Bezloja ovládl Nexis Fibers. Český byznysmen vyhrál tuhý boj o slovenskou továrnu

Tomáš Lemešani 29. června, 14:01  -  Tomáš Lemešani
29. června, 14:01

Moravský byznysmen Ivo Bezloja zvítězil v bitvě o výrobce vláken v Humenném. Do společnosti Nexis Fibers, o kterou ho chtěl připravit místní podnikatel Ján Molnár, chce investovat stovky milionů korun.

Majitel společnosti Hestego z Brna Ivo Bezloja ovládl závod na výrobu gumových vláken ve východoslovenském Humenném. Svedl však tvrdý boj s konkurenty, kteří chtěli společnost Nexis Fibers ovládnout během jejího insolvenčního řízení, kam firma spadla po špatných výsledcích hospodaření v minulých letech.

Bezloja přesvědčil více než 90 procent věřitelů, kteří kývli na jeho ozdravný plán. Hlasy získal zejména díky příslibu vysokých investic do výroby, která produkuje širokou škálu pryžových a umělých vláken. Díky finanční injekci slibuje Bezloja splacení téměř stomilionových dluhů společnosti do pěti let.

Odpuštění části dluhů věřitelé podmínili dohodou mezi Bezlojou a jeho sokem v souboji o firmu Jánem Molnárem. Majitel firmy Chemes Humenné Molnár je hlavním dodavatelem energií Nexisu a vlastní pozemky, na nichž Nexis Fibers sídlí.

Známý východoslovenský podnikatel, který působí v byznysu od energetiky až po potravinářství, je rovněž jedním z věřitelů Nexis Fibers a díky své pozici se snažil získat nad podnikem kontrolu.

V roce 2014 Ivo Bezloja získal s firmou Hestego ocenění vítěze v kategorii Invence-Nasazení-Export-Zisk v soutěži Českých 100 nejlepších. (Zdroj: youtube.com)

Bezloja mu nabídl, že vyrovná staré dluhy vůči Chemes Humenné na úrovni asi 2 milionů eur, tedy asi 53 milionů korun. Za domluvu navíc nabídl bonus - protiplnění 1,8 milionu eur, tedy téměř 50 milionů korun na pokrytí nákladů v souvislosti s procesem restrukturalizace.

Molnár však domluvu odmítal a navrhoval vlastní řešení. Věřitelskému výboru navrhl, že do Nexisu vloží přes firmy ze skupiny Chemes přímo 11,5 milionu eur, tedy asi 307 milionů korun, čímž by věřitelé dostali polovinu pohledávek. Podnik chtěl tímto způsobem ovládnout.

Věřitelé ale dali přednost Bezlojovu řešení. Chemes ale nevylučuje odstavení Nexisu od energií. Peníze od Bezloji chce hned a nevylučuje ani právní bitvu.

Bezloja koupil minoritní balík akcií společnosti z Humenného v roce 2010. Jeho partnerem a většinovým akcionářem byl švýcarský občan Marco Marchetti. Tamní úřady ho však loni zatkly kvůli daňovým podvodům v zemi helvetského kříže.

Na Slovensku oceňovaný podnikatel Marco Marchetti skončil ve vazbě

„Nexis Fibers je dnes v restrukturalizaci, kterou způsobil bývalý majitel firmy, se kterým jsem se pět let soudil o akcie, které mi ukradl. Tento pán dnes sedí ve vazbě za podvody ve Švýcarsku, ale bohužel za ty roky stihl firmu natolik poškodit, že musela jít do restrukturalizace. Ta však zatím probíhá nadmíru úspěšně a je zřejmé, že plán, který jsme nastavili na záchranu firmy, je správný,“ řekl v mediálním prohlášení Bezloja.

Slovenský Nexis Fibers se od roku 2013 propadá do ztráty. V roce 2015 dosáhla 4,9 milionu eur, tedy asi 131 milionů korun, navzdory inkasu tržeb ve výši 93,1 milionu eur, (2,5 miliardy korun).

Čtěte také:

Průmyslu se daří. Výroba v Unii i eurozóně v dubnu dál rostla

Sobotkova vize: Japonské firmy pro český průmysl 4.0

Výkon německého průmyslu v dubnu předčil očekávání


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít