Article, show

Bez růstu to nejde

12. května 2010, 17:49 - Karel Zaoral
12. května 2010, 17:49

Zdeněk Škromach

Sociální demokracie spoléhá na ekonomický růst. Jestliže se domácí ekonomice bude dařit, hodlá ČSSD vytvořit až sto tisíc nových pracovních míst. „Pokud ekonomika nezrychlí, nelze počítat s výrazným poklesem nezaměstnanosti,“ říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

EURO: Jakým konkrétním způsobem chcete vytvářet pracovní místa? ŠKROMACH: Hospodářská politika vlády musí být orientována především na zvýšení investiční aktivity státu a podporu urychlení ekonomického růstu, jen tak je možné vytvořit nová pracovní místa. Vláda musí využít všech možností, aby podnikům nahradila chybějící zakázky. Výdaje by měly plynout především do oblastí s vysokým multiplikačním efektem v podobě veřejných investic do rozvoje infrastruktury, které budou stimulovat ekonomický růst a vytvářet nová pracovní místa. Je třeba rovněž zahájit realizaci významných investičních akcí, kterou představuje dostavba a modernizace jaderných elektráren. Musí se naplnit poloprázdné průmyslové zónx a vyhledávání dalších ploch pro nové investory.

EURO: Dáváte větší váhu velkým společnostem, nebo očekáváte tvorbu pracovních míst spíš od malého podnikání? ŠKROMACH: Jsme si vědomi, že malé a střední podniky tvoří kolem dvou třetin pracovních míst. V následujícím volebním období se vláda vedená sociální demokracií zaměří na přísné posuzování dopadů navrhované legislativy na podnikatelské prostředí, odstraňování nadbytečné byrokracie, podporu elektronické komunikace, zjednodušení daňového systému a zrychlení čerpání fondů EU. Současně musí dojít ke zpřístupnění státních zakázek malým a středním podnikům. K tomu by měla přispět novela zákona o veřejných zakázkách. Je nutné podpořit příliv investic do technologií modernizací systému investičních pobídek a iniciovat vznik nových projektů v rámci PPP.

EURO: Usnadníte nějak podnikům, které prošly krizí poškozené, pružné nabírání pracovních sil dle aktuální potřeby? ŠKROMACH: Vláda musí aktivně přistoupit k řešení problémů firem, které se potýkají se závažnými ekonomickými problémy; pád některých podniků by vedl k nevratné ztrátě pozice na trhu a zátěži veřejných rozpočtů v podobě sociálních transferů a výpadku daňových příjmů. Dočasná pracovní místa pro nezaměstnané uchazeče lze zajistit prostřednictvím veřejně prospěšných prací.

EURO: Kolik pracovních míst takto hodláte vytvořit a v jakých segmentech ekonomiky? ŠKROMACH: Předpokládáme, že vláda svou politikou na podporu ekonomického růstu může vytvořit až sto tisíc pracovních míst v odvětvích, která zaznamenala největší pokles zaměstnanosti.

EURO: Jaká je vámi odhadovaná cena jednoho pracovního místa a jaký je poměr mezi cenou místa, ušetřenými náklady na nezaměstnaného, a naopak zvýšenými příjmy z daní a pojistného? ŠKROMACH: Na základě dostupných studií lze konstatovat, že například stavební investice do dopravní infrastruktury v objemu deseti miliard korun je spojena s tvorbou až 35 tisíc nových pracovních míst. V tom případě lze odhadovat dodatečné příjmy veřejných rozpočtů ve výši přibližně čtyř miliard a úspory vyšší než miliarda. Náklady na jednoho nezaměstnaného při průměrné mzdě činí měsíčně přibližně 25 939 korun (podpora v nezaměstnanosti 11 907 korun, zdravotní pojištění 727 korun, ztráta na dani a pojistném 13 305 korun). V případě přímé státní podpory zaměstnancům podniků postižených krizí ve formě Kurzarbeit se měsíční náklady takové formy podpory na jednoho zaměstnance s průměrnou mzdou pohybují na úrovni 7906 korun.

EURO: Jak chcete tyto plány prosadit, pokud ekonomika neporoste výrazným tempem? Čím přimějete podnikatele, aby nabírali lidi, když pro ně nebudou mít dostatek práce? ŠKROMACH: Bez urychlení tempa hospodářského růstu na dvě až tři procenta nelze očekávat, že ekonomika bude tvořit nová pracovní místa v takové míře, která by umožnila výraznější pokles nezaměstnanosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít