Bez správné karty ani krok

25. května 2009, 00:00 - Časopis pro podnikatele a manažery Lobby
25. května 2009, 00:00

Bezpečnostní elektronické technologie jsou dnes natolik rozšířené, že zdomácněly takřka v každé firmě. Logicky jim dnes podnikatelé dávají přednost před „živou sílou“. Elektronika vychází levněji a navíc je pro eliminaci nejrůznějších bezpečnostních rizik v podnicích spolehlivější a nesmlouvavá.

Autor: Martin Siebert

Nejdostupnějším, a tudíž i nejčastějším „hlídačem“ ve firmách jsou v současnosti identifikační a bezpečnostní karty, které umí řadu užitečných věcí. Postarají se o zabezpečení vstupu do objektů, pohlídají majetek, pohyb zaměstnanců ve firemních sektorech, ale třeba i přístup k internetu. Hledají-li dnes firmy možné rezervy, chytrá elektronika může být dobrým pomocníkem.

Na trhu je široká škála možností

NASTUPUJE BIOMETRIKA

Jde o obor využívající pro jednoznačné určení totožnosti osoby částí jejího těla, tzv. tělových identifikátorů. K ověřovacímu procesu neboli verifikaci dochází zpravidla teprve po zadání PIN kódu. Co se nejčastěji kromě otisků prstů využívá?

Verifikace duhovky – podobně jako otisky prstů i oční duhovka je u každého člověka jedinečná

Verifikace dlaně – je založena na měření fyzikálních charakteristik ruky a prstů z pohledu třídimenzionální perspektivy

Verifikace hlasu – elektricky je provedena analýza digitálního „otisku“ lidského hlasu

Zdroj: časopis pro podnikatele a manažery Lobby

Éra bezpečnostních karet začala čárovými kódy, ale protože je bylo možné zneužívat, postupem doby vyvstala potřeba důkladnějšího způsobu identifikace. Dalším krokem ve vývoji karet bylo proto použití magnetického proužku, které v počátcích našlo uplatnění zvláště v bankovnictví. Velkým přínosem byl poté rozvoj čipové technologie, která zvýšila stupeň zabezpečení identifikace, ať jde o kontaktní či bezkontaktní karty.

V poslední době je ze strany podnikatelů i státních institucí evidentní zájem především o systémy zabezpečení fyzického vstupu osob do určitých lokalit a objektů. Poptávka je rovněž po kartách, které pohlídají vstup do počítačových systémů. „Současnost poskytuje v tomto směru širokou škálu možností, proměnou prochází i podoba karet, u nichž se stále více zdokonalují prvky omezující možnost neoprávněného použití. Přibývají hologramy, loga, používají se i skryté ochranné prvky, např. obrázek, který je vidět jen pod UV zářením,“ říká Karel Pištěk, ředitel společnosti Sovte.

Podle jeho slov v posledních dvou letech roste zájem o čipové karty a čtečky čipových karet. Trendem jsou i kombinované karty, které mají část kontaktní i část bezkontaktních čipů. Dají se tak spojit různé zabezpečovací systémy, kterými dnes firmy disponují.

Co nastane při odcizení nebo ztrátě?

Každá karta je svým způsobem zneužitelná, ať již z důvodů ztráty nebo krádeže. Rozhodující je, jaký systém zabezpečení si firma zvolí – např. že každý zaměstnanec bude mít svůj PIN kód, který při použití karty musí navolit, nebo budou zvlášť důležité sektory firmy vybaveny snímači otisků prstů, oční duhovky či dalších biometrických prvků.

„Využívání biometrických prvků zažívá v současnosti druhý boom. První byl zhruba před osmi lety, ale používaná technologie měla dost slabých míst, ukázalo se, že např. dvě až tři procenta lidí nebyla identifikovatelná pomocí biometrických prvků z nejrůznějších důvodů,“ připomíná Karel Pištěk. „Rovněž se dal otisk prstu přenést na papír, a snímač tak přelstít. Dnes se systémy vylepšují a kombinují – např. otisk prstu musí mít nejen požadovanou strukturu, ale také i teplotu lidského těla. Sleduje a ověřuje se např. i hlas, oční duhovka apod. Systémy jsou dnes propracované, je celá škála jejich vyhodnocování, ale spíš bych je viděl jako doplněk kartových a čipových systémů. Nicméně zájem zvláště ze strany menších firem trvá, pro ně je kombinované zabezpečení přínosné,“ podotýká Karel Pištěk, ředitel společnosti Sovte.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít