Bez peněz to zvládnou i úřady

22. ledna 2007, 00:00 - (ina, joh, jbn)
22. ledna 2007, 00:00

PLATEBNÍ KARTYV Česku stále existuje řada míst, kde nemůžete použít platební kartu a musíte zaplatit v hotovosti. Pochopitelné je to v trafice, méně již v obchodních řetězcích. Ne vždy je ale vina jen na straně prodejce.Nákupy a platby za služby si většina lidí zvykla uskutečňovat platební kartou.

PLATEBNÍ KARTY V Česku stále existuje řada míst, kde nemůžete použít platební kartu a musíte zaplatit v hotovosti. Pochopitelné je to v trafice, méně již v obchodních řetězcích. Ne vždy je ale vina jen na straně prodejce.

Nákupy a platby za služby si většina lidí zvykla uskutečňovat platební kartou. Tím se vyhýbají nutnosti nosit s sebou vyšší hotovost nebo třeba ověřovat pravost bankovek. Ovšem i dnes s tímto „plastovým“ přístupem k účtu všude neuspějete.

STÁTNÍ SPRÁVA VYLEZLA Z KONZERVY

Podnikatelé jistě vítají, že existenci platební karty už zaznamenala i státní správa a postupně možnost bezhotovostní platby zavádí. Zejména však ve větších obcích a městech. Kdo chce uhradit nedoplatky, může zajít do úřadu a zaplatit přímo v pokladně.

Jak je to při placení pokuty, pokud vás na silnici zastaví hlídka? Loni se uskutečnilo šetření, zda je ze strany řidičů dostatečný zájem o placení pokut přímo na místě přestupku právě platební kartou, takže změny jsou snad v dohledu.

MAKRO ŘEŠÍ CENU

Platit kartou nejde například v síti Makro. „Rádi bychom našim zákazníkům v této oblasti vyšli maximálně vstříc. Proto jednáme s téměř všemi bankovními ústavy. Největším problémem je, že banky si za použití karty účtují 1,2 až tři procenta z placené částky,“ vysvětluje mluvčí Makra Markéta Světlíková.

Makru se podle ní podařilo zajistit pro klienty možnost platby OK kartou GE Capital Bank. „A spolu s Komerční bankou jsme vyvinuli zcela nový projekt cobrandované karty, takzvané Makro karty. Ta je platební i zákaznickou kartou umožňující vstup do našich poboček,“ dodává. V jednání společnost Makro pokračuje i dál.

Z obdobných důvodů zatím nelze platit kartami v řetězcích Lidl a Kaufland. „Společnost Lidl plánuje zavedení plateb pomocí karet. Celý projekt je prozatím ve fázi příprav a přesný termín realizace zatím neznáme,“ říká mluvčí Lidlu Monika Šrámková.

DRÁHY SÁZEJÍ NA INTERNET Ještě nedávno u Českých drah prakticky neexistoval jiný způsob nákupu jízdenky než pouze za hotové u pokladen na nádraží. Dnes už je ale všechno jinak. Stále více železničních stanic totiž nabízí možnost zaplatit jízdné platební kartou, i když většinou pouze u vybraných pokladen.

Platební terminály jsou na více než 30 železničních stanicích, další nádraží nabízejí ve svých prostorách alespoň bankomat. Podle mluvčího železnic Aleše Ondrůje dráhy stále více sázejí na internetový prodej jízdenek, kde se dá platit pouze platební kartou. Tímto způsobem je nyní možné koupit jízdenky na přibližně 60 vlaků kategorií SuperCity, EuroCity a InterCity.

POŠTA: PRODĚLALI BYCHOM MILIONY

Poskytovatelé plateb pomocí platebních karet si účtují až pět procent z částky, kterou zákazník zaplatí. „Nelze se tomu vyhnout. A i když jsme se snažili najít nejlevnější nabídku, spočítali jsme ztrátu na desítky milionů korun ročně,“ vysvětluje mluvčí České pošty Ivo Mravinac, proč se tato instituce platebním kartám vyhýbá. Nejlevnější nabídka byla 1,7 procenta z tržeb placených kartou.

Jen málo přímých plateb na poště přitom přesahuje 300 korun, což je hranice, od níž se podle propočtů obchodníkům příjem karet vyplatí. Pošta navíc nemusí lákat nové zákazníky, protože pro domácnosti je fakticky monopolním dodavatelem listovních

zásilek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít