Bez moderní techniky se firmy neobejdou

04. června 2007, 00:00 - admin
04. června 2007, 00:00

KOMUNÁLNÍ VOZIDLA Do kategorie podnikatelských automobilů patří také takzvaná speciální vozidla. Například společnost Komwag používá na úklid komunikací šest desítek podobných vozů. Jaro je dobou rozsáhlého úklidu komunikací po zimě. Vozový park komunálních služeb tak míří do terénu.

KOMUNÁLNÍ VOZIDLA Do kategorie podnikatelských automobilů patří také takzvaná speciální vozidla. Například společnost Komwag používá na úklid komunikací šest desítek podobných vozů. Jaro je dobou rozsáhlého úklidu komunikací po zimě. Vozový park komunálních služeb tak míří do terénu. To je určitě dobrý důvod podívat se na to, s jakými stroji se dají udržovat silnice i chodníky ve městech. „Řadu služeb, které naše společnost zajišťuje, bychom si bez spolehlivé techniky dokázali jen těžko představit,“ říká technický ředitel společnosti Komwag Jan Petružálek. Podle něj se vyplatí investovat do takové techniky, která je využitelná po celý rok. Řada firem proto dává přednost vozidlům s variabilními nástavbami. VARIABILITA NA PRVNÍM MÍSTĚ Vozový park společnosti Komwag čítá více než 60 vozů, s nimiž denně zajišťuje svoz odpadu a úklid komunikací. Pro celoroční čištění silnic slouží jako základ vůz Mercedes Benz Atego. V letní výbavě jezdí se zametací nástavbou Bucher Schörling Cityfant 60, jejíž pracovní záběr je až 2,3 metru (při instalaci talířového i válcového kartáče). Na zimní práce je určena nástavba sypače Giletta KS 2500 (zásobník na posyp pojme 2,5 krychlového metru posypových materiálů a má automatické dávkování) a sněhový pluh Giletta MC 32 o šířce 2,4 metru. V letním období používá Komwag ke skrápění komunikací, chodníků i dalších veřejných prostranství vůz Multicar M30 Fumo. Ten nabízí cisternovou nástavbu Simed NCS 2000 o objemu dva metry krychlové vody, jejíž splachovací lišta má pracovní záběr o šířce 2,4 metru. I tento stroj je variabilní - pro zimní provoz (zejména pro odklízení sněhu) se používá nástavba sypače Simed SVS 1.0 E (se zásobníkem o objemu jeden metr krychlový) a silniční kartáč Simed MZS 160 Z se záběrem kartáče 1,6 metru. K celoročnímu mechanickému čištění chodníků používá Komwag vozidlo Bucher City Cat 2020 XL se třemi pracovními kartáči o pracovním záběru až 2,66 metru. Tento vůz je vybaven třísetlitrovou nádrží na skrápění čištěného povrchu a také zásobníkem na nečistoty, který pojme až dva metry krychlové špíny. Řadu měst a obcí trápí neukáznění majitelé psů, kteří -přestože mají k dispozici speciální odpadkové koše a pytlíky na psí exkrementy - se neobtěžují po svých mazlíčcích uklízet. I na to ale existuje řešení - motorová čtyřkolka Yamaha YFM 3540 FWAN Bruin s nástavbou SE 01. Toto speciálně upravené vozidlo sbírá v pražských ulicích a parcích psí exkrementy. A nezahálí ani v zimě - po zapojení vlečného sypače a nasazení radlice se využívá pro odklízení sněhu a sypání chodníků. PŘÍLIŠ STARÝ PARK**

Samostatnou kapitolou je vozový park údržbářů dálnic, rychlostních komunikací i silnic všech tříd a komunikací na území měst a obcí. Ten vyniká nejen počtem vozidel, ale zejména různorodostí jejich typů a hlavně stáří. I přes jistou modernizaci vyjíždí zejména v zimě na odklízení sněhových kalamit prakticky všechno, co má kola. Potkat tak 30 let starý sypač značky Liaz není vůbec nic mimořádného.

Sami cestáři si stěžují na vysoké stáří svých vozidel, odpověď je ale vždycky jedna - nejsou peníze. Letošní mírná zima sice ušetřila peníze na zimní úklid, ty ale půjdou na údržbu a zejména pak opravy silnic v létě.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít