Bez počítačů by firmy už nepřežily

14. května 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
14. května 2007, 00:00

INVESTICE DO ICT Počítače používá v České republice přes devadesát procent firem. Většina z nichž objevila i kouzlo internetu a aktivně ho k podnikání využívá. Přesto například v on-line obchodování Česko za cizinou stále výrazně zaostává. Bez informačních technologií by se v současnosti neobešla naprostá většina firem.

INVESTICE DO ICT Počítače používá v České republice přes devadesát procent firem. Většina z nichž objevila i kouzlo internetu a aktivně ho k podnikání využívá. Přesto například v on-line obchodování Česko za cizinou stále výrazně zaostává.

Bez informačních technologií by se v současnosti neobešla naprostá většina firem. Podle výzkumu Českého

statistického úřadu (ČSÚ) používalo počítač k podnikání v roce 2006 více než 94 procent společností. Celkem pak české firmy vlastnily přes milion počítačů.

Naprostou nezbytností se počítače ukázaly především ve velkých firmách s více než 250 zaměstnanci, kde byla penetrace osobních počítačů téměř stoprocentní. Naopak nástupu moderních technologií odolávají zejména nejmenší podniky s méně než deseti zaměstnanci. Ty vlastní počítač v průměru „jen“ z necelých devadesáti procent. Podle ČSÚ používají počítače prakticky všechny finanční instituce, energetické, stavební a dopravní firmy, stejně jako provozovatelé ubytovacích služeb. Nejmenší podíl firem pracujících s počítačem pak dosud existuje ve zpracovatelských a rekreačních oblastech podnikání. O poznání více diferencovaná je situace v oblasti používání lokálních počítačových sítí. Ty jsou velmi rozšířené ve velkých firmách (přes 90 procent). Firmy s méně než padesáti zaměstnanci lokální sítě používaly pouze v 63 procentech případů, u nejmenších firem do deseti zaměstnanců podíl činil dokonce jen 45 procent.

Devět z deseti firemních počítačů bylo podle ČSÚ loni připojeno k internetu, nejčastěji s rychlostí 144 až 2000 kilobitů za sekundu (přes 60 procent). Podniků využívajících rychlost do 144 kilobitů za sekundu je přibližně 15 procent a nejvyšší rychlost nad dva megabity má k dispozici 14 procent podniků. Celkem 63 procent firem má vlastní webovou stránku, přičemž polovina z nich ji nechala vytvořit externím dodavatelem. Nejčastěji jsou internetové stránky určeny k prezentaci výrobků a služeb. Jen čtvrtina podniků však na webu zpřístupňuje katalog produktů a ceník. Pětina firem myslí na cizince a má stránky v cizojazyčné verzi, nejčastěji v angličtině, němčině, ruštině nebo ve francouzštině.

Stejně jako jednotlivci i podniky využívají internet při nákupech zboží a služeb. Čtyřicet procent firem vyhledává na webu informace o výrobcích a službách, které chtějí pořídit. Internet šetří čas také ve vztazích s veřejnou správou. Celých 64 procent podniků sleduje stránky orgánů veřejné správy a 57 procent z nich stahuje formuláře. Čtvrtina firem formuláře přímo na webu vyplňuje a odesílá a 7,5 procenta českých podniků podává elektronické přihlášky do veřejných výběrových řízení. Dalšími oblastmi, kde internet pomáhá, jsou průzkum trhu, zejména cen, finanční a bankovní služby, nábor zaměstnanců, jejich školení a vzdělávání.

Nejméně rozvinutou oblastí je mezi českými firmami překvapivě prozatím elektronické obchodování. Alespoň jedenkrát elektronický obchod uskutečnilo 29 procent českých firem, 25 procent podniků někdy absolvovalo elektronický nákup a 11 procent elektronický prodej. Firem, které přes internet realizují více než čtvrtinu nákupů, jsou však jen 4,5 procenta. V případě prodejů je to ještě méně, kolem 1,7 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít