Banky vám zadržují peníze, obcházejí zákon, uznal stát

24. listopadu 2009, 03:03 - Petr Kučera, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
24. listopadu 2009, 03:03

Ministerstvo financí potvrdilo, že dvě banky, které zadržují peníze klientům déle, než by měly, obcházejí zákon.

Autor: Profit

UniCredit Bank a Poštovní spořitelna si prodloužily zákonnou lhůtu o jeden den tím, že si vymyslely vlastní definici, kdy považují platební příkaz za přijatý. Jako první na tuto praxi upozornil deník Aktuálně.cz. Zjištění z redakčního testu rychlosti bank potvrdila nyní náměstkyně ministerstva financí Klára Hájková, do jejíž kompetence patří právě finanční trh.

„Okamžik přijetí platebního příkazu, od něhož běží lhůta pro provedení platební transakce, je v zákoně o platebním styku jednoznačně definován jako okamžik, kdy banka obdrží platební příkaz,“ říká Hájková.

Banky se podle názoru ministerstva financí nemohou od této definice odchýlit tím, že ve svých obchodních podmínkách definují okamžik přijetí platebního příkazu jinak. Prakticky si tak totiž o další den posunuly dvoudenní lhůtu, kterou pro převod peněz mezi různými tuzemskými bankami stanoví od 1. listopadu zákon o platebním styku.

Odložená splatnost? Ano, ale jen když to klient chce Online deník Aktuálně.cz zjistil, že banky v neprospěch klienta uplatňují dvě možné výjimky stanovené zákonem. Ministerstvo financí - stejně jako předtím Finanční arbitr a fakticky také Česká národní banka - potvrzují, že tyto výjimky lze použít jen ve specifických případech, nikoliv paušálně a k obcházení zákonné lhůty dvou dnů. „Banka a klient se mohou dohodnout, že za okamžik přijetí bude považován pozdější okamžik nebo okamžik, kdy se splní určitá podmínka. Jde o případy takzvané odložené splatnosti, kdy klient má zájem na tom, aby prostředky z jeho účtu byly odepsány později, či případy takzvané podmíněné splatnosti, kdy k provedení platebního příkazu dojde pouze v případě splnění určité podmínky - například na účtě je dostatek prostředků,“ připomíná Hájková. Banky však tuto výjimku využily k tomu, že z ní udělaly pravidlo. „Takový postup představuje zcela jednoznačně obcházení zákona, neboť banky by se tím zcela vyhnuly povinnosti dodržovat lhůty pro provedení platební transakce,“ upozorňuje náměstkyně ministra. Takové ustanovení obchodních podmínek je neplatné a klienti se mohou jeho neplatnosti dovolat při řešení konkrétního sporu před soudem nebo před finančním arbitrem. „Pokud banka podle tohoto ustanovení postupuje, tak ve skutečnosti nedodržuje zákonem stanovené lhůty a dopouští se správního deliktu, za což jí může ČNB uložit pokutu,“ dodává Hájková. Stejná lhůta i pro papírové příkazy

Druhá výjimka z obecné definice okamžiku přijetí platebního příkazu se týká toho, že banka může stanovit okamžik „blízko konce provozní doby“ s tím, že platební příkazy přijaté po tomto okamžiku se považují za přijaté na počátku následujícího pracovního dne.

Více na Aktuálně.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilní zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít