Bernard radí, jak na voliče

02. dubna 2010, 12:39 - Táňa Králová
02. dubna 2010, 12:39

Volby

Někdo dlouhodobě zneužívá sociální dávky. Při volbách pak hodí hlas politikům, kteří mu to umožňují. Jiný maká a vydělává na toho, kterému se dělat nechce. Oba mají stejné volební právo. Jenže i o něm platí, že co je zadarmo, toho si lidé neváží. A voliči se pak dělí na zodpovědné a nezodpovědné. Pivovarník Stanislav Bernard proto navrhuje zavést volební poplatek pro každého občana. „Jednoduše by se tím odstranila jedna z velkých slabin demokracie, kterou je syndrom technologie moci,“ tvrdí. Co tím myslí?
„Bezskrupulózní politici, kterým je srdečně jedno, kam země a její ekonomika směřují, velmi dobře pochopili jednu věc. Stačí zkorumpovat voliče neuvěřitelnými sliby, ať to stojí, co to stojí. Dobře vědí, že ve společnosti je vždy určitá – nikoli malá – skupina lidí, řekněme snadno zmanipulovatelných, která se nezajímá o podstatu problémů. V životě jsou méně úspěšní a přirozeně závidí těm úspěšným. Bezcharakterní politici před volbami míří na jejich nejnižší pudy, přiživují jejich negativní pohled na svět. Zneužívají je k tomu, aby se dostali k moci. Většina těchto voličů, kteří jen reagují na nesplnitelné sliby politiků, by ale nebyla ochotna zaplatit třeba stokorunu za to, aby šla volit. Podívejme se, co vyvolal třicetikorunový poplatek u lékaře,“ připomíná Stanislav Bernard. Nikde není psáno, že volby jsou zadarmo. Navíc by to jen prospělo státní pokladně, jejíž stav je dnes jedním z nejtíživějších problémů naší země. Volby by se totiž staly rozpočtově neutrálními. Jak Bernard dodává, není odborníkem na ústavní právo, ale myslí si, že zpoplatněním voleb by se nenarušil princip rovnosti, a už vůbec ne solidarity se slabými, nemocnými či jinak potřebnými. Právě naopak.
Pivovarník připojuje představu, jak určit výši poplatku: „Propočítala by se z nákladů voleb minulých let. Současně by bylo nutné uzákonit absolutní zákaz, aby strany tyto poplatky lidem jakýmkoliv způsobem hradily. Zároveň s tím by byl zřízen zvláštní volební soud, který by bezodkladně řešil případné problémy, neboť běžné soudy nejsou schopny reagovat v reálném čase,“ předpokládá Bernard. „Tento zdánlivě drobný krok by způsobil obrovskou akceleraci vývoje země a její ekonomiky. A to proto, že ve volbách by konečně začali vítězit lidé se zdravým selským rozumem nabízející skutečná řešení, a ne technologové moci korumpující voliče,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít