice bude dělat v areálu firmy, ale po skončení své pracovní doby. Jak máme postupovat v případě, že se mu přihodí úraz?

Rudolf Slezáček

Definice pracovního úřadu je obsažena v ustanovení § 190 odst. 1 zákoníku práce. Pro posouzení, zda jde o pracovní úraz, musí být prokázáno, že:

* poškozený utrpěl pracovní úraz,

* vznikla mu škoda

* a je dán vztah příčinné souvislosti mezi touto škodou a pracovním úrazem.

Otázku přímé souvislosti utrpěného úrazu s plněním pracovních úkolů je třeba posuzovat z hlediska místního, časového a věcného. Tedy zda je souvislost mezi činností, při níž k úrazu došlo, a plněním povinností, které pro zaměstnance vyplývají z pracovního poměru.

Podle ustanovení § 25 odst. 1 nařízení vlády č. 108/1994 Sb. jsou plněním pracovních úkolů:

* výkon pracovních povinností vyplývajících z pracovního poměru,

* jiná činnost vykonávaná na příkaz zaměstnavatele,

* a činnost, která je předmětem pracovní cesty.

Pokud zaměstnanci umožníte likvidaci přístřešku v areálu zaměstnavatele po pracovní době, neznamená to, že je splněna druhá z výše uvedených variant - tedy že mu „umožňujete výkon práce“ a zadáváte pracovní příkazy. Abyste se však pojistili pro případ budoucích pochybností, je potřeba se zaměstnancem uzavřít dohodu. V ní mimo jiné uveďte, že mu přístřešek přenecháte a stanovte podmínky -zejména, že ho bude likvidovat po pracovní době tak, aby nemohlo dojít ani ke zranění dalších osob. Zároveň díky tomu získáte doklad, že v případě zranění tohoto zaměstnance by nešlo o pracovní úraz.

Teoreticky byste mohli odpovídat za škodu, pokud by během likvidace přístřešku způsobil tomuto zaměstnanci škodu některý z jiných zaměstnanců, který by zrovna vykonávat své pracovní povinnosti. V takovém případě by se však nejednalo o pracovní úraz. Existovala by ale obecná odpovědnost vás jako zaměstnavatele podle občanského zákoníku - jako vůči každé jiné osobě, která se pohybuje ve vašem areálu a utrpěla by tam škodu.

Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče