Bez růstu to nejde

12. května 2010, 17:49 - Karel Zaoral
12. května 2010, 17:49

Zdeněk Škromach

Sociální demokracie spoléhá na ekonomický růst. Jestliže se domácí ekonomice bude dařit, hodlá ČSSD vytvořit až sto tisíc nových pracovních míst. „Pokud ekonomika nezrychlí, nelze počítat s výrazným poklesem nezaměstnanosti,“ říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

EURO: Jakým konkrétním způsobem chcete vytvářet pracovní místa? ŠKROMACH: Hospodářská politika vlády musí být orientována především na zvýšení investiční aktivity státu a podporu urychlení ekonomického růstu, jen tak je možné vytvořit nová pracovní místa. Vláda musí využít všech možností, aby podnikům nahradila chybějící zakázky. Výdaje by měly plynout především do oblastí s vysokým multiplikačním efektem v podobě veřejných investic do rozvoje infrastruktury, které budou stimulovat ekonomický růst a vytvářet nová pracovní místa. Je třeba rovněž zahájit realizaci významných investičních akcí, kterou představuje dostavba a modernizace jaderných elektráren. Musí se naplnit poloprázdné průmyslové zónx a vyhledávání dalších ploch pro nové investory.

EURO: Dáváte větší váhu velkým společnostem, nebo očekáváte tvorbu pracovních míst spíš od malého podnikání? ŠKROMACH: Jsme si vědomi, že malé a střední podniky tvoří kolem dvou třetin pracovních míst. V následujícím volebním období se vláda vedená sociální demokracií zaměří na přísné posuzování dopadů navrhované legislativy na podnikatelské prostředí, odstraňování nadbytečné byrokracie, podporu elektronické komunikace, zjednodušení daňového systému a zrychlení čerpání fondů EU. Současně musí dojít ke zpřístupnění státních zakázek malým a středním podnikům. K tomu by měla přispět novela zákona o veřejných zakázkách. Je nutné podpořit příliv investic do technologií modernizací systému investičních pobídek a iniciovat vznik nových projektů v rámci PPP.

EURO: Usnadníte nějak podnikům, které prošly krizí poškozené, pružné nabírání pracovních sil dle aktuální potřeby? ŠKROMACH: Vláda musí aktivně přistoupit k řešení problémů firem, které se potýkají se závažnými ekonomickými problémy; pád některých podniků by vedl k nevratné ztrátě pozice na trhu a zátěži veřejných rozpočtů v podobě sociálních transferů a výpadku daňových příjmů. Dočasná pracovní místa pro nezaměstnané uchazeče lze zajistit prostřednictvím veřejně prospěšných prací.

EURO: Kolik pracovních míst takto hodláte vytvořit a v jakých segmentech ekonomiky? ŠKROMACH: Předpokládáme, že vláda svou politikou na podporu ekonomického růstu může vytvořit až sto tisíc pracovních míst v odvětvích, která zaznamenala největší pokles zaměstnanosti.

EURO: Jaká je vámi odhadovaná cena jednoho pracovního místa a jaký je poměr mezi cenou místa, ušetřenými náklady na nezaměstnaného, a naopak zvýšenými příjmy z daní a pojistného? ŠKROMACH: Na základě dostupných studií lze konstatovat, že například stavební investice do dopravní infrastruktury v objemu deseti miliard korun je spojena s tvorbou až 35 tisíc nových pracovních míst. V tom případě lze odhadovat dodatečné příjmy veřejných rozpočtů ve výši přibližně čtyř miliard a úspory vyšší než miliarda. Náklady na jednoho nezaměstnaného při průměrné mzdě činí měsíčně přibližně 25 939 korun (podpora v nezaměstnanosti 11 907 korun, zdravotní pojištění 727 korun, ztráta na dani a pojistném 13 305 korun). V případě přímé státní podpory zaměstnancům podniků postižených krizí ve formě Kurzarbeit se měsíční náklady takové formy podpory na jednoho zaměstnance s průměrnou mzdou pohybují na úrovni 7906 korun.

EURO: Jak chcete tyto plány prosadit, pokud ekonomika neporoste výrazným tempem? Čím přimějete podnikatele, aby nabírali lidi, když pro ně nebudou mít dostatek práce? ŠKROMACH: Bez urychlení tempa hospodářského růstu na dvě až tři procenta nelze očekávat, že ekonomika bude tvořit nová pracovní místa v takové míře, která by umožnila výraznější pokles nezaměstnanosti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít