Běžný účet je stále méně atraktivní

30. srpna 2004, 00:00 - admin
30. srpna 2004, 00:00

Bankovní účet Běžný účet není už zdaleka místem, kam by bylo výhodné ukládat veškeré peníze, které se nevejdou do peněženky. Úročení je totiž na nich buď minimální nebo naprosto nulové.

Bankovní účet

Běžný účet není už zdaleka místem, kam by bylo výhodné ukládat veškeré peníze, které se nevejdou do peněženky. Úročení je totiž na nich buď minimální nebo naprosto nulové. Výhodou je však celá řada služeb, které s jeho existencí souvisejí. Především je jí bezhotovostní převod peněz, možnost s nimi prakticky kdykoliv a kdekoliv disponovat. Trvalé příkazy či inkasa nás rovněž zbaví cest na poštu kvůli placení složenek. Při rozvoji přímého bankovnictví už skutečně platí, že se nemusí chodit do banky, stačí mít internet nebo telefon. Je potřeba si ale uvědomit, že všechno něco stojí. Za vedení běžného účtu si banky účtují něco kolem stokoruny měsíčně, další poplatky jsou spojené s počtem transakcí, způsobu jejich zadávání, způsobu doručení výpisu z účtu a podobně. Banky proto přišly s nabídkou programů, které jednotlivým typům klientů nabízejí určitý rozsah služeb za paušální poplatek. Například Český spořitelna v rámci Komplexního programu ke známému sporožiru zahrnuje do poplatku ve výši 90 korun mimo jiné správu a vedení sporožirového účtu, vyhotovení pravidelného výpisu, zřízení trvalého příkazu, používání dvou karet, tři výběry hotovosti z bankomatu ČS, platbu kartou u obchodníka, sjednání úvěru na dobu platnosti kreditní karty, některé služby přímého bankovnictví či vybrané informační služby. ČSOB nabízí podnikatelům takzvané firemní konto, na němž jsou zůstatky úročené 0,30 procenta a měsíční paušál činí 290 korun. V něm je zahrnuto vedení běžného účtu včetně zasílání výpisů měsíčně poštou, zřízení trvalého příkazu k úhradě, k inkasu, svolení k inkasu včetně SIPO, 10 pohybů na účtu v rámci tuzemského platebního styku, užívání služby ČSOB Linka 24, ČSOB Mobil 24 (příp. GSM Banking) a ČSOB Internetbanking 24 či zasílání zpráv přes e-mail, mobil a podobně. Přebytky radši dejte jinam Pokud by však někdo přeci jen nechtěl nechat ležet peníze jen na běžném účtu, ale věděl, že je může na určitou dobu postrádat za cenu většího zhodnocení, pak může využít dalších produktů, které na běžné účty navazují. Jde zejména o různé termínované vklady či spořicí účty. Na ně lze například nechat automaticky pravidelně převádět přebytky z běžného účtu, nebo je tam odkládat dle vlastního uvážení kdykoliv se nám zlíbí. Víme-li, že potřebujeme mít na účtu k dispozici maximálně 30 tisíc korun, pak se zůstatek převyšující tuto sumu převede třeba každé pondělí na výhodněji úročený produkt. V případě, že bychom další pondělí měli na běžném účtu méně než zmíněných třicet tisíc, pak se zase automaticky peníze doplní ze „záložního“ produktu. Běžné účty byly i výhodnější**

Běžné účty jakoby banky chtěli klientům vymlouvat. Na počátku roku totiž podražily služby s nimi spojené a pokleslo úročení zůstatků. U některých bank to bylo opět o několik desetin procenta. Zatímco před rokem mohl například klient České spořitelny získat celé procento z prostředků na sporožirovém účtu, dnes je to pouhá čtvrtina. Dá se předpokládat, že banky budou směřovat klienty k tomu, aby ovládaly své finance na dálku a pokud možno co nejvíce peněz ukládaly do dlouhodobějších vkladových instrumentů. Běžné účty tedy budou sloužit pouze na správu běžných plateb.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít