Bez nájemců se nestaví

11. února 2010, 13:01 - Renata Lichtenegerová
11. února 2010, 13:01

Nabídka nových podnikatelských prostor se v loňském roce skoro zastavila. Developeři zahájili výstavbu pouze tehdy, když měli předjednaného nájemce. Ani letos tomu nebude jinak.

Běloruská společnost Alutech začíná na českém trhu z CTParku Bor.

Autor: DTZ

Zájem pramalý, nová nabídka prakticky žádná. Taková je v oblasti komerčních nemovitostí bilance za loňský rok. Poptávka po nájmu podnikatelských prostor loni v Česku podle společnosti Colliers International dosáhla objemu zhruba 375 tisíc metrů čtverečních, tudíž klesla o 45 procent.

Developerské společnosti proto nezačínaly stavět logistické a průmyslové nemovitosti bez předjednaného nájemce, a nabídka nových podnikatelských prostor se tak prakticky zastavila. Vývoj v letošním roce bude prý tomu loňskému velice podobný. Ani letos se nebude stavět spekulativně.

Jediný významný projekt

Letošní rok by ale podle konzultanta poradenské společnosti DTZ Martina Šumery mohl přinést trhu komerčních nemovitostí určitou stabilizaci. „Ve srovnání s rokem 2009 očekáváme letos zvýšenou aktivitu zahraničních investorů, hlavně výrobních společností. Budou směřovat především do regionů s dobrou dopravní dostupností a s vyšší nezaměstnaností,“ konstatuje Šumera s tím, že u daného typu investorů se také zvyšuje zájem o pronájem prostor proti jejich koupi.

Na konci roku 2009 dosáhla celková výměra logistických a průmyslových ploch v České republice téměř 350 hektarů metrů čtverečních. Necelá polovina z nich se nachází v okolí Prahy, kde se podnikatelských prostor postavila loni většina. V mimopražských regionech se aktivita utlumila.

Největší loňskou výstavbou v rámci jednoho projektu byl Panattoni Park Prague Airport, kde developer Panattoni postavil tři haly o celkové výměře 50 tisíc metrů čtverečních.

V současnosti je ve výstavbě 64 tisíc metrů čtverečních logistických a průmyslových ploch. Za významnější projekt je možné označit pouze plně předpronajatý Logistics Park Lovosice o rozloze 42 tisíc metrů čtverečních developera HB Reavis.

Řada developerských projektů byla pozastavena či zrušena a stavitelé se teď snaží v první řadě pronajmout volné prostory. Pro nájemce to prý představuje možnost vyjednat si menší nájemné.

Firmy se stěhují Podle společnosti DTZ jsou v současnosti pro trh průmyslových nemovitostí v Česku typické stěhování za výhodnějšími podmínkami, vyšší zájem ze strany obchodních a distribučních firem, ale i pozvolna vzrůstající poptávka po výrobních prostorách. Nájemci, mezi nimiž nechybějí ani firmy, které nově vstoupily na tuzemský trh, využívají velkého objemu neobsazených skladů a ochoty developerů nabízet bonusy nebo snižovat nájemné. Průměrná velikost poptávky po skladových prostorách se pohybuje kolem 4200 metrů čtverečních a mezi zájemci dominují firmy, jež se chtějí stěhovat ze starších, nevyhovujících a na provoz často nákladných objektů. Příkladem úspěšné relokace je nedávná transakce české logistické společnosti DME, která si pronajala dva tisíce metrů čtverečních v D8 European Parku v Kozomíně. Do nového útočiště, zhruba devět kilometrů severně od Prahy, se přestěhovala z areálu v Praze-Ruzyni. |POPTÁVKA PO PRŮMYSLOVÝCH PROSTORÁCH|
|
lokalita - procenta z celkové poptávky okolí Prahy - 60 % jižní Morava - 17 % Slezsko - 8 % severovýchodní Čechy - 6 % západní Čechy - 5 % střední Čechy a dálnice D1 - 3 % střední Morava - 1 % Pramen: DTZ | Zcela nově na český trh vstoupila běloruská společnost Alutech. Specializuje se na výrobu stavebních komponent z hliníku a plánuje expanzi do západní Evropy. S ohledem na tento plán hledala skladové plochy u dálnice D5, poblíž německých hranic. Od ledna využívá 3000 metrů čtverečních skladových a administrativních ploch v projektu CTPark Bor. Do množiny významnějších stěhování spadá i projekt společnosti Retrim-CZ, která je součástí koncernu DuPont. Retrim se rozhodl přestěhovat ze starších nájemních prostor do nové, na míru postavené haly v průmyslové zóně Holešov I. Prostory nebudou **

Nové podmínky na trhu si vyžádají změny v budoucích developerských projektech. „Už nebude stačit prokázat proveditelnost projektu, ale opravdu dlouhodobou udržitelnost využití, tedy možnosti pronájmu,“ říká Jiří Fajkus z realitní společnosti Real Spektrum.

V posledním čtvrtletí loňského roku se nejvyšší nájemné v moderních logistických prostorách pohybovalo v Praze a okolí mezi 3,60 až 4,30 eura, v regionech v rozmezí 3,20 až 4,25 eura za metr čtvereční a měsíc. V meziročním srovnání tak zaznamenalo nejvyšší 6,5procentní pokles. Situace se ale podle analytiků může brzy obrátit. Zastavení výstavby prý postupně povede k poklesu nabídky a omezený výběr volných prostor bude vytvářet tlak na růst nájemného.

Loňský rok znamenal přeskupení sil na straně developerů. Vedoucí pozici na trhu zaujala společnost VGP, které patří 39 procent ze všech v loňském roce pronajatých ploch. Následuje developer CTP s 20 procenty, který trhu v uplynulých letech jednoznačně dominoval. Třetím nejsilnějším hráčem je s 18 procenty Prologis.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít