Bez počítačů by firmy už nepřežily

14. května 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
14. května 2007, 00:00

INVESTICE DO ICT Počítače používá v České republice přes devadesát procent firem. Většina z nichž objevila i kouzlo internetu a aktivně ho k podnikání využívá. Přesto například v on-line obchodování Česko za cizinou stále výrazně zaostává. Bez informačních technologií by se v současnosti neobešla naprostá většina firem.

INVESTICE DO ICT Počítače používá v České republice přes devadesát procent firem. Většina z nichž objevila i kouzlo internetu a aktivně ho k podnikání využívá. Přesto například v on-line obchodování Česko za cizinou stále výrazně zaostává.

Bez informačních technologií by se v současnosti neobešla naprostá většina firem. Podle výzkumu Českého

statistického úřadu (ČSÚ) používalo počítač k podnikání v roce 2006 více než 94 procent společností. Celkem pak české firmy vlastnily přes milion počítačů.

Naprostou nezbytností se počítače ukázaly především ve velkých firmách s více než 250 zaměstnanci, kde byla penetrace osobních počítačů téměř stoprocentní. Naopak nástupu moderních technologií odolávají zejména nejmenší podniky s méně než deseti zaměstnanci. Ty vlastní počítač v průměru „jen“ z necelých devadesáti procent. Podle ČSÚ používají počítače prakticky všechny finanční instituce, energetické, stavební a dopravní firmy, stejně jako provozovatelé ubytovacích služeb. Nejmenší podíl firem pracujících s počítačem pak dosud existuje ve zpracovatelských a rekreačních oblastech podnikání. O poznání více diferencovaná je situace v oblasti používání lokálních počítačových sítí. Ty jsou velmi rozšířené ve velkých firmách (přes 90 procent). Firmy s méně než padesáti zaměstnanci lokální sítě používaly pouze v 63 procentech případů, u nejmenších firem do deseti zaměstnanců podíl činil dokonce jen 45 procent.

Devět z deseti firemních počítačů bylo podle ČSÚ loni připojeno k internetu, nejčastěji s rychlostí 144 až 2000 kilobitů za sekundu (přes 60 procent). Podniků využívajících rychlost do 144 kilobitů za sekundu je přibližně 15 procent a nejvyšší rychlost nad dva megabity má k dispozici 14 procent podniků. Celkem 63 procent firem má vlastní webovou stránku, přičemž polovina z nich ji nechala vytvořit externím dodavatelem. Nejčastěji jsou internetové stránky určeny k prezentaci výrobků a služeb. Jen čtvrtina podniků však na webu zpřístupňuje katalog produktů a ceník. Pětina firem myslí na cizince a má stránky v cizojazyčné verzi, nejčastěji v angličtině, němčině, ruštině nebo ve francouzštině.

Stejně jako jednotlivci i podniky využívají internet při nákupech zboží a služeb. Čtyřicet procent firem vyhledává na webu informace o výrobcích a službách, které chtějí pořídit. Internet šetří čas také ve vztazích s veřejnou správou. Celých 64 procent podniků sleduje stránky orgánů veřejné správy a 57 procent z nich stahuje formuláře. Čtvrtina firem formuláře přímo na webu vyplňuje a odesílá a 7,5 procenta českých podniků podává elektronické přihlášky do veřejných výběrových řízení. Dalšími oblastmi, kde internet pomáhá, jsou průzkum trhu, zejména cen, finanční a bankovní služby, nábor zaměstnanců, jejich školení a vzdělávání.

Nejméně rozvinutou oblastí je mezi českými firmami překvapivě prozatím elektronické obchodování. Alespoň jedenkrát elektronický obchod uskutečnilo 29 procent českých firem, 25 procent podniků někdy absolvovalo elektronický nákup a 11 procent elektronický prodej. Firem, které přes internet realizují více než čtvrtinu nákupů, jsou však jen 4,5 procenta. V případě prodejů je to ještě méně, kolem 1,7 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít