Bez podpory města to nejde

05. března 2007, 00:00 - (rb)
05. března 2007, 00:00

PAVEL NOŽIČKA, KINO ČESKÝ RÁJ Jičínské kino Český ráj dnes patří městu. Třináct let ho měl v pronájmu Pavel Nožička. Kinu se podle něj docela daří, bez odpory by to ale nešlo. Pavel Nožička provozoval v Jičíně třináct let kino, které měl pronajaté od města. „Nejprve mi to velice naivně připadalo jako atraktivní vedlejšák.

PAVEL NOŽIČKA, KINO ČESKÝ RÁJ

Jičínské kino Český ráj dnes patří městu. Třináct let ho měl v pronájmu Pavel Nožička. Kinu se podle něj docela daří, bez odpory by to ale nešlo. Pavel Nožička provozoval v Jičíně třináct let kino, které měl pronajaté od města. „Nejprve mi to velice naivně připadalo jako atraktivní vedlejšák. To mě ale opravdu rychle přešlo a už po půl roce jsem se kinu začal věnovat na plný úvazek,“ vzpomíná.

Nožičkovi se ve městě podařilo obnovit tradici filmařských návštěv. Například osmdesáté výročí od vůbec prvního otevření kina uspořádal ve stylu Mazaného Filipa, v originálních kostýmech.

Nezůstal ovšem jen u kina: Časem získal funkci zastupujícího ředitele Kulturních zařízení města Jičína a rozhodl se biograf připojit do této organizace. Tu v současné době tvoří vedle biografu také Masarykovo divadlo, Městské informační centrum a Valdštejnská lodžie.

Biograf Český ráj má 357 míst a promítá denně, často i několik snímků. „Snažíme se odehrát vše, co se objeví na filmovém trhu od artových filmů až po komerční hity. Už sedm let u nás běží vlastní projekt Filmový tahák. Je určený především studentům. Jednou až dvakrát do měsíce hrajeme odpoledne snímky, na jejichž výběru se studenti sami podílejí. Nejde o klasické školní projekce, které samozřejmě také děláme, ale o zcela dobrovolnou nabídku,“ vysvětluje Nožička.

Náklady na chod kina zahrnují plat jednoho stálého pracovníka a několika externistů. Pak samozřejmě výdaje za energie, propagaci a zejména půjčovné filmů. Proti tomu stojí příjmy z tržeb, reklamy a případných pronájmů prostor na různé akce. Rozdíl pokrývá dotace zřizovatele, která letos přímo na jičínský biograf činí necelých šest set tisíc korun. Kinu Český ráj se podle Nožičky docela daří, i když by mohlo být lépe. Návštěvnost se pohybuje průměrně kolem osmdesáti lidí za den. To je o trochu méně než v minulých letech. „V loňském roce jsme byli mezi čtyřiceti nejnavštěvovanějšími klasickými kiny v republice,“ říká.

Zájem diváků podle něj nejvíce ovlivňují atraktivní tituly a masivní reklama. Za slabinu kina považuje zejména nepohodlná sedadla a absenci zvukového systému Dolby Digital (kino má jen Dolby Stereo SR).

„Samozřejmě nám konkurují multikina. Ale není to jen tím, že existují. Hlavně jsou schopna nabízet novinky okamžitě ode dne premiéry. Dále jsou zvýhodňovány distributory v propagaci, například účastí tvůrců, kteří už teď do ostatních kin vyjíždějí jen málo,“ vysvětluje. Premiérový film putuje do jičínského kina průměrně tři až šest týdnů. Právě stále menší zájem distributorů považuje za jeden z hlavních problémů malých kin.

Dalším problémem je pak obecná neochota řady radnic dotovat provoz kin. „V některých a ne zrovna malinkatých městech, se projevuje krátkozraká snaha radnice o úsporu, která pak vede k zániku kina. Jsem rád, že v Jičíně tomu tak není,“ konstatuje. Malá kina podle něho mají šanci obstát, ale chce to kromě nezbytné podpory města ještě nadšení, výdrž, nápady a trpělivost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít