Bez podpory města to nejde

05. března 2007, 00:00 - (rb)
05. března 2007, 00:00

PAVEL NOŽIČKA, KINO ČESKÝ RÁJ Jičínské kino Český ráj dnes patří městu. Třináct let ho měl v pronájmu Pavel Nožička. Kinu se podle něj docela daří, bez odpory by to ale nešlo. Pavel Nožička provozoval v Jičíně třináct let kino, které měl pronajaté od města. „Nejprve mi to velice naivně připadalo jako atraktivní vedlejšák.

PAVEL NOŽIČKA, KINO ČESKÝ RÁJ

Jičínské kino Český ráj dnes patří městu. Třináct let ho měl v pronájmu Pavel Nožička. Kinu se podle něj docela daří, bez odpory by to ale nešlo. Pavel Nožička provozoval v Jičíně třináct let kino, které měl pronajaté od města. „Nejprve mi to velice naivně připadalo jako atraktivní vedlejšák. To mě ale opravdu rychle přešlo a už po půl roce jsem se kinu začal věnovat na plný úvazek,“ vzpomíná.

Nožičkovi se ve městě podařilo obnovit tradici filmařských návštěv. Například osmdesáté výročí od vůbec prvního otevření kina uspořádal ve stylu Mazaného Filipa, v originálních kostýmech.

Nezůstal ovšem jen u kina: Časem získal funkci zastupujícího ředitele Kulturních zařízení města Jičína a rozhodl se biograf připojit do této organizace. Tu v současné době tvoří vedle biografu také Masarykovo divadlo, Městské informační centrum a Valdštejnská lodžie.

Biograf Český ráj má 357 míst a promítá denně, často i několik snímků. „Snažíme se odehrát vše, co se objeví na filmovém trhu od artových filmů až po komerční hity. Už sedm let u nás běží vlastní projekt Filmový tahák. Je určený především studentům. Jednou až dvakrát do měsíce hrajeme odpoledne snímky, na jejichž výběru se studenti sami podílejí. Nejde o klasické školní projekce, které samozřejmě také děláme, ale o zcela dobrovolnou nabídku,“ vysvětluje Nožička.

Náklady na chod kina zahrnují plat jednoho stálého pracovníka a několika externistů. Pak samozřejmě výdaje za energie, propagaci a zejména půjčovné filmů. Proti tomu stojí příjmy z tržeb, reklamy a případných pronájmů prostor na různé akce. Rozdíl pokrývá dotace zřizovatele, která letos přímo na jičínský biograf činí necelých šest set tisíc korun. Kinu Český ráj se podle Nožičky docela daří, i když by mohlo být lépe. Návštěvnost se pohybuje průměrně kolem osmdesáti lidí za den. To je o trochu méně než v minulých letech. „V loňském roce jsme byli mezi čtyřiceti nejnavštěvovanějšími klasickými kiny v republice,“ říká.

Zájem diváků podle něj nejvíce ovlivňují atraktivní tituly a masivní reklama. Za slabinu kina považuje zejména nepohodlná sedadla a absenci zvukového systému Dolby Digital (kino má jen Dolby Stereo SR).

„Samozřejmě nám konkurují multikina. Ale není to jen tím, že existují. Hlavně jsou schopna nabízet novinky okamžitě ode dne premiéry. Dále jsou zvýhodňovány distributory v propagaci, například účastí tvůrců, kteří už teď do ostatních kin vyjíždějí jen málo,“ vysvětluje. Premiérový film putuje do jičínského kina průměrně tři až šest týdnů. Právě stále menší zájem distributorů považuje za jeden z hlavních problémů malých kin.

Dalším problémem je pak obecná neochota řady radnic dotovat provoz kin. „V některých a ne zrovna malinkatých městech, se projevuje krátkozraká snaha radnice o úsporu, která pak vede k zániku kina. Jsem rád, že v Jičíně tomu tak není,“ konstatuje. Malá kina podle něho mají šanci obstát, ale chce to kromě nezbytné podpory města ještě nadšení, výdrž, nápady a trpělivost.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít