Bez víry to nejde

30. července 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
30. července 2007, 00:00

KOSTEL V ROKYTNÍKU U HRONOVA V pátek 6. července 2007 se v kostele ve východočeském Rokytníku uskutečnila poslední bohoslužba. Farář Michal Kitta se rozloučil s věřícími a objekt osiřel. Nyní je volný a čeká na nového majitele. Obec Rokytník je dnes součástí města Hronova.

KOSTEL V ROKYTNÍKU U HRONOVA V pátek 6. července 2007 se v kostele ve východočeském Rokytníku uskutečnila poslední bohoslužba. Farář Michal Kitta se rozloučil s věřícími a objekt osiřel. Nyní je volný a čeká na nového majitele.

Obec Rokytník je dnes součástí města Hronova. Zdejší barokní kostel, postavený podle skotského vzoru, leží u silnice na Červený Kostelec. Je to jednoduchá patrová stavba s věží, na níž je umístěn symbol Českobratrské církve evangelické - pozlacený kalich. V interiéru se dodnes dochovaly původní dřevěné lavice a ve věži je umístěn zdobený zvon.

„Když jsem před jedenácti lety přišel do Hronova a začal jezdit na bohoslužby do Rokytníku, kostel mě uchvátil,“ říká farář Michal Kitta. „Věřících zde bylo ale zoufale málo a stále ubývali,“ stýská si. „Loni na Vánoce nepřišel vůbec nikdo a mně bylo jasné, že se musí něco změnit,“ kroutí hlavou.

Řešení ale mladému faráři určitě radost neudělalo. Kostel byl v červenci letošního roku uzavřen, a jelikož o něj nemá zájem obec ani jiná církev, je nyní nabízen k prodeji. Aktuální cena je 1,2 milionu korun.

S KALICHEM VE ZNAKU

První dochovaná zmínka o křesťanech v Hronově pochází z roku 1359, nejspíš zde ale byli již dávno předtím. Za husitské revoluce se zdejší obyvatelstvo pravděpodobně přihlásilo ke kalichu. Městem se ale několikrát prohnali také křižáci, kteří stoupence husitů zuřivě pronásledovali.

Trochu klidu přinesl do Hronova teprve kalvinisticky smýšlející rod Smiřických, který vlastnil panství v 16. století. Roku 1651 však nastala opět tuhá rekatolizace.

Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 bylo ve městě tak málo evangelíků, že nemohli založit ani vlastní sbor. První evangelická modlitebna zde vznikla teprve roku 1876 a evangelický kostel v nedalekém Rokytníku byl vybudován ještě o dva roky později.

NEÚSPĚŠNÁ MOBILIZACE

Zda bylo rozumné, aby nekatolický kostel vznikl v tak malé vísce, je dnes otázkou. Jisté je jen to, že již po čtyřiceti letech o něj věřící začali ztrácet zájem a stavba postupně upadala.

Šťastná chvilka pro chátrající kostel přišla teprve počátkem 70. let minulého století, kdy hronovský farář Jaromír Strádal nechal objekt za pomoci obce opravit. Již po několika letech ale zájem místních o svatostánek opět opadl a budova začala znovu pustnout.

„V devadesátých letech jsem obeslal dopisem všechny evangelíky z okolí,“ vypráví farář Kitta. „Mobilizoval jsem je, aby nenechali kostel zaniknout,“ vysvětluje. Jeho snaha však nakonec byla marná a církev po 129 letech objekt opustila.

POPIS OBJEKTU název kostel v Rokytníku místo Hronov kraj Královéhradecký lokace střed obce typ kostel stav zchátralý využití žádné kult. památka ne nabízí Avareal cena** 1,2 milionu Kč |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít