Básnický ostrovtip ustupuje věku

02. února 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
02. února 2004, 00:00

UŽ TO VYPADALO, ŽE "BÁSNICKÝ" CYKLUS REŽISÉRA DUŠANA KLEINA A SCENÁRISTY-LÉKAŘE LADISLAVA PECHÁČKA ZŮSTANE DEFINITIVNĚ UZAVŘENÝ. NAVZDORY NÁZVU ZDÁNLIVĚ ZÁVĚREČNÉHO DÍLU KONEC BÁSNÍKŮ V ČECHÁCH..., U NĚHOŽ NADĚJI NA POKRAČOVÁNÍ NAZNAČOVALY JEN TŘI TEČKY, ALE VZNIKL PO JEDENÁCTI LETECH PÁTÝ PŘÍBĚH.

Zprvu pubertální glosátor, panic a snílek, posléze student medicíny, začínající lékař a nakonec profesionál zmítaný city i změnou poměrů, tentokrát zdá se definitivně dospěl a na krku má krizi středního věku. Přesto neztrácí vtip, cit pro rým, klukovskou duši a jistou porci naivity, takže jako vždy naráží na poli citovém i pracovním. Naštěstí ale, jak také název „Jak básníci neztrácejí naději“ napovídá, to není zas až tak beznadějné. Už krátká rekapitulace Štěpánkových vztahů navodí tu správnou atmosféru, jinak začátek optimizmem neoplývá - Štěpán doprovodil k poslednímu odpočinku maminku, z Hradiště se stěhuje Ústav sociální péče, kde doposud působil a on je opět bez zaměstnání. Nastupuje u záchranky, což má alespoň jedno plus - dispečinku tu svérázně vládne stará známá, výřečná sestra Tonička. Vztah s Ute se po letech zredukoval na pondělní návštěvy a rutinní sex mezi pracovními telefonáty - už žádné „na ucho ne!“. To, co jde u Štěpána pozvolna - konec vztahu - Kendy musí řešit okamžitě, když jej jeho „lesní pana Lesana“ vyhodí od stolu i od lože. Kendy se tak rozhodne rozptýlit Štěpánovu samotu a nezván se nastěhuje. To jen urychlí rozchod s Ute, jehož bezprostřední příčinou je však lékárnice Anička Posedlá, půvabná a zrzavá - jak tvůrci neváhají zdůraznit - úplně všude. Štěpán tedy začíná opět veršovat a navíc se rozhodne k zásadnímu kroku - přihlásí se do konkurzu na místo ředitele nemocnice, kde má přijít io ten malý zbytek iluzí, které ještě o životě má. Schéma je stejné jako u všech předchozích příběhů - Štěpánův život prochází výraznou životní etapou, jíž je tentokrát čtyřicátnické bilancování. I když je tu novinka - Ute je první ženou, jíž opouští. A to vše se děje v poměrech, na nichž je vždycky co glosovat a ironizovat. Na tomto poli se daří tvůrcům o poznání víc, než v případě minulých Básníků, humor je sice méně sžíravý, zato jemnější, laskavější a slovní hříčky stále kouzelné. Bohužel v tomto případě kulhá hlavně příběh, nová romance nemá nápad, tajemství, vtip ani kouzlo Štěpánových předchozích vztahů. A co nejvíc zamrzí - vedlejší postavy tvoří pouhou stafáž, byť jejich dobře rozpracované charaktery dávaly naději na víc.

(Jak básníci neztrácejí naději, ČR 2004, Režie: Dušan Klein, Scénář: Ladislav Pecháček, Hrají: Pavel Kříž, David Matásek, Tereza Brodská, Michalea Badinková, Josef Somr,Lenka Kořínková, Tomáš Töpfer, Lukáš V aculík, Miroslav Táborský, Markéta Hrubešová, Eva Jeníková, Pavel Zedníček, Jana Hlaváčová, Oldřich Navrátil a další.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít