Article, show

Berte krizi jako šanci

05. března 2009, 06:03 - Tomáš Stingl
05. března 2009, 06:03

Krizi lze chápat i jako příležitost. Tak lze shrnout vzkaz, který dali odborníci podnikatelům minulý týden na seminářích v Praze a Plzni. Ty otevřely letošní sérii Podnikatelských setkání týdeníku Profit.

Zachovejte chladnou hlavu, apokalypsa se nekoná. Globální finanční krize s sebou přináší i ledacos pozitivního a pro schopného podnikatele může v mnohém znamenat i novou šanci. Zhruba do tohoto motta lze shrnout vystoupení odborníků, kteří minulý týden diskutovali s podnikateli v Praze a v Plzni na prvních dvou letošních Podnikatelských setkáních týdeníku Profit.

Oba semináře zaplnili podnikatelé do posledního místečka a optimismus do žil se jim snažili nalít například zástupci Komerční banky a vládní agentury CzechInvest. Ti mluvili o současné situaci v čerpání dotací z evropských fondů. Krize může podle nich znamenat zmenšení konkurence. „Například do operačního programu Inovace bylo původně registrováno na 300 zájemců. Plně zkompletovaných žádostí ale dosud dorazilo jen zhruba padesát. Je vidět, že mnozí žadatelé nemají peníze a žádost odkládají. Naopak firmy, které vytrvají, tak mají obrovskou šanci, že jejich žádost bude přijata,“ uvedla Blanka Bendlová, ředitelka regionální kanceláře CzechInvestu pro Plzeňský kraj.

Bendlová také upozornila na novinku v programu Záruka, na který běží pro žadatele o dotaci od února druhá výzva. Prostřednictvím tohoto programu může žadatel získat u Českomoravské záruční a rozvojové banky garanci za komerční úvěr. „Nově je možné tento program kumulovat i s další podporou. Například s programy Rozvoj, Potenciál nebo Prosperita,“ informovala Bendlová.

Levnější zaměstnanci a více veřejných zakázek

Za pozitivní trend pro tuzemskou ekonomiku označili odborníci pokles dříve příliš silné koruny a zlevnění pohonných hmot. „Srazit náklady lze nyní téměř všude. I na mzdách zaměstnanců. Pracovní trh se rázem otočil o 180 stupňů. Firmy mohou tlačit platy dolů, protože uchazeč o zaměstnání ví, že dnes už není tak lehké najít práci,“ připomněl Pavel Šebek, místopředseda představenstva Krajské hospodářské komory Střední Čechy.

Podle kladenského primátora Dana Jiránka by nyní mohly a měly české ekonomice pomoci také nové zakázky od samospráv. „Jestli mají krajské úřady a municipality někdy investovat, pak ten správný čas je právě teď. Bude to dobře pro všechny. Firmy budou mít nové zakázky, do ekonomiky se napumpují další peníze. A úřady budou mít zase lepší výběr. Například my jsme nedávno vyhlásili výběrové řízení na dodávku kancelářské techniky. V minulých letech se nám do podobných tendrů hlásily dvě tři firmy. Teď jsme měli snad 15 zájemců,“ ilustruje primátor Kladna.

Věřte komoditám

Na to, že v době krize se otevírají i příležitosti pro investice do komodit, poukázal na seminářích Vratislav Svoboda, předseda představenstva společnosti Atlantik finanční trhy (vlevo). „Zejména cena ropy se zřejmě nemůže dlouhodobě udržet tak nízko, jak je nyní. Ropy je obecně málo a poptávka po ní trvá. Takže cena poroste.“

Za investiční příležitost lze podle Svobody stále považovat i zlato či stříbro. „Krize znovu rozvířila diskuzi o krytí peněz zlatem. Poptávka po něm s velkou pravděpodobností poroste, a proto je možné ještě další zdražování tohoto cenného kovu,“ uvedl Svoboda.

O finanční krizi a aktuální situaci v čerpání evropských fondů bude řeč i na dalších Podnikatelských setkáních Profitu. To nejbližší se koná již tuto středu od 16 hodin v ostravském hotelu Imperial.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít