Baťova rezidence na pokraji zkázy

14. srpna 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
14. srpna 2006, 00:00

ZÁMEK LOUČKA Třináct kilometrů západně od Valašského Meziříčí leží obec Loučka. Na jejím severním okraji stojí malý zámek, který kdysi využíval i slavný zlínský podnikatel Tomáš Baťa. Dnes je ale všechno jinak - objekt chátrá a hrozí jeho zřícení.

ZÁMEK LOUČKA Třináct kilometrů západně od Valašského Meziříčí leží obec Loučka. Na jejím severním okraji stojí malý zámek, který kdysi využíval i slavný zlínský podnikatel Tomáš Baťa. Dnes je ale všechno jinak - objekt chátrá a hrozí jeho zřícení.

Přízemní obdélníková budova s mansardovou střechou bývala kdysi chloubou obce Loučka. Nad vstupním portálem jsou dodnes patrné erby šlechtických majitelů hrabat Mohrweiserů, na fasádách ještě zůstaly zbytky nadokenních říms a v nárožích pozůstatky kvádrování. Budova je však v současnosti v natolik zuboženém stavu, že byla vedle zámků v Holešově, Novém Světlově a Uherském Ostrohu zařazena na listinu nejohroženějších nemovitých památek ve Zlínském kraji. Památkáři označují její stav za havarijní a nezačne-li se urychleně s její záchranou, v brzké době se zřítí.

Současným majitelem zámku je společnost Lesy a statky Tomáše Bati, investice do oprav ale neplánuje a nejraději by zámek prodala. Obec Loučka na opravy, které se odhadují až na 40 milionů korun, peníze také nemá. Nezbývá tedy než doufat, že se objeví nějaký bohatý zájemce, který by loučský zámek ještě zachránil.

HRABATA I OBUVNÍK První písemná zmínka o Loučce pochází z roku 1307, kdy obec patřila pod olomoucké biskupství. Tvrz zde vznikla pravděpodobně někdy v 15. století, doložena je ale teprve roku 1563. Stávala na zalesněném návrší nad vsí a zanikla pravděpodobně v průběhu třicetileté války.

Roku 1653 získal obec i zaniklou tvrz Jan Kaltschmied z Eisenberku. Jeho syn Michal Paris se zhruba o deset let později rozhodl vybudovat přímo ve vsi malý barokní zámek s kaplí. Za dalších majitelů, hrabat Lamberků, došlo roku 1769 k jeho pozdně barokní přestavbě. Objekt získal podobu přízemní obdélníkové budovy a kaple byla rozšířena na farní kostel. Poslední úpravy nastaly na počátku 19. století za hrabat Mohrweiserů, kteří Loučku vlastnili v letech 1803 až 1879. Zámeček dostal klasicistní podobu a nad vstupem se objevil již zmíněný rodový erb.

Po Mohrweiserech měnilo panství rychle majitele, až ho roku 1928 i se zámkem koupil známý obuvnický magnát Tomáš Baťa. Měl v plánu upravit zámek v Loučce na své letní sídlo, jeho tragická smrt v roce 1933 však plány překazila. Objekt pak nějaký čas využívala jeho manželka Marie. V rukou rodiny zůstal až do roku 1945.

REPLIKA MÍSTO OPRAVY Po skončení druhé světové války byla budova zkonfiskována a sloužila jako kanceláře a dílny místního JZD. Tím začalo také její postupné chátrání, které později nabralo velmi rychlé tempo. Po roce 1989, kdy se majetek vrátil rodině Tomáše Bati, byl proto zámek již v neobyvatelném stavu.

Firma Lesy a statky Tomáše Bati, pod kterou zámek Loučka na počátku 90. let minulého století přešel, chtěla objekt v letech 1993 až 1994 rekonstruovat. Měla již připravené i potřebné peníze, nedohodla se však s památkáři a z celého projektu nakonec sešlo. Vedení firmy ztratilo trpělivost a rozhodlo se na místě bývalé budovy pro služebnictvo postavit jakousi novodobou repliku původního zámku. Tato stavba je dnes sídlem společnosti a svůj pokoj v ní má i Tomáš Baťa junior, který do Loučky občas zajíždí.

Starému zámku ale toto řešení doslova zlomilo vaz. Investovat do jeho opravy v současnosti nehodlá vůbec nikdo, a proto chátrání velmi rychle pokračuje. Budova je staticky narušená a poničenou má také střechu. „V této chvíli provádíme základní asanační práce a naší snahou je objekt prodat,“ říká ředitel firmy Lesy a statky Tomáše Bati Miroslav Hovořák. Případné zájemce ale podle něj odrazují vysoké náklady na opravu i problém dalšího využití zámku.

POPIS OBJEKTU

Název: Zámek Loučka

Místo: Loučka

Kraj: Zlínský

Adresa: č. p. 44

Typ: zámek

Stav: havarijní

Využití: žádné

Kult. památka: od roku 1958

Vlastník: Lesy a statky Tomáše Bati

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít