Bárta oživí plán na sjednocení dálnic

03. prosince 2010, 14:13 - Dalibor Dostál
03. prosince 2010, 14:13

Mnohaletý zmatek ve značení českých silnic možná skončí. Ministr dopravy Vít Bárta chce totiž oprášit plán sjednocení tuzemských dálnic a rychlostních silnic.

Foto: Jakub Stadler

Je to dobrý nápad, který zkonzultuji ho se svými podřízenými,“ uvedl ministr Bárta v rozhovoru pro pondělní týdeník Profit. „V rámci chystané dopravní superkoncepce můžeme prodiskutovat s ministerstvem pro místní rozvoj, zda by o podobnou změnu regiony měly zájem,“ dodal ministr. Systém českých rychlostních silnic patří k posledním přežitkům socialismu v tuzemské dopravě. V čem je problém? Většina silnic, které jsou u nás značeny jako „rychlostní komunikace“ by totiž v zahraničí splňovala parametry pro dálnice. Jinými slovy, Česko se administrativním dělením „okrádá“ o stovky kilometrů dálnic.

Rychlostní silnice totiž v zahraničí značí silnice s mnohem nižším standardem. „V sousedním Německu bývají rychlostní silnice klasické dvouproudé, byť kvalitní komunikace,“ upozorňuje ředitel Centra pro efektivní dopravu Petr Šlegr. Rychlostní silnice nesplňují parametry dálnic jen v porovnání se zahraničím. Ještě absurdnější je, že nové rychlostní silnice mají lepší kvalitativní parametry než starší úseky tuzemské dálnice D1.

Porovnání rychlostních silnic s dálnicemi

Co mají společného

  1. každý směr má minimálně dva jízdní pruhy
  1. všechny nájezdy a výjezdy jsou mimoúrovňové.
  1. maximální dovolená rychlost 130 km/h.
  1. jsou brány jako páteřní komunikace
  • *Čím se liší **
  1. jsou oproti dálnicím užší (dálnice jsou 27,5 metrů široké, rychlostní silnice 24,5 m), užší je dělící středový pruh a odstavný pás
  1. může mít větší stoupání a klesání (max. o 0,5 procenta)
  1. mají nižší nároky na poloměry křižovatkových větví

Především v době doznívající ekonomické krize české „zatajování“ dálnic zbytečně odrazuje z Česka investory. Pokud by se rychlostní silnice přejmenovaly na dálnice, počet kilometrů tuzemských dálnic by se rázem téměř zdvojnásobil. V minulém volebním období měl proto plán na sjednocení rychlostních silnic s dálnicemi silnou podporu primátorů měst ležících na rychlostních komunikacích. Ti totiž často řešili potíže s nezájmem investorů, kteří požadují umístění svého investorského záměru přímo u dálnice.

Plán na přejmenování rychlostních silnic na dálnice leží na Ředitelství silnic a dálnic připravený již několik let. Dlouho narážel především na odpor dopravních inženýrů z éry socialismu, kteří nelogické rozdělení kdysi prosazovali. S jejich odchodem do penze však plán již v minulém volebním období získal většinovou podporu a měl být realizován. Kvůli personálním změnám na ministerstvu dopravy však ke změně, po které již řadu let volají tuzemští i zahraniční řidiči, nakonec nedošlo.

I díky dělení čtyřproudých silnic do dvou kategorií má Česko zatím velmi malou hustotu dálnic. V tuzemsku je nyní zhruba sedm kilometrů dálnic na tisíc kilometrů čtverečních. „Průměr Evropské unie je kolem 25 kilometrů. Státy srovnatelné s naší republikou, jako Belgie, Nizozemí či Dánsko, mají hustotu 50 až 60 kilometrů na tisíc kilometrů čtverečních. Tedy téměř desetkrát vyšší než Česko,“ říká František Lehovec z katedry silničních staveb Českého vysokého učení technického v Praze. Plán na sjednocení autostrád by tak pomohl posunout Česko z pozice dopravního outsidera blíže k rozvinutým evropským zemím.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít