Bez peněz to zvládnou i úřady

22. ledna 2007, 00:00 - (ina, joh, jbn)
22. ledna 2007, 00:00

PLATEBNÍ KARTYV Česku stále existuje řada míst, kde nemůžete použít platební kartu a musíte zaplatit v hotovosti. Pochopitelné je to v trafice, méně již v obchodních řetězcích. Ne vždy je ale vina jen na straně prodejce.Nákupy a platby za služby si většina lidí zvykla uskutečňovat platební kartou.

PLATEBNÍ KARTY V Česku stále existuje řada míst, kde nemůžete použít platební kartu a musíte zaplatit v hotovosti. Pochopitelné je to v trafice, méně již v obchodních řetězcích. Ne vždy je ale vina jen na straně prodejce.

Nákupy a platby za služby si většina lidí zvykla uskutečňovat platební kartou. Tím se vyhýbají nutnosti nosit s sebou vyšší hotovost nebo třeba ověřovat pravost bankovek. Ovšem i dnes s tímto „plastovým“ přístupem k účtu všude neuspějete.

STÁTNÍ SPRÁVA VYLEZLA Z KONZERVY

Podnikatelé jistě vítají, že existenci platební karty už zaznamenala i státní správa a postupně možnost bezhotovostní platby zavádí. Zejména však ve větších obcích a městech. Kdo chce uhradit nedoplatky, může zajít do úřadu a zaplatit přímo v pokladně.

Jak je to při placení pokuty, pokud vás na silnici zastaví hlídka? Loni se uskutečnilo šetření, zda je ze strany řidičů dostatečný zájem o placení pokut přímo na místě přestupku právě platební kartou, takže změny jsou snad v dohledu.

MAKRO ŘEŠÍ CENU

Platit kartou nejde například v síti Makro. „Rádi bychom našim zákazníkům v této oblasti vyšli maximálně vstříc. Proto jednáme s téměř všemi bankovními ústavy. Největším problémem je, že banky si za použití karty účtují 1,2 až tři procenta z placené částky,“ vysvětluje mluvčí Makra Markéta Světlíková.

Makru se podle ní podařilo zajistit pro klienty možnost platby OK kartou GE Capital Bank. „A spolu s Komerční bankou jsme vyvinuli zcela nový projekt cobrandované karty, takzvané Makro karty. Ta je platební i zákaznickou kartou umožňující vstup do našich poboček,“ dodává. V jednání společnost Makro pokračuje i dál.

Z obdobných důvodů zatím nelze platit kartami v řetězcích Lidl a Kaufland. „Společnost Lidl plánuje zavedení plateb pomocí karet. Celý projekt je prozatím ve fázi příprav a přesný termín realizace zatím neznáme,“ říká mluvčí Lidlu Monika Šrámková.

DRÁHY SÁZEJÍ NA INTERNET Ještě nedávno u Českých drah prakticky neexistoval jiný způsob nákupu jízdenky než pouze za hotové u pokladen na nádraží. Dnes už je ale všechno jinak. Stále více železničních stanic totiž nabízí možnost zaplatit jízdné platební kartou, i když většinou pouze u vybraných pokladen.

Platební terminály jsou na více než 30 železničních stanicích, další nádraží nabízejí ve svých prostorách alespoň bankomat. Podle mluvčího železnic Aleše Ondrůje dráhy stále více sázejí na internetový prodej jízdenek, kde se dá platit pouze platební kartou. Tímto způsobem je nyní možné koupit jízdenky na přibližně 60 vlaků kategorií SuperCity, EuroCity a InterCity.

POŠTA: PRODĚLALI BYCHOM MILIONY

Poskytovatelé plateb pomocí platebních karet si účtují až pět procent z částky, kterou zákazník zaplatí. „Nelze se tomu vyhnout. A i když jsme se snažili najít nejlevnější nabídku, spočítali jsme ztrátu na desítky milionů korun ročně,“ vysvětluje mluvčí České pošty Ivo Mravinac, proč se tato instituce platebním kartám vyhýbá. Nejlevnější nabídka byla 1,7 procenta z tržeb placených kartou.

Jen málo přímých plateb na poště přitom přesahuje 300 korun, což je hranice, od níž se podle propočtů obchodníkům příjem karet vyplatí. Pošta navíc nemusí lákat nové zákazníky, protože pro domácnosti je fakticky monopolním dodavatelem listovních

zásilek.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít