Bělá obnoví silnice v Ralsku

19. června 2006, 00:00 - Rubriku připravil Petr Kučera<br />
19. června 2006, 00:00

Město Bělá pod Bezdězem chce ještě letos s pomocí státní dotace obnovit páteřní komunikace v lokalitě Vrchbělá, která byla součástí bývalého vojenského prostoru Ralsko. Radnice tím chce alespoň začít s postupným oživováním této lokality, která dosud patří státu, ale měla by být v dohledné době převedena na město.

Území Vrchbělé zůstalo po odchodu ruských vojáků nevyužité, plné chátrajících objektů, a přes dlouholeté snahy města se nepodařilo lokalitu zásadně změnit. Podle starostky Daniely Vernerové se alespoň část objektů podařilo odstranit a byl sem přiveden plyn. Na zbývající demolice ale nejsou podle ní peníze, navíc odborníci před lety provedli pouze povrchový sběr munice. Město dlouhodobě plánuje celou lokalitu vyčistit, oživit a využít pro rekreační účely i bytovou zástavbu. Letos je ale podle starostky zřejmé, že kromě obnovy komunikací jiné větší investice v této lokalitě město nechystá.

O dalším osudu Vrchbělé i armádního areálu na Vazačce, který také dosud armáda nepřevedla na město, budou jednat koncem června zastupitelé města. Starostka předpokládá jejich souhlas se zahájením prací na stavbě komunikací ve Vrchbělé, protože město již od státu prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj dostalo na tuto investici téměř 22 milionů korun. Je to také jediná větší dotace, kterou město letos získalo od kraje či státu v původní požadované výši.

Nikým nehlídaná a neudržovaná lokalita v sobě podle starostky skrývá mnohá rizika, ale přesto ji s oblibou využívají různí amatéři pro své polovojenské hry, ale i záchranáři pro cvičení či další organizace a firmy, například pro testy aut.

Zastupitelé by koncem června mohli dát také impulz k dalšímu řešení budoucnosti vojenského areálu na Vazačce v blízkosti hlavní silnice mezi Českou Lípou a Mladou Boleslaví. Radnice o převodu lokality na město stále jedná. Radnice zde plánuje vybudovat průmyslovou zónu a chystá i příslušný dodatek územního plánu. Zastupitelé by měli projednat armádou předložený soupis budov a pozemků, které mají být převedeny na město. Pro komplikovaná jednání týkající se převodu armádního majetku také nedávno radnice podepsala smlouvu o spolupráci se soukromou firmou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít