Bělá obnoví silnice v Ralsku

19. června 2006, 00:00 - Rubriku připravil Petr Kučera<br />
19. června 2006, 00:00

Město Bělá pod Bezdězem chce ještě letos s pomocí státní dotace obnovit páteřní komunikace v lokalitě Vrchbělá, která byla součástí bývalého vojenského prostoru Ralsko. Radnice tím chce alespoň začít s postupným oživováním této lokality, která dosud patří státu, ale měla by být v dohledné době převedena na město.

Území Vrchbělé zůstalo po odchodu ruských vojáků nevyužité, plné chátrajících objektů, a přes dlouholeté snahy města se nepodařilo lokalitu zásadně změnit. Podle starostky Daniely Vernerové se alespoň část objektů podařilo odstranit a byl sem přiveden plyn. Na zbývající demolice ale nejsou podle ní peníze, navíc odborníci před lety provedli pouze povrchový sběr munice. Město dlouhodobě plánuje celou lokalitu vyčistit, oživit a využít pro rekreační účely i bytovou zástavbu. Letos je ale podle starostky zřejmé, že kromě obnovy komunikací jiné větší investice v této lokalitě město nechystá.

O dalším osudu Vrchbělé i armádního areálu na Vazačce, který také dosud armáda nepřevedla na město, budou jednat koncem června zastupitelé města. Starostka předpokládá jejich souhlas se zahájením prací na stavbě komunikací ve Vrchbělé, protože město již od státu prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj dostalo na tuto investici téměř 22 milionů korun. Je to také jediná větší dotace, kterou město letos získalo od kraje či státu v původní požadované výši.

Nikým nehlídaná a neudržovaná lokalita v sobě podle starostky skrývá mnohá rizika, ale přesto ji s oblibou využívají různí amatéři pro své polovojenské hry, ale i záchranáři pro cvičení či další organizace a firmy, například pro testy aut.

Zastupitelé by koncem června mohli dát také impulz k dalšímu řešení budoucnosti vojenského areálu na Vazačce v blízkosti hlavní silnice mezi Českou Lípou a Mladou Boleslaví. Radnice o převodu lokality na město stále jedná. Radnice zde plánuje vybudovat průmyslovou zónu a chystá i příslušný dodatek územního plánu. Zastupitelé by měli projednat armádou předložený soupis budov a pozemků, které mají být převedeny na město. Pro komplikovaná jednání týkající se převodu armádního majetku také nedávno radnice podepsala smlouvu o spolupráci se soukromou firmou.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít