Běžný účet je stále méně atraktivní

30. srpna 2004, 00:00 - admin
30. srpna 2004, 00:00

Bankovní účet Běžný účet není už zdaleka místem, kam by bylo výhodné ukládat veškeré peníze, které se nevejdou do peněženky. Úročení je totiž na nich buď minimální nebo naprosto nulové.

Bankovní účet

Běžný účet není už zdaleka místem, kam by bylo výhodné ukládat veškeré peníze, které se nevejdou do peněženky. Úročení je totiž na nich buď minimální nebo naprosto nulové. Výhodou je však celá řada služeb, které s jeho existencí souvisejí. Především je jí bezhotovostní převod peněz, možnost s nimi prakticky kdykoliv a kdekoliv disponovat. Trvalé příkazy či inkasa nás rovněž zbaví cest na poštu kvůli placení složenek. Při rozvoji přímého bankovnictví už skutečně platí, že se nemusí chodit do banky, stačí mít internet nebo telefon. Je potřeba si ale uvědomit, že všechno něco stojí. Za vedení běžného účtu si banky účtují něco kolem stokoruny měsíčně, další poplatky jsou spojené s počtem transakcí, způsobu jejich zadávání, způsobu doručení výpisu z účtu a podobně. Banky proto přišly s nabídkou programů, které jednotlivým typům klientů nabízejí určitý rozsah služeb za paušální poplatek. Například Český spořitelna v rámci Komplexního programu ke známému sporožiru zahrnuje do poplatku ve výši 90 korun mimo jiné správu a vedení sporožirového účtu, vyhotovení pravidelného výpisu, zřízení trvalého příkazu, používání dvou karet, tři výběry hotovosti z bankomatu ČS, platbu kartou u obchodníka, sjednání úvěru na dobu platnosti kreditní karty, některé služby přímého bankovnictví či vybrané informační služby. ČSOB nabízí podnikatelům takzvané firemní konto, na němž jsou zůstatky úročené 0,30 procenta a měsíční paušál činí 290 korun. V něm je zahrnuto vedení běžného účtu včetně zasílání výpisů měsíčně poštou, zřízení trvalého příkazu k úhradě, k inkasu, svolení k inkasu včetně SIPO, 10 pohybů na účtu v rámci tuzemského platebního styku, užívání služby ČSOB Linka 24, ČSOB Mobil 24 (příp. GSM Banking) a ČSOB Internetbanking 24 či zasílání zpráv přes e-mail, mobil a podobně. Přebytky radši dejte jinam Pokud by však někdo přeci jen nechtěl nechat ležet peníze jen na běžném účtu, ale věděl, že je může na určitou dobu postrádat za cenu většího zhodnocení, pak může využít dalších produktů, které na běžné účty navazují. Jde zejména o různé termínované vklady či spořicí účty. Na ně lze například nechat automaticky pravidelně převádět přebytky z běžného účtu, nebo je tam odkládat dle vlastního uvážení kdykoliv se nám zlíbí. Víme-li, že potřebujeme mít na účtu k dispozici maximálně 30 tisíc korun, pak se zůstatek převyšující tuto sumu převede třeba každé pondělí na výhodněji úročený produkt. V případě, že bychom další pondělí měli na běžném účtu méně než zmíněných třicet tisíc, pak se zase automaticky peníze doplní ze „záložního“ produktu. Běžné účty byly i výhodnější**

Běžné účty jakoby banky chtěli klientům vymlouvat. Na počátku roku totiž podražily služby s nimi spojené a pokleslo úročení zůstatků. U některých bank to bylo opět o několik desetin procenta. Zatímco před rokem mohl například klient České spořitelny získat celé procento z prostředků na sporožirovém účtu, dnes je to pouhá čtvrtina. Dá se předpokládat, že banky budou směřovat klienty k tomu, aby ovládaly své finance na dálku a pokud možno co nejvíce peněz ukládaly do dlouhodobějších vkladových instrumentů. Běžné účty tedy budou sloužit pouze na správu běžných plateb.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii…
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít