Bezpečnost dat ve vašem mobilu

24. srpna 2011, 11:59 - Luis Antonio Malvido
24. srpna 2011, 11:59

Manažerský panel

Je jen otázkou času, kdy i chytré mobily budou podobně jako počítače standardně vybaveny antivirem či firewallem

V posledních letech se rapidně mění způsob, jakým využíváme své mobilní přístroje. Dříve jsme je používali téměř výhradně k hlasové komunikaci, případně SMS zprávám. Datové služby měla aktivovány pouze hrstka vyvolených, a to zejména k základnímu zkontrolování své e-mailové schránky či v případně nutnosti k prohlížení zjednodušených webových stránek přes WAP. S rostoucím počtem chytrých mobilních telefonů a rozvojem rychlých mobilních datových sítí třetí generace se však situace mění. Pro zpracování velké části denní agendy si nyní vystačíme s přístroji kapesních rozměrů, s nimiž můžeme pracovat prakticky kdekoli. Svým použitím tedy velkou měrou dokážou zastoupit osobní počítače. S tím je však také spojeno téma ochrany dat.
Stejně tak, jako si nedokážeme představit svůj osobní či pracovní počítač nechráněný antivirem či firewallem filtrujícím internetový provoz, je pouze otázkou času, kdy podobnými programy budou standardně vybaveny i chytré mobilní telefony či tablety. Těmto přístrojům svěřujeme a do budoucna svěřovat budeme velké množství potenciálně zneužitelných dat. Lze tak očekávat, že se díky tomu brzy dostanou do hledáčku tvůrců škodlivého softwaru, stejně jako osobní počítače. Boj mezi vývojáři mobilních operačních systémů a antivirovými společnostmi na jedné straně a tvůrci škodlivých programů a hackery na straně druhé se tak vedle PC rozhoří i na mobilních platformách. V současné době je však stále zdaleka největší bezpečnostní hrozbou ztráta či odcizení samotného mobilního telefonu. Softwarové společnosti tuto hrozbu reflektují a nabízejí sofistikované možnosti, jak odcizený či ztracený přístroj lokalizovat, na dálku zablokovat či rovnou nevratně smazat celý jeho obsah a tím zabránit úniku osobních či firemních dat do nesprávných rukou.
V zabezpečení mobilních přístrojů svých zaměstnanců vidím velkou výzvu a důležitý úkol do budoucna, zejména pro firemní IT managery a jejich oddělení. Ti by tuto otázku neměli podceňovat ani v současné době a měli by novinky v oblasti mobilní bezpečnosti bedlivě sledovat. Vždyť kdo by si přál, aby průnik do pečlivě a nákladně budované korporátní IT infrastruktury způsobil nezabezpečený mobilní telefon, jehož cena se pohybuje v řádech tisíců?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít