Bezpečnější. A dražší

21. ledna 2011, 16:22 - Petra Pelantová
21. ledna 2011, 16:22

Vyšší odvody do Fondu pojištění vkladů si budou banky kompenzovat na klientech

Tuzemské banky dostaly do rukou velmi silný argument k tomu, aby opět zvedly ceny některých produktů či služeb. A to kvůli vyšším povinným odvodům do Fondu pojištění vkladů. Některé finanční domy budou chtít tyto náklady přenést na klienty – buď formou vyšších poplatků, anebo nižším úročením vkladových produktů. Oficiálně se banky vyjadřují velmi opatrně, jedná se o citlivé téma. „Trvalé zvýšení nákladů na poskytování depozitních produktů banky se může v budoucnu částečně projevit v klientských sazbách,“ uvedla Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny na dotaz týdeníku EURO, zda se zvýšení odvodů do Fondu pojištění vkladů nějak projeví v sazebníku banky. Jeden bankéř pod podmínkou anonymity popsal situaci v bance následovně: „V tuto chvíli řešíme, jestli se změna nějakým způsobem projeví, ať už na úročení nebo u poplatků depozitních produktů.“

Přes půl miliardy

Loni touto dobou banky povinně odváděly do Fondu pojištění vkladů (FPV) ročně 0,1 procenta z depozit, která si u nich klienti uložili. Letos už musí finanční domy posílat každé čtvrtletí 0,04 z průměrného objemu pojištěných vkladů za předchozí čtvrtletí. Toto zhruba šedesátiprocentní navýšení plateb platí od července loňského roku. Letos od ledna se ke změnám přidalo ještě výrazné zkrácení lhůt pro výplatu náhrad a navýšení limitu pojistného krytí na dvojnásobek (100 tisíc eur). To vše pro vyšší bezpečnost vkladů, tvrdí ministerstvo financí. Jenže pro banky jde o nemalé výdaje navíc. Například Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, si musí kvůli změně připravit stamiliony korun. Spořitelna odvedla do fondu za rok 2008 a 2009 každý rok zhruba půl miliardy korun. „Vzhledem ke změnám v systému příspěvků do Fondu pojištění vkladů předpokládáme, že celkový příspěvek za rok 2010 bude činit přibližně 0,7 miliardy korun,“ tvrdí Pačesová s tím, že za letošní rok bude tato suma ještě vyšší – asi 800 milionů korun. ČSOB stejně jako Komerční banka nechtějí vývoj sazeb a poplatků v souvislosti s vyššími náklady na odvody do Fondu komentovat. Například ČSOB ale v posledních hospodářských výsledcích uvedla, že kvůli zvýšení sazeb odvodů do FPV musela zaplatit o 83 milionů korun navíc a čistý výnos z poplatků a provizí se jí kvůli tomu snížil o dvě procenta.

Raději úroky než poplatky

Nový sazebník platný od poloviny března chystá UniCredit Bank (UCB). „Jde spíše o změnu struktury sazebníku, z pohledu cen nepřistupujeme k větším změnám,“ ujistil šéf retailového segmentu UCB Tomáš Drábek. Podle informací týdeníku EURO některé poplatky vzrostou, Drábek ale tvrdí, že se to netýká vkladových produktů a souvislost s vyššími náklady na odvody do FPV vylučuje. Zatímco totiž za rok 2009 zaplatila UCB do fondu 119 miliónů korun, za rok 2010 činily tyto náklady 160 milionů korun a pro letošní rok prý banka předpokládá nárůst až na 220 milionů korun, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2009. Podobně je na tom Raiffeisenbank. „V roce 2009 jsme do fondu odvedli 107 milionů korun, loni to bylo už 151 milionů korun. Počítáme, že letos odvedeme až o 85 milionů korun navíc,“ upřesnil mluvčí Rajfky Tomáš Kofroň a dodává: „Pro banku to znamená jednoznačné navýšení nákladů.“ Výraznější vliv nárůstu objemu vkladů, ze kterého se celková suma odvodů vypočítává, lze přitom vyloučit. Depozita totiž rostou tempem maximálně v řádu jednotek procent. V případě České spořitelny jde podle posledních dat o meziroční růst necelých pět procent, v případě ČSOB o tři procenta. Podle oslovených expertů je jasné, že banky budou chtít zvýšené náklady přenést na klienty. „Z ekonomického pohledu je zřejmé, že se do cen promítají všechny související náklady. Vzhledem k charakteru poplatku lze očekávat, že se postupně promítne především do úrokových sazeb pojištěných vkladových produktů. Tento efekt nenastane ihned a plošně vzhledem k relativně konkurenčnímu prostředí, ale je zřejmé, že tyto náklady budou součástí cenotvorby již v letošním roce,“ domnívá se Petr Kříž, partner ve společnosti PwC Audit. Že by se nakonec změny v odvodech do FPV mohly podepsat na snížení úrokových sazeb u vkladových produktů naznačuje i mluvčí ČSOB Pavla Hávová. „Výše odvodů je jeden z faktorů, který má vliv na určování sazeb u depozit spíše než poplatků,“ tvrdí Hávová.

Levnější? Nejdřív za deset let

Zdražení bankovních služeb a produktů v souvislosti se změnami ve FPV připouští také ministerstvo financí. „Nelze vyloučit, že aktuální nepatrné zvýšení sazeb odvodů do Fondu pojištění vkladů promítnou některé banky do zdražení produktů a služeb,“ tvrdí náměstkyně ministra financí Klára Król. Podle resortu financí ale změny přinesou větší bezpečí vkladů pro případ krachu některé z tuzemských bank. „Sazby odvodů do Fondu pojištění vkladů se zvýšily z toho důvodu, aby se podařilo ve střednědobém horizontu zhruba deseti let naplnit cílovou úroveň prostředků Fondu ve výší 1,5 procenta objemu pojištěných vkladů. Po naplnění cílové úrovně zákon počítá s razantním snížením sazeb odvodů na minimální úroveň,“ vysvětluje Król. Nová legislativa upravující změny ve FPV vychází z požadavku Evropské unie na jednotný systém pojištění vkladů ve všech členských zemích. Pravděpodobnost pádu některé z předních českých bank je přitom v současnosti minimální. Navíc kritici navýšení odvodů do FPV upozorňují, že na pád velké banky by fond stejně neměl dostatek prostředků a jediný efekt bude ten, že banky zdraží služby.

Fond pojištění vkladů * V současné době drží rezervy ve výši 18 miliard korun.
* Ručí za vklady v aktuálním objemu 2,1 bilionu korun uložených u 36 pojištěných finančních institucí.
* Za celou dobu své existence vyplatil na náhradách za zkrachovalé banky 25,4 miliardy korun.
* Povinně do něj přispívají všechny banky, stavební spořitelny a družstevní záložny se sídlem v ČR. * Loni odvedly finanční domy do fondu 3,7 miliardy korun.
* V případě krachu pojištěné finanční instituce vyplatí do dvaceti dnů sto procent. vkladů, a to včetně úroků až do výše sto tisíc eur, ještě loni šlo o limit 50 tisíc eur vyplácených do třech měsíců.
* Existuje už 16 let.
Pramen: FPV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít