Bělá obnoví silnice v Ralsku

19. června 2006, 00:00 - Rubriku připravil Petr Kučera<br />
19. června 2006, 00:00

Město Bělá pod Bezdězem chce ještě letos s pomocí státní dotace obnovit páteřní komunikace v lokalitě Vrchbělá, která byla součástí bývalého vojenského prostoru Ralsko. Radnice tím chce alespoň začít s postupným oživováním této lokality, která dosud patří státu, ale měla by být v dohledné době převedena na město.

Území Vrchbělé zůstalo po odchodu ruských vojáků nevyužité, plné chátrajících objektů, a přes dlouholeté snahy města se nepodařilo lokalitu zásadně změnit. Podle starostky Daniely Vernerové se alespoň část objektů podařilo odstranit a byl sem přiveden plyn. Na zbývající demolice ale nejsou podle ní peníze, navíc odborníci před lety provedli pouze povrchový sběr munice. Město dlouhodobě plánuje celou lokalitu vyčistit, oživit a využít pro rekreační účely i bytovou zástavbu. Letos je ale podle starostky zřejmé, že kromě obnovy komunikací jiné větší investice v této lokalitě město nechystá.

O dalším osudu Vrchbělé i armádního areálu na Vazačce, který také dosud armáda nepřevedla na město, budou jednat koncem června zastupitelé města. Starostka předpokládá jejich souhlas se zahájením prací na stavbě komunikací ve Vrchbělé, protože město již od státu prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj dostalo na tuto investici téměř 22 milionů korun. Je to také jediná větší dotace, kterou město letos získalo od kraje či státu v původní požadované výši.

Nikým nehlídaná a neudržovaná lokalita v sobě podle starostky skrývá mnohá rizika, ale přesto ji s oblibou využívají různí amatéři pro své polovojenské hry, ale i záchranáři pro cvičení či další organizace a firmy, například pro testy aut.

Zastupitelé by koncem června mohli dát také impulz k dalšímu řešení budoucnosti vojenského areálu na Vazačce v blízkosti hlavní silnice mezi Českou Lípou a Mladou Boleslaví. Radnice o převodu lokality na město stále jedná. Radnice zde plánuje vybudovat průmyslovou zónu a chystá i příslušný dodatek územního plánu. Zastupitelé by měli projednat armádou předložený soupis budov a pozemků, které mají být převedeny na město. Pro komplikovaná jednání týkající se převodu armádního majetku také nedávno radnice podepsala smlouvu o spolupráci se soukromou firmou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start…
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Technologie
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít