Bezpečnost práce podle Franze K.

02. června 2003, 00:00 - Petr Bým
02. června 2003, 00:00

Kafkovy továrny (Památník národního písemnictví):Z jedné strany Franz Kafka a Zámek či Ortel. Z druhé bezpečnost práce a pojišťovnictví. Pro málokoho pojmy, které mají něco společného. Výstava "Kafkovy továrny" už názvem naznačuje, že mají.Návštěvníkům se tentokrát nabízí expozice opravdu originální.

Kafkovy továrny (Památník národního písemnictví):

Z jedné strany Franz Kafka a Zámek či Ortel. Z druhé bezpečnost práce a pojišťovnictví. Pro málokoho pojmy, které mají něco společného. Výstava „Kafkovy továrny“ už názvem naznačuje, že mají.

Návštěvníkům se tentokrát nabízí expozice opravdu originální. Jde o kolekci písemných dokumentů a fotografií, doprovázenou předměty překvapivého rázu: motocykl, model hoblovky, svářečské brýle. A také archivní instruktážní film na téma bezpečnosti práce při svařování. Tvůrci výstavy si totiž dali za úkol zmapovat pracovní kariéru F. Kafky, a ta se takřka výhradně odehrávala v pojišťovnictví. Franz Kafka nastoupil do Dělnické úrazové pojišťovny v roce 1908 a působil tam až do roku 1922. Měl na starosti prevenci pracovních úrazů a kategorizaci podniků právě z hlediska bezpečnosti práce. O své práci mluvil a psal docela často. Někdy humorně (“…lidé padají jako opilí z lešení, do strojů, všechny trámy se kácejí, všecky náspy sesouvají,…“), jindy cynicky („Pojišťování je totožné s náboženstvím primitivních národů, věřících v odvrácení pohrom všelijakými manipulacemi.“) a zase jindy se soucitem pro postižené dělníky („Přicházejí a prosí. Místo aby vzali pojišťovnu útokem a všechno na padrť rozbili.“). Kafkův niterný vztah k této práci ovšem patrně nejlépe ilustruje výrok „připravuji své tělo o kusy masa“ - cítil, že ho zdržuje (a oslabuje) od práce jiné, spisovatelské tvorby. Přesto svou funkci v pojišťovně vykonával velmi odpovědně i dostatečně asertivně. A skutečností také je, že pracovní cesty na sever Čech ho silně inspirovaly - třeba frýdlantský zámek je předobrazem šlechtického sídla v Zámku. Kafkovy továrny jsou - přes své na první pohled trochu výstřední zaměření - dobrým počinem. Na své si přijdou nejen Kafkovi čtenáři se zájmem o vztah mezi jeho životem a dílem, ale i odborníci na oblast bezpečnosti práce, kteří se zajímají o její historii. Každý obor má - pod určitým úhlem pohledu - svou poezii. Kafkovy továrny dokazují, že i bezpečnost práce k nim patří.

Památník národního písemnictví, Strahov: Kafkovy továrny.

(otevřeno denně 9-17 hod., do 27. července)

V severočeských textilkách Franz Kafka nejen kontroloval bezpečnost práce, ale také nacházel inspiraci pro svou spisovatelskou tvorbu.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít