Bez cizinců se neobejdeme

10. září 2007, 11:23 - Pavel Hanslíček
10. září 2007, 11:23

Václav Klička

Společnost Rieter CZ se v Česku daří. Na jaře získala v soutěži Podnikatelský projekt roku 2006 první cenu v kategorii „Projekt s největším inovačním potenciálem“, v polovině srpna zase oznámila, že přijme 170 nových pracovníků a vybuduje další výrobní halu. Firma ve svých čtyřech tuzemských závodech zaměstnává 1500 lidí a vyrábí dopřádací stroje, strojírenské díly a komponenty pro automobilový průmysl. Loni její obrat dosáhl 4,3 miliardy korun. O rozšiřování výroby, čínské konkurenci, inovacích a situaci na trhu práce hovořil týdeník EURO s výkonným ředitelem Rieter CZ Václavem Kličkou.

EURO: Velkou část produkce Rieteru tvoří textilní stroje. Jak se daří expandovat v odvětví považovaném v Česku za útlumové? KLIČKA: Do státního podniku Elitex, předchůdce Rieteru, jsem přišel v říjnu 1990. Podnik tehdy svoji produkci vyvážel téměř stoprocentně na základě mezivládních obchodních dohod do tehdejšího SSSR. Ty přestaly začátkem roku 1991 platit ze dne na den a firma měla navíc na skladě vyrobené stroje na rok dopředu. Moje strategie spočívala v rychlém nalezení finančně silného partnera, který by využil náš inovační potenciál v oboru bezvřetenového předení. Elitex totiž disponoval kvalitní vývojovou a výzkumnou základnou. Takového partnera jsme našli ve společnosti Rieter. V roce 2000 byla společnost přejmenována na Rieter CZ a postupně přebírala stále více kompetencí ve výrobě i ve vývoji. Loni jsme vyrobili textilní stroje za více než tři miliardy korun a letos počítáme s dalším nárůstem.

EURO: Nebojíte se, že o technologii přijdete, vzhledem k tomu, že velkou část textilních strojů vyvážíte do Číny? KLIČKA: Fakt, že se textilní výroba přesunuje do zemí s levnou pracovní silou a silnou surovinovou základnou, nelze pominout. Rizika plynoucí z dodávek na čínský trh omezujeme velkým důrazem na vlastní vývoj. Díky neustálým inovacím jsme oproti případným čínským napodobitelům vždy o krok vepředu. V minulosti k napodobování našich textilních strojů docházelo, nicméně dnes to již pro řadu čínských výrobců není zajímavé a soustředí se na jiné obory.

EURO: Získali jste ocenění za inovace, o nichž se mluví jako o motoru ekonomické rozvoje. Kde vidíte hlavní slabiny tuzemského výzkumu? KLIČKA: V Česku jsme již delší dobu svědky úsilí každé vlády vymyslet jednoduché podmínky pro podporu výzkumu a vývoje. Jednou z institucí, která má tuto problematiku na starost, je Rada vlády pro vědu a výzkum, kam jsem jako host tři roky docházel. Zde jsem nabyl pocitu, že shodnout se na nějakém řešení je v českém prostředí obtížné. Doporučoval bych proto skončit s neustálým experimentováním a „nakoupit“ nějaký vyzkoušený funkční model podpory vědy a výzkumu nejvhodnější pro naše ekonomické prostředí.

EURO: Neobáváte se, že pro další rozšiřování výroby nenajdete dost lidí? KLIČKA: Již dnes desetinu našich zaměstnanců tvoří cizinci z Polska, Slovenska a Ukrajiny. Nyní česká vláda uvažuje o zelených kartách pro občany Bulharska a Rumunska. V tom však záchranu nevidím, tamní politici chtějí spíš přilákat investice k nim, než aby jejich lidé odcházeli do zahraničí. Proto stále stavíme především na českých pracovnících, kterým nabízíme možnost profesně rozvíjet při práci na mezinárodních projektech. Takovou příležitostí je například naše technologické centrum zaměstnávající přes sto specialistů a pracující na vývoji pro celý koncern. Na největší nedostatek zaměstnanců narážíme v oblasti dodávek pro automobilový průmysl, a to často i u jednodušších činností. Myslím, že by vláda měla rychle reagovat na nízkou nezaměstnanost a motivovat k práci i lidi s nižší kvalifikací.

EURO: Nedonutí časem nedostatek a případně cena pracovní síly firmy, jako je Rieter, přesouvat výrobu do méně rozvinutých zemích? KLIČKA: To je přirozený vývoj. Již dnes koncern Rieter v Číně zaměstnává šest set lidí. Přesouváme sem méně kvalifikovanou práci a výrobu objemných částí textilních strojů. V Česku naopak zůstává produkce s vysokou přidanou hodnotou a samozřejmě technologický vývoj. Nějakého masového odlivu práce a významného zvýšení nezaměstnanosti se ale neobávám.

EURO: Expandujete i ve výrobě pro automobilky. Jak nahlížíte na obavy, že Česko se na této výrobě stává příliš závislé? KLIČKA: Automobilový průmysl přinesl mnoho šancí velkému počtu tuzemských subdodavatelů, kteří musejí splňovat vysoké podmínky kvality a spolehlivosti. Sám jsem se podílel na projektu vybudování našeho závodu s 200 zaměstnanci na výrobu složitých nástrojů a forem pro díly do automobilů. Mohu zodpovědně říci, že takto vysoce kvalifikovaní pracovníci nejsou vůbec závislí na jednom oboru - se svojí kvalifikací se lehce uplatní v jakémkoli dalším strojírenském odvětví.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít