Bezpečnost použití platební karty na Internetu

25. listopadu 2002, 00:00 - admin
25. listopadu 2002, 00:00

názor odborníka Na otázky odpovídá RNDr. Ing. Jiří Peterka z katedry softwarového inženýrství, Matematicko-fyzikální fakulty UK Jaká rizika jsou spojena s použitím platební karty při on-line nakupování? Pokud na internetu platíte kartou, podstupujete stejné riziko, jako když platíte kartou například v restauraci, u benzinové pumpy atd.

názor odborníka

Na otázky odpovídá RNDr. Ing. Jiří Peterka z katedry softwarového inženýrství, Matematicko-fyzikální fakulty UK

Jaká rizika jsou spojena s použitím platební karty při on-line nakupování?

Pokud na internetu platíte kartou, podstupujete stejné riziko, jako když platíte kartou například v restauraci, u benzinové pumpy atd. Ten, komu svou kartu dáte do ruky - ať již fyzicky či virtuálně - si může informace o vaší kartě ponechat a posléze je využít, například tak, že jejím prostřednictvím zaplatí svůj nákup. To může potenciálně udělat všude tam, kde při placení není kontrolováno fyzické držení platební karty - tedy při nákupu po telefonu či prostřednictvím internetu. Nakolik je toto nebezpečí aktuální, samozřejmě záleží i na tom, komu údaje o své kartě svěříte - v putyce pochybné pověsti bude nebezpečí zneužití vaší karty asi větší než v luxusní restauraci, která si cení svého renomé.

Jak bychom měli postupovat, abychom riziko zneužití minimalizovali?

Riziko zneužití vaší karty samozřejmě můžete ovlivnit, vlastním chováním. Třeba tak, že kartu používáte pouze jako bankomatovou, pro výběr hotovosti, kterou pak skutečně platíte. Další možností je vhodně si nastavit limit pro jednorázové a týdenní čerpání z vaši karty. Sami si tak budete regulovat míru následků při eventuálním zneužití karty. Některé banky (u nás např. eBanka) vám dovolují kartu průběžně zamykat a odemykat, mimo jiné i mobilním telefonem. Jiné banky (v ČR bohužel zatím žádná) nabízí svým zákazníkům platební karty na jednorázové použití. Jde s nimi zaplatit jen jednou, po internetu nebo při telefonickém nákupu. V některých zemích dokonce platí zákonná úprava, podle které v případě zneužití karty nese škody primárně banka, a její zákazník má pouze určitou spoluúčast. V České republice vesměs nese škodu primárně majitel karty.

Mohlo by se při odesílání podrobností o platební kartě stát, že by se našich údajů zmocnila nepovolaná třetí osoba?

Při nákupech a placení kartou na internetu obvykle nemusíte mít strach z toho, že údaje o vaší kartě někdo po cestě „odposlechne“ - dnes je snad všude využíván zabezpečený přenos. Potenciální nebezpečí hrozí spíše na druhé straně tohoto bezpečného spojení, protože o internetovém obchodníkovi často nevíte vůbec nic. Proto i zde velmi záleží na tom, kde nakupujete a platíte. Rozumnou strategií je nejprve získat na obchodníka vhodné reference od osob kterým důvěřujete, případně u prvních nákupů použít „jistější“ mechanizmus placení na dobírku, a teprve později platit kartou. Nebo použít „zamykání“ platební karty, vhodnou volbu limitu či jiné technické opatření. V každém případě základní radou by mělo být: Myslete u toho vlastní hlavou, koneckonců jde o vaše peníze!

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít