Bezešvá střední Evropa

27. července 2009, 21:50 - Eva Jarešová
27. července 2009, 21:50

Akvizic a fúzí máme nyní více, než jsme kdy měli

Jedna z největších advokátních kanceláří na světě, britská Clifford Chance, pocítila dopady světové finanční krize citelně, hlavně kvůli své specializaci na finanční právo nebo kapitálové trhy. Řídící partner pražské pobočky Vlad Petrus ale v souvislosti s českým prostředím hovoří spíše o útlumu než o krizi. „Změna toho, co klienti v Česku požadují, není až tak výrazná. Dopad globální krize zatím příliš velký není, alespoň z naší zkušenosti,“ říká. Jak ale dodává, vymýšlí si ten, kdo tvrdí, že ví, jak se bude situace vyvíjet dál.

EURO: Museli jste v Praze propustit právníky, nebo vám naopak chodí víc životopisů od lidí, kteří přišli o práci jinde? PETRUS: Životopisy přibyly, ale ne řádově. My jsme propouštět nemuseli, jako alternativu jsme omezili řadu výdajů z dobrých dob, ať už na marketing nebo na interní benefity. V pražské pobočce zatím pokles práce v podstatě nevidíme. Útlum sice jednoznačně nastal u finančního práva a velkých nadnárodních transakcí, je ale do velké míry kompenzován restrukturalizacemi. A třeba akvizic a fúzí máme dnes asi nejvíc, co jsme kdy na českém trhu měli.

EURO: Maďarská kancelář Clifford Chance nedávno ohlásila konec. Pobočku přebírá jeden z tamních partnerů, pod jehož jménem bude na trhu dál působit. Nechystáte se k podobné věci i tady? PETRUS: V žádném případě. Na rozdíl od Budapešti pro to jinde ve střední Evropě nejsou důvody. Na maďarský trh se řada našich klientů dívá s podstatně menším zájmem než na Rumunsko, Česko nebo Polsko. Budapešťská pobočka byla specifická i tím, že měla mnohem víc místních klientů a lokální práce než naše kanceláře v jiných zemích. To ale neznamená, že nešlo o kvalitní praxi. Naopak.

EURO: Podle jednoho z průzkumů čekají partneři advokátních kanceláří ve Velké Británii jako důsledek krize vlnu konsolidací. Sdílíte tento pohled a chystáte se případně expandovat v Česku? PETRUS: Pokud se to, co se nyní děje, nezhorší, výrazná konsolidace v Česku nastat nemusí. Jinak zřejmě ano. Pak by nás to určitě zajímalo. Museli bychom být ale dost selektivní, aby vše fungovalo z hlediska sdílené filozofie, kultury a přístupu k věcem. O zajímavých lidech a týmech z jiných kanceláří víme, bude ale záležet na tom, kdo bude k dispozici a za jakých podmínek.

EURO: Váš managing partner David Childs před rokem řekl, že se brzy pro vaši kancelář z globálního hlediska stanou významné asijské země, hlavně Indie. Souhlasíte? PETRUS: Největší růst ekonomiky, a tudíž i právních služeb zřejmě bude na největších rozvojových trzích, jako jsou Čína nebo právě Indie. Bude ale záležet i na tom, jak se jednotlivé státy s krizí vypořádají. Nejsem futurolog, jen si myslím, že relativní úspěch těchto zemí není předem jistý. Úspěch každého globálního hráče často znamená neúspěch někoho jiného a je otázka, jak si to ten druhý nechá líbit.

EURO: Čekají podle vás právní trh ve střední Evropě ještě zásadní změny, nebo jde už o stabilizovaný region? PETRUS: Můžeme se dočkat zajímavého vývoje. Není zde skutečně mezinárodní kancelář, která by naplno využívala veškerý potenciál, který tato oblast nabízí. Řada velkých klientů v tomto regionu téměř nerozlišuje jednotlivé jurisdikce a pohlíží na něj jako na jeden celek. Konkurenční výhodu by proto měl ten, kdo by operoval „beze švů“, a nikoli na bázi „pobočka tady, pobočka tam“. Uvedu-li konkrétní příklad, klient by chtěl poradit ohledně transakce týkající se Varšavy, Prahy a Bukurešti. Místo toho, aby na případu pracoval jeden člověk v každém z těchto měst, celou věc by obstarával jednotný tým řízený z jednoho místa v regionu. Šlo by o změnu struktury managementu, z horizontální na více vertikální. To je směr, kterým bychom se rádi zkusili ubírat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít