Bez leasingu firmy konkurenci nezvládnou, reforma je pouze začátkem

21. července 2003, 00:00 - Dana Rybáková
21. července 2003, 00:00

říká předseda pražské hospodářské komory Petr KuželPokud stát sebere podnikatelům výhody spojené s leasingem, bude to jen jedno z dalších košťat, kterými je chce vymést z Českých zemí. O tom je přesvědčen předseda Hospodářské komory hl. m. Prahy Petr Kužel.

říká předseda pražské hospodářské komory Petr Kužel

Pokud stát sebere podnikatelům výhody spojené s leasingem, bude to jen jedno z dalších košťat, kterými je chce vymést z Českých zemí. O tom je přesvědčen předseda Hospodářské komory hl. m. Prahy Petr Kužel.

* Ministr financí se nechce vzdát myšlenky zrušit výhody leasingu spojené s možností odečítat splátky z daňového základu. Do podzimu by měl připravit příslušný věcný návrh zákona. Co na to podnikatelé?

Leasing je dnes nejsnazší nástroj, jakým může podnikatel dosáhnout na financování. A platí to pro všechny firmy bez rozdílu velikosti. Je to jeden z nástrojů, které podnikatel potřebuje, ať jde o nákup automobilů nebo strojů. Například začínající podnikatel autodopravce si v leasingové společnosti velmi jednoduše koupí výrobní prostředky. Pokud by si na potřebné automobily chtěl vzít úvěr, bude mít jako firma bez historie v bance problémy a peníze nejspíš nedostane. Nebo jiný příklad. Středně velká firma dostane zakázku a pro nákup nového strojového zařízení, které bude potřebovat, je leasing jednou z nejjednodušších cest, protože může využít například zrychlené odpisy.

* Uvedl jste, že leasing je nejjednodušší cesta k pořízení potřebného vybavení podnikatelů. Co by se na tom změnilo, kdyby se splátky už nedaly odečítat z daňového základu?

Myslím, že už měsíc všichni vědí, že vstoupíme do Evropské unie a už začínají chápat, že evropský byznys není úplně volný byznys. Je sešněrován spoustou nařízení a firmy se jim musí přizpůsobovat. Podnikatel bude muset dávat dva až tři roky nejméně dvacet procent ze zisku na rozvoj firmy, aby ustál náraz evropského trhu. Když mu vezmou výhody leasingu, nemusí být schopen obstát v konkurenci. Zvlášť, když vezmeme v úvahu všechny dopady reformy veřejných financí na podnikatelskou sféru. Jak potom máme obstát v konkurenci se západními podnikateli? Oni mají jiné podmínky k podnikání. Naprosto nechápu, co tím ministerstvo financí zamýšlí.

* Jaká je šance, že tento nápad nakonec vyšumí do ztracena?

Myslím, že mohu říci, že hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy, Svaz obchodu a cestovního ruchu, agrární komory a další zástupci podnikatelů udělají všechno, aby tato věc nespatřila světlo světa. Jaká je ale šance, že ministr financí tuto myšlenku opustí, to si netroufnu odhadnout.

FOTO: ČTK

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít