Bernard radí, jak na voliče

02. dubna 2010, 12:39 - Táňa Králová
02. dubna 2010, 12:39

Volby

Někdo dlouhodobě zneužívá sociální dávky. Při volbách pak hodí hlas politikům, kteří mu to umožňují. Jiný maká a vydělává na toho, kterému se dělat nechce. Oba mají stejné volební právo. Jenže i o něm platí, že co je zadarmo, toho si lidé neváží. A voliči se pak dělí na zodpovědné a nezodpovědné. Pivovarník Stanislav Bernard proto navrhuje zavést volební poplatek pro každého občana. „Jednoduše by se tím odstranila jedna z velkých slabin demokracie, kterou je syndrom technologie moci,“ tvrdí. Co tím myslí?
„Bezskrupulózní politici, kterým je srdečně jedno, kam země a její ekonomika směřují, velmi dobře pochopili jednu věc. Stačí zkorumpovat voliče neuvěřitelnými sliby, ať to stojí, co to stojí. Dobře vědí, že ve společnosti je vždy určitá – nikoli malá – skupina lidí, řekněme snadno zmanipulovatelných, která se nezajímá o podstatu problémů. V životě jsou méně úspěšní a přirozeně závidí těm úspěšným. Bezcharakterní politici před volbami míří na jejich nejnižší pudy, přiživují jejich negativní pohled na svět. Zneužívají je k tomu, aby se dostali k moci. Většina těchto voličů, kteří jen reagují na nesplnitelné sliby politiků, by ale nebyla ochotna zaplatit třeba stokorunu za to, aby šla volit. Podívejme se, co vyvolal třicetikorunový poplatek u lékaře,“ připomíná Stanislav Bernard. Nikde není psáno, že volby jsou zadarmo. Navíc by to jen prospělo státní pokladně, jejíž stav je dnes jedním z nejtíživějších problémů naší země. Volby by se totiž staly rozpočtově neutrálními. Jak Bernard dodává, není odborníkem na ústavní právo, ale myslí si, že zpoplatněním voleb by se nenarušil princip rovnosti, a už vůbec ne solidarity se slabými, nemocnými či jinak potřebnými. Právě naopak.
Pivovarník připojuje představu, jak určit výši poplatku: „Propočítala by se z nákladů voleb minulých let. Současně by bylo nutné uzákonit absolutní zákaz, aby strany tyto poplatky lidem jakýmkoliv způsobem hradily. Zároveň s tím by byl zřízen zvláštní volební soud, který by bezodkladně řešil případné problémy, neboť běžné soudy nejsou schopny reagovat v reálném čase,“ předpokládá Bernard. „Tento zdánlivě drobný krok by způsobil obrovskou akceleraci vývoje země a její ekonomiky. A to proto, že ve volbách by konečně začali vítězit lidé se zdravým selským rozumem nabízející skutečná řešení, a ne technologové moci korumpující voliče,“ dodává.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít