Bernard radí, jak na voliče

02. dubna 2010, 12:39 - Táňa Králová
02. dubna 2010, 12:39

Volby

Někdo dlouhodobě zneužívá sociální dávky. Při volbách pak hodí hlas politikům, kteří mu to umožňují. Jiný maká a vydělává na toho, kterému se dělat nechce. Oba mají stejné volební právo. Jenže i o něm platí, že co je zadarmo, toho si lidé neváží. A voliči se pak dělí na zodpovědné a nezodpovědné. Pivovarník Stanislav Bernard proto navrhuje zavést volební poplatek pro každého občana. „Jednoduše by se tím odstranila jedna z velkých slabin demokracie, kterou je syndrom technologie moci,“ tvrdí. Co tím myslí?
„Bezskrupulózní politici, kterým je srdečně jedno, kam země a její ekonomika směřují, velmi dobře pochopili jednu věc. Stačí zkorumpovat voliče neuvěřitelnými sliby, ať to stojí, co to stojí. Dobře vědí, že ve společnosti je vždy určitá – nikoli malá – skupina lidí, řekněme snadno zmanipulovatelných, která se nezajímá o podstatu problémů. V životě jsou méně úspěšní a přirozeně závidí těm úspěšným. Bezcharakterní politici před volbami míří na jejich nejnižší pudy, přiživují jejich negativní pohled na svět. Zneužívají je k tomu, aby se dostali k moci. Většina těchto voličů, kteří jen reagují na nesplnitelné sliby politiků, by ale nebyla ochotna zaplatit třeba stokorunu za to, aby šla volit. Podívejme se, co vyvolal třicetikorunový poplatek u lékaře,“ připomíná Stanislav Bernard. Nikde není psáno, že volby jsou zadarmo. Navíc by to jen prospělo státní pokladně, jejíž stav je dnes jedním z nejtíživějších problémů naší země. Volby by se totiž staly rozpočtově neutrálními. Jak Bernard dodává, není odborníkem na ústavní právo, ale myslí si, že zpoplatněním voleb by se nenarušil princip rovnosti, a už vůbec ne solidarity se slabými, nemocnými či jinak potřebnými. Právě naopak.
Pivovarník připojuje představu, jak určit výši poplatku: „Propočítala by se z nákladů voleb minulých let. Současně by bylo nutné uzákonit absolutní zákaz, aby strany tyto poplatky lidem jakýmkoliv způsobem hradily. Zároveň s tím by byl zřízen zvláštní volební soud, který by bezodkladně řešil případné problémy, neboť běžné soudy nejsou schopny reagovat v reálném čase,“ předpokládá Bernard. „Tento zdánlivě drobný krok by způsobil obrovskou akceleraci vývoje země a její ekonomiky. A to proto, že ve volbách by konečně začali vítězit lidé se zdravým selským rozumem nabízející skutečná řešení, a ne technologové moci korumpující voliče,“ dodává.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít