Article, show

Bez víry to nejde

30. července 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
30. července 2007, 00:00

KOSTEL V ROKYTNÍKU U HRONOVA V pátek 6. července 2007 se v kostele ve východočeském Rokytníku uskutečnila poslední bohoslužba. Farář Michal Kitta se rozloučil s věřícími a objekt osiřel. Nyní je volný a čeká na nového majitele. Obec Rokytník je dnes součástí města Hronova.

KOSTEL V ROKYTNÍKU U HRONOVA V pátek 6. července 2007 se v kostele ve východočeském Rokytníku uskutečnila poslední bohoslužba. Farář Michal Kitta se rozloučil s věřícími a objekt osiřel. Nyní je volný a čeká na nového majitele.

Obec Rokytník je dnes součástí města Hronova. Zdejší barokní kostel, postavený podle skotského vzoru, leží u silnice na Červený Kostelec. Je to jednoduchá patrová stavba s věží, na níž je umístěn symbol Českobratrské církve evangelické - pozlacený kalich. V interiéru se dodnes dochovaly původní dřevěné lavice a ve věži je umístěn zdobený zvon.

„Když jsem před jedenácti lety přišel do Hronova a začal jezdit na bohoslužby do Rokytníku, kostel mě uchvátil,“ říká farář Michal Kitta. „Věřících zde bylo ale zoufale málo a stále ubývali,“ stýská si. „Loni na Vánoce nepřišel vůbec nikdo a mně bylo jasné, že se musí něco změnit,“ kroutí hlavou.

Řešení ale mladému faráři určitě radost neudělalo. Kostel byl v červenci letošního roku uzavřen, a jelikož o něj nemá zájem obec ani jiná církev, je nyní nabízen k prodeji. Aktuální cena je 1,2 milionu korun.

S KALICHEM VE ZNAKU

První dochovaná zmínka o křesťanech v Hronově pochází z roku 1359, nejspíš zde ale byli již dávno předtím. Za husitské revoluce se zdejší obyvatelstvo pravděpodobně přihlásilo ke kalichu. Městem se ale několikrát prohnali také křižáci, kteří stoupence husitů zuřivě pronásledovali.

Trochu klidu přinesl do Hronova teprve kalvinisticky smýšlející rod Smiřických, který vlastnil panství v 16. století. Roku 1651 však nastala opět tuhá rekatolizace.

Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 bylo ve městě tak málo evangelíků, že nemohli založit ani vlastní sbor. První evangelická modlitebna zde vznikla teprve roku 1876 a evangelický kostel v nedalekém Rokytníku byl vybudován ještě o dva roky později.

NEÚSPĚŠNÁ MOBILIZACE

Zda bylo rozumné, aby nekatolický kostel vznikl v tak malé vísce, je dnes otázkou. Jisté je jen to, že již po čtyřiceti letech o něj věřící začali ztrácet zájem a stavba postupně upadala.

Šťastná chvilka pro chátrající kostel přišla teprve počátkem 70. let minulého století, kdy hronovský farář Jaromír Strádal nechal objekt za pomoci obce opravit. Již po několika letech ale zájem místních o svatostánek opět opadl a budova začala znovu pustnout.

„V devadesátých letech jsem obeslal dopisem všechny evangelíky z okolí,“ vypráví farář Kitta. „Mobilizoval jsem je, aby nenechali kostel zaniknout,“ vysvětluje. Jeho snaha však nakonec byla marná a církev po 129 letech objekt opustila.

POPIS OBJEKTU název kostel v Rokytníku místo Hronov kraj Královéhradecký lokace střed obce typ kostel stav zchátralý využití žádné kult. památka ne nabízí Avareal cena** 1,2 milionu Kč |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít