Baťův duch pořád žije

15. května 2006, 00:00 - (čtk)
15. května 2006, 00:00

Zlínský kraj Největší sláva Zlína jako vyhlášeného města obuvi již sice pominula, výrobě bot se zde ale stále daří. A to nejen v krajském městě. Zaměstnanci Svitu dokázali v dobách největšího rozmachu firmy vyrobit až 65 milionů párů obuvi ročně, Zlín (za socialismu přejmenovaný na Gottwaldov) byl centrem tehdejšího tuzemského obuvnického průmyslu.

Zlínský kraj Největší sláva Zlína jako vyhlášeného města obuvi již sice pominula, výrobě bot se zde ale stále daří. A to nejen v krajském městě.

Zaměstnanci Svitu dokázali v dobách největšího rozmachu firmy vyrobit až 65 milionů párů obuvi ročně, Zlín (za socialismu přejmenovaný na Gottwaldov) byl centrem tehdejšího tuzemského obuvnického průmyslu. „Ještě v roce 1990 se na území Čech a Moravy vyrobilo asi 70 milionů párů bot, z toho více než 50 milionů ve Zlíně,“ vzpomíná Vlasta Mayerová z České obuvnické a kožedělné asociace.

V 90. letech se ale Svit dostal do vážných ekonomických problémů. Vyvrcholily prohlášením konkurzu v roce 2000, o dva roky později byl konkurz zrušen.

NEJEN PRESTIGE

Nyní ve výrobním areálu v centru města působí dvě větší obuvnické firmy, Moleda a Novesta, jež částečně navázaly na výrobní program někdejšího obuvnického giganta.

Moleda v loňském roce vyrobila 140 tisíc párů proslulé značky Prestige, která má již zhruba 20 let dlouhou tradici. Kromě toho firma produkuje také jezdecké boty z PVC, v roce 2005 jich zde vyrobili 145 tisíc párů. Zatímco boty Prestige se prodávají takřka výhradně v České republice a na Slovensku, jezdecká obuv směřuje pouze do zahraničí.

Novesta se zabývá výrobou pryžové holeňové obuvi různých kategorií. V roce 2005 prodala 560 tisíc párů, z toho dvě třetiny v zahraničí.

Východní část bývalého Svitu se postupně mění na otevřenou obchodní zónu. Opravený Baťův mrakodrap se mimo jiné stal sídlem krajského i finančního úřadu. Kraj nyní hledá investora, který oživí i další části chátrajícího areálu (viz též rozhovor s hejtmanem Liborem Lukášem).

KLASTR MÁ POMOCI UDRŽET TRADICI

V regionu působí i další obuvnické společnosti. „Ve Zlínském kraji je stále velký potenciál, Baťův duch pořád žije,“ domnívá se Mayerová.

Od roku 1992 vyrábí boty v kraji opět také samotná společnost Baťa. Ve výrobním závodě v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku zaměstnává asi 260 pracovníků. „Ročně vyrobíme asi 320 tisíc párů výhradně usňové obuvi,“ upřesňuje ředitel výrobní divize společnosti Baťa Dušan Kopiar. Závod v Dolním Němčí vybudoval v 70. letech Svit, v roce 1992 ho převzala akciová společnost Baťa.

Dalšímu rozvoji obuvnického průmyslu v kraji by mohl pomoci i vznikající obuvnický klastr. Projekt připravuje Technologické inovační centrum (TIC) Zlín, který je společnou firmou Zlínského kraje a Univerzity Tomáše Bati. Partnery jsou Česká obuvnická a kožedělná asociace a firmy. „Jedním z cílů je například společná podpora prodeje,“ říká ředitelka TIC Daniela Sobieská.

NEZAMĚSTNANOST PODLE OKRESŮ

(údaje v procentech k 31. březnu 2006)

Kroměříž 11,5

Uherské Hradiště 7,8

Vsetín 11,0

Zlín 7,9

Pramen: MPSV

**ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Rozloha kraje 3964 km2

Počet obyvatel 596 903 (k 1. 3. 2001)

Sídelní město: Zlín

Míra nezaměstnanosti: 9,3 % (březen 2006)

HDP na obyvatele: 222 885 Kč (rok 2004)

Pramen: ČSÚ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít