Bezešvá střední Evropa

27. července 2009, 21:50 - Eva Jarešová
27. července 2009, 21:50

Akvizic a fúzí máme nyní více, než jsme kdy měli

Jedna z největších advokátních kanceláří na světě, britská Clifford Chance, pocítila dopady světové finanční krize citelně, hlavně kvůli své specializaci na finanční právo nebo kapitálové trhy. Řídící partner pražské pobočky Vlad Petrus ale v souvislosti s českým prostředím hovoří spíše o útlumu než o krizi. „Změna toho, co klienti v Česku požadují, není až tak výrazná. Dopad globální krize zatím příliš velký není, alespoň z naší zkušenosti,“ říká. Jak ale dodává, vymýšlí si ten, kdo tvrdí, že ví, jak se bude situace vyvíjet dál.

EURO: Museli jste v Praze propustit právníky, nebo vám naopak chodí víc životopisů od lidí, kteří přišli o práci jinde? PETRUS: Životopisy přibyly, ale ne řádově. My jsme propouštět nemuseli, jako alternativu jsme omezili řadu výdajů z dobrých dob, ať už na marketing nebo na interní benefity. V pražské pobočce zatím pokles práce v podstatě nevidíme. Útlum sice jednoznačně nastal u finančního práva a velkých nadnárodních transakcí, je ale do velké míry kompenzován restrukturalizacemi. A třeba akvizic a fúzí máme dnes asi nejvíc, co jsme kdy na českém trhu měli.

EURO: Maďarská kancelář Clifford Chance nedávno ohlásila konec. Pobočku přebírá jeden z tamních partnerů, pod jehož jménem bude na trhu dál působit. Nechystáte se k podobné věci i tady? PETRUS: V žádném případě. Na rozdíl od Budapešti pro to jinde ve střední Evropě nejsou důvody. Na maďarský trh se řada našich klientů dívá s podstatně menším zájmem než na Rumunsko, Česko nebo Polsko. Budapešťská pobočka byla specifická i tím, že měla mnohem víc místních klientů a lokální práce než naše kanceláře v jiných zemích. To ale neznamená, že nešlo o kvalitní praxi. Naopak.

EURO: Podle jednoho z průzkumů čekají partneři advokátních kanceláří ve Velké Británii jako důsledek krize vlnu konsolidací. Sdílíte tento pohled a chystáte se případně expandovat v Česku? PETRUS: Pokud se to, co se nyní děje, nezhorší, výrazná konsolidace v Česku nastat nemusí. Jinak zřejmě ano. Pak by nás to určitě zajímalo. Museli bychom být ale dost selektivní, aby vše fungovalo z hlediska sdílené filozofie, kultury a přístupu k věcem. O zajímavých lidech a týmech z jiných kanceláří víme, bude ale záležet na tom, kdo bude k dispozici a za jakých podmínek.

EURO: Váš managing partner David Childs před rokem řekl, že se brzy pro vaši kancelář z globálního hlediska stanou významné asijské země, hlavně Indie. Souhlasíte? PETRUS: Největší růst ekonomiky, a tudíž i právních služeb zřejmě bude na největších rozvojových trzích, jako jsou Čína nebo právě Indie. Bude ale záležet i na tom, jak se jednotlivé státy s krizí vypořádají. Nejsem futurolog, jen si myslím, že relativní úspěch těchto zemí není předem jistý. Úspěch každého globálního hráče často znamená neúspěch někoho jiného a je otázka, jak si to ten druhý nechá líbit.

EURO: Čekají podle vás právní trh ve střední Evropě ještě zásadní změny, nebo jde už o stabilizovaný region? PETRUS: Můžeme se dočkat zajímavého vývoje. Není zde skutečně mezinárodní kancelář, která by naplno využívala veškerý potenciál, který tato oblast nabízí. Řada velkých klientů v tomto regionu téměř nerozlišuje jednotlivé jurisdikce a pohlíží na něj jako na jeden celek. Konkurenční výhodu by proto měl ten, kdo by operoval „beze švů“, a nikoli na bázi „pobočka tady, pobočka tam“. Uvedu-li konkrétní příklad, klient by chtěl poradit ohledně transakce týkající se Varšavy, Prahy a Bukurešti. Místo toho, aby na případu pracoval jeden člověk v každém z těchto měst, celou věc by obstarával jednotný tým řízený z jednoho místa v regionu. Šlo by o změnu struktury managementu, z horizontální na více vertikální. To je směr, kterým bychom se rádi zkusili ubírat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít