Bez růstu to nejde

12. května 2010, 17:49 - Karel Zaoral
12. května 2010, 17:49

Zdeněk Škromach

Sociální demokracie spoléhá na ekonomický růst. Jestliže se domácí ekonomice bude dařit, hodlá ČSSD vytvořit až sto tisíc nových pracovních míst. „Pokud ekonomika nezrychlí, nelze počítat s výrazným poklesem nezaměstnanosti,“ říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

EURO: Jakým konkrétním způsobem chcete vytvářet pracovní místa? ŠKROMACH: Hospodářská politika vlády musí být orientována především na zvýšení investiční aktivity státu a podporu urychlení ekonomického růstu, jen tak je možné vytvořit nová pracovní místa. Vláda musí využít všech možností, aby podnikům nahradila chybějící zakázky. Výdaje by měly plynout především do oblastí s vysokým multiplikačním efektem v podobě veřejných investic do rozvoje infrastruktury, které budou stimulovat ekonomický růst a vytvářet nová pracovní místa. Je třeba rovněž zahájit realizaci významných investičních akcí, kterou představuje dostavba a modernizace jaderných elektráren. Musí se naplnit poloprázdné průmyslové zónx a vyhledávání dalších ploch pro nové investory.

EURO: Dáváte větší váhu velkým společnostem, nebo očekáváte tvorbu pracovních míst spíš od malého podnikání? ŠKROMACH: Jsme si vědomi, že malé a střední podniky tvoří kolem dvou třetin pracovních míst. V následujícím volebním období se vláda vedená sociální demokracií zaměří na přísné posuzování dopadů navrhované legislativy na podnikatelské prostředí, odstraňování nadbytečné byrokracie, podporu elektronické komunikace, zjednodušení daňového systému a zrychlení čerpání fondů EU. Současně musí dojít ke zpřístupnění státních zakázek malým a středním podnikům. K tomu by měla přispět novela zákona o veřejných zakázkách. Je nutné podpořit příliv investic do technologií modernizací systému investičních pobídek a iniciovat vznik nových projektů v rámci PPP.

EURO: Usnadníte nějak podnikům, které prošly krizí poškozené, pružné nabírání pracovních sil dle aktuální potřeby? ŠKROMACH: Vláda musí aktivně přistoupit k řešení problémů firem, které se potýkají se závažnými ekonomickými problémy; pád některých podniků by vedl k nevratné ztrátě pozice na trhu a zátěži veřejných rozpočtů v podobě sociálních transferů a výpadku daňových příjmů. Dočasná pracovní místa pro nezaměstnané uchazeče lze zajistit prostřednictvím veřejně prospěšných prací.

EURO: Kolik pracovních míst takto hodláte vytvořit a v jakých segmentech ekonomiky? ŠKROMACH: Předpokládáme, že vláda svou politikou na podporu ekonomického růstu může vytvořit až sto tisíc pracovních míst v odvětvích, která zaznamenala největší pokles zaměstnanosti.

EURO: Jaká je vámi odhadovaná cena jednoho pracovního místa a jaký je poměr mezi cenou místa, ušetřenými náklady na nezaměstnaného, a naopak zvýšenými příjmy z daní a pojistného? ŠKROMACH: Na základě dostupných studií lze konstatovat, že například stavební investice do dopravní infrastruktury v objemu deseti miliard korun je spojena s tvorbou až 35 tisíc nových pracovních míst. V tom případě lze odhadovat dodatečné příjmy veřejných rozpočtů ve výši přibližně čtyř miliard a úspory vyšší než miliarda. Náklady na jednoho nezaměstnaného při průměrné mzdě činí měsíčně přibližně 25 939 korun (podpora v nezaměstnanosti 11 907 korun, zdravotní pojištění 727 korun, ztráta na dani a pojistném 13 305 korun). V případě přímé státní podpory zaměstnancům podniků postižených krizí ve formě Kurzarbeit se měsíční náklady takové formy podpory na jednoho zaměstnance s průměrnou mzdou pohybují na úrovni 7906 korun.

EURO: Jak chcete tyto plány prosadit, pokud ekonomika neporoste výrazným tempem? Čím přimějete podnikatele, aby nabírali lidi, když pro ně nebudou mít dostatek práce? ŠKROMACH: Bez urychlení tempa hospodářského růstu na dvě až tři procenta nelze očekávat, že ekonomika bude tvořit nová pracovní místa v takové míře, která by umožnila výraznější pokles nezaměstnanosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít