Bez počítačů by firmy už nepřežily

14. května 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
14. května 2007, 00:00

INVESTICE DO ICT Počítače používá v České republice přes devadesát procent firem. Většina z nichž objevila i kouzlo internetu a aktivně ho k podnikání využívá. Přesto například v on-line obchodování Česko za cizinou stále výrazně zaostává. Bez informačních technologií by se v současnosti neobešla naprostá většina firem.

INVESTICE DO ICT Počítače používá v České republice přes devadesát procent firem. Většina z nichž objevila i kouzlo internetu a aktivně ho k podnikání využívá. Přesto například v on-line obchodování Česko za cizinou stále výrazně zaostává.

Bez informačních technologií by se v současnosti neobešla naprostá většina firem. Podle výzkumu Českého

statistického úřadu (ČSÚ) používalo počítač k podnikání v roce 2006 více než 94 procent společností. Celkem pak české firmy vlastnily přes milion počítačů.

Naprostou nezbytností se počítače ukázaly především ve velkých firmách s více než 250 zaměstnanci, kde byla penetrace osobních počítačů téměř stoprocentní. Naopak nástupu moderních technologií odolávají zejména nejmenší podniky s méně než deseti zaměstnanci. Ty vlastní počítač v průměru „jen“ z necelých devadesáti procent. Podle ČSÚ používají počítače prakticky všechny finanční instituce, energetické, stavební a dopravní firmy, stejně jako provozovatelé ubytovacích služeb. Nejmenší podíl firem pracujících s počítačem pak dosud existuje ve zpracovatelských a rekreačních oblastech podnikání. O poznání více diferencovaná je situace v oblasti používání lokálních počítačových sítí. Ty jsou velmi rozšířené ve velkých firmách (přes 90 procent). Firmy s méně než padesáti zaměstnanci lokální sítě používaly pouze v 63 procentech případů, u nejmenších firem do deseti zaměstnanců podíl činil dokonce jen 45 procent.

Devět z deseti firemních počítačů bylo podle ČSÚ loni připojeno k internetu, nejčastěji s rychlostí 144 až 2000 kilobitů za sekundu (přes 60 procent). Podniků využívajících rychlost do 144 kilobitů za sekundu je přibližně 15 procent a nejvyšší rychlost nad dva megabity má k dispozici 14 procent podniků. Celkem 63 procent firem má vlastní webovou stránku, přičemž polovina z nich ji nechala vytvořit externím dodavatelem. Nejčastěji jsou internetové stránky určeny k prezentaci výrobků a služeb. Jen čtvrtina podniků však na webu zpřístupňuje katalog produktů a ceník. Pětina firem myslí na cizince a má stránky v cizojazyčné verzi, nejčastěji v angličtině, němčině, ruštině nebo ve francouzštině.

Stejně jako jednotlivci i podniky využívají internet při nákupech zboží a služeb. Čtyřicet procent firem vyhledává na webu informace o výrobcích a službách, které chtějí pořídit. Internet šetří čas také ve vztazích s veřejnou správou. Celých 64 procent podniků sleduje stránky orgánů veřejné správy a 57 procent z nich stahuje formuláře. Čtvrtina firem formuláře přímo na webu vyplňuje a odesílá a 7,5 procenta českých podniků podává elektronické přihlášky do veřejných výběrových řízení. Dalšími oblastmi, kde internet pomáhá, jsou průzkum trhu, zejména cen, finanční a bankovní služby, nábor zaměstnanců, jejich školení a vzdělávání.

Nejméně rozvinutou oblastí je mezi českými firmami překvapivě prozatím elektronické obchodování. Alespoň jedenkrát elektronický obchod uskutečnilo 29 procent českých firem, 25 procent podniků někdy absolvovalo elektronický nákup a 11 procent elektronický prodej. Firem, které přes internet realizují více než čtvrtinu nákupů, jsou však jen 4,5 procenta. V případě prodejů je to ještě méně, kolem 1,7 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít