Bez leasingu firmy konkurenci nezvládnou, reforma je pouze začátkem

21. července 2003, 00:00 - Dana Rybáková
21. července 2003, 00:00

říká předseda pražské hospodářské komory Petr KuželPokud stát sebere podnikatelům výhody spojené s leasingem, bude to jen jedno z dalších košťat, kterými je chce vymést z Českých zemí. O tom je přesvědčen předseda Hospodářské komory hl. m. Prahy Petr Kužel.

říká předseda pražské hospodářské komory Petr Kužel

Pokud stát sebere podnikatelům výhody spojené s leasingem, bude to jen jedno z dalších košťat, kterými je chce vymést z Českých zemí. O tom je přesvědčen předseda Hospodářské komory hl. m. Prahy Petr Kužel.

* Ministr financí se nechce vzdát myšlenky zrušit výhody leasingu spojené s možností odečítat splátky z daňového základu. Do podzimu by měl připravit příslušný věcný návrh zákona. Co na to podnikatelé?

Leasing je dnes nejsnazší nástroj, jakým může podnikatel dosáhnout na financování. A platí to pro všechny firmy bez rozdílu velikosti. Je to jeden z nástrojů, které podnikatel potřebuje, ať jde o nákup automobilů nebo strojů. Například začínající podnikatel autodopravce si v leasingové společnosti velmi jednoduše koupí výrobní prostředky. Pokud by si na potřebné automobily chtěl vzít úvěr, bude mít jako firma bez historie v bance problémy a peníze nejspíš nedostane. Nebo jiný příklad. Středně velká firma dostane zakázku a pro nákup nového strojového zařízení, které bude potřebovat, je leasing jednou z nejjednodušších cest, protože může využít například zrychlené odpisy.

* Uvedl jste, že leasing je nejjednodušší cesta k pořízení potřebného vybavení podnikatelů. Co by se na tom změnilo, kdyby se splátky už nedaly odečítat z daňového základu?

Myslím, že už měsíc všichni vědí, že vstoupíme do Evropské unie a už začínají chápat, že evropský byznys není úplně volný byznys. Je sešněrován spoustou nařízení a firmy se jim musí přizpůsobovat. Podnikatel bude muset dávat dva až tři roky nejméně dvacet procent ze zisku na rozvoj firmy, aby ustál náraz evropského trhu. Když mu vezmou výhody leasingu, nemusí být schopen obstát v konkurenci. Zvlášť, když vezmeme v úvahu všechny dopady reformy veřejných financí na podnikatelskou sféru. Jak potom máme obstát v konkurenci se západními podnikateli? Oni mají jiné podmínky k podnikání. Naprosto nechápu, co tím ministerstvo financí zamýšlí.

* Jaká je šance, že tento nápad nakonec vyšumí do ztracena?

Myslím, že mohu říci, že hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy, Svaz obchodu a cestovního ruchu, agrární komory a další zástupci podnikatelů udělají všechno, aby tato věc nespatřila světlo světa. Jaká je ale šance, že ministr financí tuto myšlenku opustí, to si netroufnu odhadnout.

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít