Bazary těží z nedostatku nových aut

12. listopadu 2010, 14:52 - Karel Zaoral
12. listopadu 2010, 14:52

Automobilový průmysl

Nečekaně vysoká poptávka po osobních automobilech na konci letošního roku způsobuje, že automobilky nestíhají vyrábět nová vozidla. Zájemci proto stále častěji míří do autobazarů. Trh s ojetými automobily tak zaznamenává rekordní nárůst prodejů o desítky procent v době, kdy obvykle bývá spíše v útlumu.
Ze statistik Svazu dovozců automobilů vyplývá, že vzhledem k vysoké poptávce po nových osobních automobilech například Chrysler meziročně zvýšil své prodeje za říjen o tři sta procent, Huyndai o dvě stě procent a Dacia o 185 procent. Britská automobilka Jaguar Land Rover nestíhá vyrábět některé modely. „Modely Land Rover Discovery a Range Rover Sport jsou vyprodané do března příštího roku. Celkově roste poptávka po vozech Land Rover,“ potvrdil Tomáš Neubauer, generální ředitel dealerství House of England v Brně. Zájemci o nový automobil musí proto na výrobu a dodání vozu čekat přinejmenším čtyři měsíce. „Téměř nedostatkovým zbožím se staly automobily značky Škoda, zejména se jedná o modely Yeti a Superb, na které si zákazníci počkají minimálně tři měsíce. Nová Dacia Duster, která může jako první vůz značky disponovat pohonem všech kol, je k mání až za čtyři měsíce. Automobilky se nyní potýkají s nedostatkem skladových zásob,“ říká ředitel výkupu AAA Auto Petr Vaněček a dodává, že dlouhé čekací lhůty nahrávají prodejcům ojetých vozů. Zájemci o automobil tak nyní daleko častěji odcházejí od dealerů nových aut do autobazarů, kde si mohou odvézt potřebný vůz ihned.
Trh s ojetými automobily díky tomu překvapivě zaznamenává lepší podzimní prodeje než třeba v průběhu letních měsíců, kdy přitom bývávala poptávka vždy tradičně nejsilnější. Největší růst poptávky lze sledovat v kategorii zánovních vozů do stáří jednoho roku.
Například největší česká síť autobazarů AAA Auto v meziročním srovnání ve třetím čtvrtletí tohoto roku zvýšila prodeje o patnáct procent a tento trend pokračuje i ve čtvrtém čtvrtletí. V říjnu bazar navýšil prodeje o dalších 25 procent oproti stejnému měsíci minulého roku. Velmi dobře se přitom prodávají luxusnější automobily. „V porovnání s loňským podzimem se například poptávka po ojetých automobilech s pohonem všech kol zdvojnásobila,“ říká Vaněček.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít