Banky v eurozoně přestávají půjčovat, vlády si s tím hlavu nedělají

02. listopadu 2009, 03:32 - Jaroslav Brychta, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
02. listopadu 2009, 03:32

Podle poslední statistiky Evropské centrální banky se objem úvěrů soukromému sektoru v září meziročně propadnul o 0,3 %.

Autor: ec.europa.eu

Jedná se o první meziroční propad tohoto ukazatele a další z důkazů toho, že jakékoli oživení tažené domácí poptávkou v eurozóně v blízké budoucnosti rozhodně nelze očekávat. Detailní pohled do statistik jasně ukazuje proč. Celkový objem poskytnutých úvěrů nefinančním institucím v září klesnul z +0,7 % na -0,1 %, zatímco úvěry domácnostem klesaly o 0,3 %. Z toho jen úvěry na nákup nových domů klesaly v eurozóně o 0,6 % a objem spotřebitelských úvěrů se v září snižoval dokonce o 1,1 %.

Důvody extrémně nízkého tempa růstu úvěrů soukromému sektoru, které ještě v roce 2007 dosahovalo 11 %, jsou v zásadě dva. Prvním je neochota domácností a firem více se zadlužovat v prostředí rostoucí nezaměstnanosti a nejistoty ohledně budoucího ekonomického vývoje. Druhým pak samotná neochota bank půjčovat. Ta je způsobena špatnou kvalitou vlastního úvěrového portfolia a stejně tak i ekonomickou situací, jejímž důsledkem je nedostatek kvalitních dlužníků nabízejících dostatečný výnos s nízkým rizikem.

**Vládní sektor si půjčuje i za domácnosti

Přesto však existuje jeden sektor, který se s nedostatkem přísunu nových peněz evidentně potýkat nemusí. Jedná se o vládní sektor, jehož zadlužování v poslední době zažívá nebývalý boom. Jen v září vzrostlo v eurozóně meziroční tempo růstu nových úvěrů vládnímu sektoru ze srpnových 11,5 % na rekordních 13,6 %. Objem vládních dluhopisů v držení komerčních bank, pak proti minulému roku v září vzrostl o skokových 21,6 %. V absolutních číslech se jen od letošního dubna celkový objem úvěrů vládám zvýšil o 179 mld. EUR, zatímco úvěry domácnostem rostly pouze o 22 mld. EUR a celková výše úvěrů firmám dokonce klesla o 85 mld. EUR. Úvěrová expanze proto pokračuje. Jejím cílem se však nestává soukromý, ale vládní sektor.

Více na Finance.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít