Bezpečnost práce podle Franze K.

02. června 2003, 00:00 - Petr Bým
02. června 2003, 00:00

Kafkovy továrny (Památník národního písemnictví):Z jedné strany Franz Kafka a Zámek či Ortel. Z druhé bezpečnost práce a pojišťovnictví. Pro málokoho pojmy, které mají něco společného. Výstava "Kafkovy továrny" už názvem naznačuje, že mají.Návštěvníkům se tentokrát nabízí expozice opravdu originální.

Kafkovy továrny (Památník národního písemnictví):

Z jedné strany Franz Kafka a Zámek či Ortel. Z druhé bezpečnost práce a pojišťovnictví. Pro málokoho pojmy, které mají něco společného. Výstava „Kafkovy továrny“ už názvem naznačuje, že mají.

Návštěvníkům se tentokrát nabízí expozice opravdu originální. Jde o kolekci písemných dokumentů a fotografií, doprovázenou předměty překvapivého rázu: motocykl, model hoblovky, svářečské brýle. A také archivní instruktážní film na téma bezpečnosti práce při svařování. Tvůrci výstavy si totiž dali za úkol zmapovat pracovní kariéru F. Kafky, a ta se takřka výhradně odehrávala v pojišťovnictví. Franz Kafka nastoupil do Dělnické úrazové pojišťovny v roce 1908 a působil tam až do roku 1922. Měl na starosti prevenci pracovních úrazů a kategorizaci podniků právě z hlediska bezpečnosti práce. O své práci mluvil a psal docela často. Někdy humorně (“…lidé padají jako opilí z lešení, do strojů, všechny trámy se kácejí, všecky náspy sesouvají,…“), jindy cynicky („Pojišťování je totožné s náboženstvím primitivních národů, věřících v odvrácení pohrom všelijakými manipulacemi.“) a zase jindy se soucitem pro postižené dělníky („Přicházejí a prosí. Místo aby vzali pojišťovnu útokem a všechno na padrť rozbili.“). Kafkův niterný vztah k této práci ovšem patrně nejlépe ilustruje výrok „připravuji své tělo o kusy masa“ - cítil, že ho zdržuje (a oslabuje) od práce jiné, spisovatelské tvorby. Přesto svou funkci v pojišťovně vykonával velmi odpovědně i dostatečně asertivně. A skutečností také je, že pracovní cesty na sever Čech ho silně inspirovaly - třeba frýdlantský zámek je předobrazem šlechtického sídla v Zámku. Kafkovy továrny jsou - přes své na první pohled trochu výstřední zaměření - dobrým počinem. Na své si přijdou nejen Kafkovi čtenáři se zájmem o vztah mezi jeho životem a dílem, ale i odborníci na oblast bezpečnosti práce, kteří se zajímají o její historii. Každý obor má - pod určitým úhlem pohledu - svou poezii. Kafkovy továrny dokazují, že i bezpečnost práce k nim patří.

Památník národního písemnictví, Strahov: Kafkovy továrny.

(otevřeno denně 9-17 hod., do 27. července)

V severočeských textilkách Franz Kafka nejen kontroloval bezpečnost práce, ale také nacházel inspiraci pro svou spisovatelskou tvorbu.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít